вівторок, 1 вересня 2020 р.

Науки, що вивчають природу. Матеріал для учнів 5 класу.


 Науки, що вивчають природу
Вивчення параграфа допоможе вам:
•   називати природничі науки та їх внесок у вивчення природи;
•      пояснювати значення досягнень природничих наук.
Природа навколо нас. Людина завдячує природі за необхідні їй для життя кисень і воду, їжу, матеріали для виготовлення одягу, машин і механізмів, будівництва помешкань та за багато чого іншого. Краса природи викликає замилування в кожного з нас, надихає письменників та художників на твори мистецтва. Тіла природи стали персонажами казок, про них складено прислів’я.
Усе, що оточує людину і виникло без її втручання, називається природою.
Різні предмети, що є в природі, називаються тілами природи, а зміни, що з ними відбуваються — явищами.
Природничі науки. Упродовж тисячоліть людина вивчає природу. Природа дуже різноманітна, тому її досліджують не одна, а кілька наук. Наука — це інтелектуальна діяльність людини, завдяки якій вона пізнає світ, отримує нові знання. Науки, що вивчають природу, називають природничими науками, а сукупність знань про природу — природознавством.
Природничими науками є фізика, біологія, хімія, географія, астрономія, екологія. Люди, професія яких пов’язана з цими науками, — фізики, біологи, хіміки, географи, астрономи, екологи.
Фізика вивчає будову і взаємодію тіл, різноманітні явища природи. Наприклад: рух тіл, поширення світла і звуку, дію магніту. Завдяки знанням з фізики створено побутові прилади, різноманітні засоби зв’язку, зокрема телефони та Інтернет. На підприємствах працюють механізми, розвивається машинобудування, виготовляється багато необхідних для людини предметів.

Пригадайте з уроків літературного читання оповідання, в яких є описи природи, казки і байки про тварин, вірші про природу. Запишіть у зошит прислів'я чи приказки про природу.
Гори
Тіла живої природи вивчає біологія. Біологи досліджують рослини, тварин, гриби, мікроорганізми, їх будову та поведінку. Людина вчиться в живої природи і багато в чому наслідує її. Наприклад, у будівництві використовуються панелі, що нагадують бджолині стільники, а сучасні покриття для дахів будинків майже копіюють лусочки на крилах метеликів. Снігоходи наслідують рух пінгвінів по снігу. Багато років людина мріяла піднятися в небо і літати, наче птах. Завдяки набутим знанням про природу вона змогла здійснити свою мрію. Зразком для виготовлення парашутів слугувала кульбаба, а для створення застібки  «липучка» — рослина реп’ях. Та й криниця-журавель дістала таку назву не випадково (мал. 1).
Хімія — наука про речовини та перетворення одних речовин на інші. Знання хімії використовують для виготовлення ліків і косметичних засобів, виплавляння металів,руд, виробництва фарб і лаків, продуктів харчування. Різноманітні предмети, якими ви користуєтеся щодня, виготовлено із застосуванням хімічних знань.

Мал. 1

Мал. 2
Географія вивчає і пояснює особливості явищ природи на Землі, окремих материках, у певній країні чи населеному пункті. Знання, здобуті цією наукою, допомогли скласти географічні карти світу та України, на них позначено гори і рівнини, водойми і корисні копалини, рослинність і тваринний світ, міста і села.
Астрономія — наука, що вивчає небесні тіла: зорі, планети, комети тощо. Астрономи досліджують будову і рух небесних тіл, їх вплив на нашу планету. Завдяки сучасним приладам та обсерваторіям ми маємо змогу завчасно дізнаватися про наближення до Землі малих небесних тіл.
Екологія вивчає взаємозв’язки організмів між собою і з навколишнім середовищем. Унаслідок господарської діяльності людини в навколишнє середовище потрапляють шкідливі для живої природи речовини. Вирубуванням лісів люди позбавляють їх мешканців природного місця проживання. Чисельність птахів і звірів на нашій планеті різко зменшується. Багато шкоди завдають лісові пожежі.
Для того щоб зменшити шкідливий вплив господарської діяльності людини на живу природу, здійснюють свої дослідження екологи.
Ознайомтесь на мал. 2 з прикладами тіл, які вивчають природничі науки.
Між природничими науками існують зв'язки. Так, вивчаючи життя організмів біологам необхідно знати, як дихають і живляться живі істоти. У цьому їм допомагають фізика і хімія. Знання про те, в яких природних умовах мешкають організми, забезпечує географія. Зрозуміти,
-    на організми впливають Сонце і Місяць. допомагають фізика й астрономія.

Немає коментарів:

Дописати коментар