неділя, 13 вересня 2020 р.

Органи та системи органів організму людини. Матеріал для учнів 8 класу.


Органом називається частина організму людини, яка має певну форму, будову, положення в організмі та виконує одну або декілька функцій.
У кожному органі переважає одна тканина, яка і визначає його основну функцію.
Наприклад, у серці основною тканиною є м'язова, у мозку — нервова, у залозах — епітеліальна.
 
Органи спеціалізуються на виконанні функцій, які потрібні для забезпечення життєдіяльності організму.
 
Наприклад, серце виконує функцію насоса, який перекачує кров в організмі, нирки — функцію виділення з організму кінцевих продуктів обміну речовин, печінка — бере участь у процесах обміну речовин.
Зверни увагу!
Органи, які містяться у порожнинах тіла називаються внутрішніми.
Органи, які виконують спільну функцію, об'єднуються у системи органів. Ці системи називають фізіологічними.
Система органів об'єднує органи, подібні за розвитком, будовою і виконуваними функціями.
В організмі людини виділяють наступні системи органів:
 • опорно-рухову;
 • травну;
 • дихальну;
 • видільну;
 • кровоносну;
 • лімфатичну;
 • нервову;
 • систему органів чуття;
 • ендокринну;
 • статеву.

  системи органів.png
Системи органів пов'язані анатомічно і функціонально і разом утворюють цілісний організм людини.
В організмі органи і системи органів займають певне положення і виконують властиві їм функції (дихальна система забезпечує дихання, травна — травлення, тощо).
За злагоджену роботу всіх органів і систем, а також за їх взаємодія, відповідають механізми нейрогуморальної регуляції.
Це забезпечує стійкість організму до впливу зовнішніх умов навколишнього середовища.
 

2. Фізіологічні системи організму 

 

Опорно-рухова система складається зі скелета (пасивної частини) та прикріплених до нього м'язів (активної частини).
До складу скелета входить: череп, скелет тулуба (грудна клітка, хребет) та скелет верхніх і нижніх кінцівок.  
М'язи поділяються на скелетні, та м'язи внутрішніх органів.
 

 
Основні функції опорно-рухової системи:
 • визначає і зберігає форму тіла;
 • опора тіла;
 • захист внутрішніх органів;
 • рух тіла;
 • кровотворення (червоний кістковий мозок — джерело клітин крові);
 • перетворення хімічної енергію на механічну та теплову.
  
Кровоносна система складається з чотирикамерного серця та судин (вен, артерій та капілярів). Скорочуючись, серце проштовхує кров по кровоносним судинам. Завдяки кровообігу органи нашого тіла забезпечуються поживними речовинами і киснем, та звільняються від вуглекислого газу та інших продуктів життєдіяльності. Кровоносна система виконує також терморегуляційну функцію.
 
Дихальну систему утворюють легені та дихальні шляхи (носова порожнина, носоглотка, глотка, гортань, трахея, бронхи, бронхіоли, альвеоли).
Основна функція цієї системи — забезпечення дихання організму людини завдяки газообміну між повітрям і кров'ю. Також вона бере участь у виділенні продуктів обміну.
 
дихальна система.png
 
Травна система включає травний тракт (ротова порожнина, глотка, стравохід, шлунок, кишечник), та травні залози (слинні залози, шлункові, підшлункова залоза, дрібні залози кишечника, печінка).
Основна функція травної системи — живлення організму завдяки процесам перетравлення їжі та всмоктування поживних речовин у кров і лімфу.
 
До видільної системи належать: нирки, сечоводи, сечовий міхур, сечівник.
Ця система виконує функцію виведення з організму продуктів обміну речовин, збереження сталості його внутрішнього середовища, підтримання водно-сольового балансу.
 
Статева система виконує функцію розмноження. Вона складається з жіночих (яєчники) та чоловічих (яєчка) статевих залоз та зовнішніх і внутрішніх статевих органів. У статевих залозах формуються статеві клітини (яйцеклітини та сперматозоїди) та утворюються статеві гормони. У матці жінки розвивається плід.
 
Ендокринна система включає різні залози внутрішньої секреції: гіпофіз, епіфіз, щитоподібну, надниркові, підшлункову, статеві залози, тощо.
Кожна залоза виробляє і виділяє у кров особливі хімічні речовини — гормони. Ці речовини беруть участь у регуляції функцій усіх клітин і тканин організму за допомогою біологічно активних речовин, у координації діяльності окремих органів і організму в цілому.
 
Нервова система об'єднує всі інші системи, регулює та узгоджує їхню діяльність, підтримує зв'язок організму із зовнішнім середовищем. Нервова система складається з центральної (головний та спинний мозок) та периферічної (черепномозкові та спинномозкові нерви). Нервова система є підґрунтям психічної діяльності людини, визначає її поведінку.
 
Системи органів тісно взаємозв'язані між собою. Їхня діяльність узгоджена, що і забезпечує життєдіяльність усього організму людини. Кожному організму властивий розподіл функцій між його клітинами, органами та фізіологічними системами.


Немає коментарів:

Дописати коментар