понеділок, 9 листопада 2020 р.

Хімічні явища їх ознаки. Матеріал для учнів 5 класу.     Хімічні явища, їх ознаки

Ознайомлення із сумішами та фізичними явищами дозволило вам зробити висновок, що і в сумішах і під час фізичних явищ склад речовин залишається незмінним, а компоненти сумішей зберігають свої властивості. Так, під час плавлення льоду, кипіння та замерзання води її молекули зберігаються.

Хімічні явища. Хімічні явища докорінно відрізняються від фізичних. До початку хімічного явища існують одні речовини, після нього вони перетворюються на інші.

Хімічні явища — це зміни, внаслідок яких одні речовини перетворюються на інші. їх ще називають хімічними реакціями.

Щоб пересвідчитися, чи відбулося хімічне явище, треба виявити утворення нових речовин.

Наведіть докази того, що в сумішах їх компоненти зберігають властивості.

Мал. 39Ознаки хімічних явищ: а — виділення газу; б — утворення осаду; в — зміна кольору; г — поява світла і тепла

 

вони зіпсуються і стануть неїстівними. Про те, що відбулося хімічне явище, свідчитиме поява неприємного запаху.

Ознаками хімічних явищ є виділення газу, утворення осаду, зміна кольору, поява запаху, світла і тепла.

Гниття як природне хімічне явище. Чи замислювалися ви над тим, чому в густому лісі ми не «тонемо» в опал ому листі і куди у природі зникають опалі гілки дерев, плоди, засохла трава? Справді, є над чим замислитися та повчитися у природи, щоб не мати мороки зі сміттям.

Виявляється, що за сприятливих умов відмерлі рештки рослин і тварин перегнивають. Гниттям називають природне хімічне явище, під час якого органічні речовини, переважно білки, перетворюються на інші органічні, а також неорганічні речовини. Внаслідок цього ґрунт збагачується поживними речовинами (перегноєм, або гумусом). Гниттю сприяють вологість, бактерії, обмежений доступ повітря. Ознакою цього природного хімічного явища є виділення тепла.

Внаслідок гниття утворюються простіші речовини, вони потрапляють у ґрунт, воду, повітря і знову поглинаються рослинами та беруть участь в утворенні нових органічних речовин.

Завдяки гниттю не накопичуються відмерлі рештки організмів, а ґрунт збагачується перегноєм.

Опале листя, перегниваючи, збагачує ґрунт поживними речовинами


Консервування — спосіб перешкоджання гниттю

Це важливе у природі хімічне явище в побуті лини не завжди є бажаним, бо через нього продукти харчування стають непридатними до вживання. Способами, що перешкоджають гниттю органічних речовин їжі, є консервування, варіння, соління, заморожування.

У природі відбувається безліч хімічних явищ.

Так у рослинах із вуглекислого газу і води утворюються органічні речовини і необхідний для життя кисень. Завдяки хімічним явищам організм тварин і людини отримує всі необхідні для росту і розвитку речовини.

Скарбничка знань

Хімічні явища люди навчилися здійснювати в лабораторіях і на заводах. Наскільки це важливо нині, ви переконуєтесь повсякчас. Насамперед слід назвати виробництво металів, каучуку і гуми, пластмас, покриттів для дахів і підлоги, цементу, добрив для рослин, харчових добавок для тварин. Кожне з цих виробництв людина освоювала в різні часи. Вивчаючи історію, ви дізнаєтеся про бронзове і залізне століття. Назви підтверджують важливість освоєних людною хімічних явищ, завдяки яким їй вдалося замінити кам’яний спис, дерев’яну борону металевими знаряддями.

Немає коментарів:

Дописати коментар