Травлення у шлунку
Будова шлунка. Шлунок - це серпоподібно зігнутий орган, що розміщується у верхній частині черевної порожнини під діафрагмою.
Будова шлунка: 1. Склепіння шлунка. 2. М'язова оболонка (три шари гладеньких м'язів з різний напрямком волокон). 3. Тіло шлунка. 4. Воротар. 5. Слизова оболонка. 6. Сполучнотканинна оболонка. |
Початкову частину шлунка називають склепінням, основну - тілом шлунка, вихідну - воротарем. Його стінки складаються з трьох шарів. Внутрішній - слизова оболонка - продукує складний секрет; середній - м'язова оболонка - складається з гладеньких м'язів, що мають поздовжній, косий та коловий напрямок, завдяки яким шлунок може виконувати складні рухи.
Поверхня слизової оболонки шлунка: 1. Отвори шлункових залоз. 2. Горбочки. |
Зовнішня - сполучнотканинна оболонка, є частиною очеревини - вологої сполучнотканинної оболонки, що вистилає черевну порожнину і вкриває всі внутрішні органи
Шлунковий сік виробляють клітини залоз слизової оболонки шлунка по 2-2,5 л за добу. Ці залози розташовані в різних відділах шлунка. Усього їх близько 35 млн., а загальна їхня поверхня становить 3-4 м2. Клітини, що продукують слиз, містяться у так званих шлункових полях, їх приблизно 3 млн. розміром 1-1,6 мм. Вони мають вигляд дрібненьких горбочків, між якими є шлункові ямки. І в горбочки, і в ямки виходять отвори шлункових залоз. Кожні три дні відбувається повне оновлення всіх клітин слизової оболонки шлунка.
Слиз допомагає харчовій грудці просуватися до тонкого кишечнику, захищає стінку шлунка від самоперетравлювання під дією соляної кислоти і шлункових ферментів.
Куріння, алкоголь пригнічують або навіть припиняють вироблення слизу в шлунку, через що виникають його тяжкі запалення, виразкова хвороба.
Соляна кислота знезаражує харчову кашку; розпушує білки, на які краще діють травні ферменти; переводить в активну форму неактивний фермент, що виробляють залози шлунка для перетравлювання білків; допомагає всмоктуватися вітаміну групи В, який запобігає виникненню недокрів'я.
Фермент розщеплює білки тваринного та рослинного походження. Він утворюється у спеціальних клітинах слизової оболонки шлунка в неактивній формі. Коли харчова кашка потрапляє до шлунка, залози якого почали виробляти слиз, соляну кислоту і фермент, соляна кислота миттєво діє на неактивний фермент, перетворюючи його на активний. Починається перетравлювання білків. Якби фермент вироблявся в активній формі, це спричинило б самоперетравлювання білків у стінках шлунка.
Найважливіший фермент шлункового соку - пепсин розщеплює білок, набухлий під дією соляної кислоти, яка синтезується обкладовими клітинами фундальної частини шлунка.
Додаткові клітини виділяють слиз - лужний мукоїдний секрет, який змочує і захищає слизову оболонку шлунка від дії ферментів. Головні клітини пілоричної частини продукують протеолітичний фермент - пепсин, ліпазу, хімозин (від його дії зсідається молоко). Амілолітичних ферментів у шлунку немає. Реакція шлункового соку кисла: рН - близько 1 без їжі і близько 3- під час травлення, бо їжа трохи розбавляє сік, зменшуючи його кислотність. Пепсин виділяється у вигляді неактивного пепсиногену і тільки в присутності соляної кислоти він набуває своїх ферментних властивостей. Пепсин розщеплює білки до поліпептидів - альбумоз і пептонів, які розщеплюються в інших відділах травного тракту. Шлункова ліпаза дуже слабка і діє тільки на емульговані жири (молоко). У грудних дітей шлункова ліпаза може розщеплювати половину всього жиру, що надходить з молоком. У дорослих цей фермент не має великого значення.
Завдяки соляній кислоті і пепсину шлунковий сік має яскраво виражені бактерицидні властивості. У здоровому шлунку більшість хвороботворних бактерій гине. Відсутність або послаблення діяльності шлункових залоз спричинює втрату шлунком бактерицидних властивостей. Слизова оболонка шлунка виробляє так званий внутрішній шлунковий фактор, який з вітаміном В12 регулює кровотворення. Коли людина не їсть, залози шлунка виробляють дуже мало шлункового соку їжа стимулює його вироблення завдяки різним нервовим та гуморальним механізмам, що регулюють кількість соку та його склад.
Коли їжа тільки потрапила до ротової порожнини, у довгастий мозок надходить про це сигнал. Звідти йде вказівний сигнал до залоз шлунка. Потім харчова кашка опиняється у шлунку. Тут на її кількість та склад безпосередньо реагують його залози, які виробляють відповідну кількість секрету із вмістом тих чи інших компонентів.
Порушення секреторної функції шлунка. Гальмують або навіть припиняють шлункову секрецію такі чинники: нерегулярне харчування, сухоїдіння, зловживання жирами й солодощами. І, навпаки, надто збільшують секрецію переважно білкове харчування, зловживання солоною, маринованою та гострою їжею. При порушенні шлункової секреції можуть виникнути запалення шлунка - гастрит - чи виразкова хвороба.
Рухова діяльність шлунка дуже складна. Як тільки до нього потрапляє харчова кашка, його м'язи скорочуються, ніби намагаючись охопити її. Потім з'являються коливальні рухи, що допомагають дальшому подрібненню їжі, перемішуванню її зі шлунковим соком до консистенції рідкого супу. Після того починаються хвилеподібні рухи шлунка, або перистальтика (з грец. перистальтикос - той, що охоплює, стискає), спрямовані до кишечнику. Під їхнім впливом відкривається м'язовий вихід зі шлунка, що називається воротарем, і їжа зі шлунка прямує до тонкого кишечнику, зокрема до дванадцятипалої кишки.
Час перебування їжі у шлунку - 6-10 годин.
У шлунку майже нічого не всмоктується в кров, крім хіба що алкоголю та деяких ліків.
Шлункове соковиділення залежить від виду їжі, вмісту в ній тих чи інших компонентів. На білкову їжу виділяється більше соляної кислоти і пепсину. Рослинна їжа знижує активність шлункового соку.
Перевір себе:
1. Залози шлунка виробляють такі ферменти:
2. Який відділ травного тракту містить соляну кислоту:
3. Які органічні речовини розщеплює пепсин:
4. Яка ознака для соку тонкої кишки не характерна:
5. Визнач усі хімічні сполуки, які є кінцевими продуктами розпаду жирів в організмі людини:
6. Познач зайвий відділ серед перелічених відділів травної системи:
7. Яке явище для шлункового соку не характерне:
Немає коментарів:
Дописати коментар