Тканини організму тварин
Епітеліальна тканина, або епітелій, майже не містить міжклітинної речовини і складається з шарів клітин, які щільно прилягають одна до одної. Саме тому з епітелію утворені покриви багатоклітинних тварин. Клітини зовнішнього епітеліального шару можуть виділяти слиз (як у червів, риб), щільну речовину хітин (як у раків, комах). До складу покривного епітелію можуть входити кілька шарів клітин, що омертвіли й ороговіли (як у змій, горобців, бегемотів, людини). Зрозуміло, що тканина з такими властивостями є надійним захистом організму.
Але з епітелію складаються не тільки покриви — з нього утворені внутрішні поверхні органів. Будова клітин таких епітеліальних тканин залежить від функції органа . Так, клітини епітелію порожнини носа багатьох ссавців, наприклад кота, собаки, людини, оснащені безліччю війок, що затримують пилинки, які разом із повітрям потрапляють до носа. Клітини епітелію, що вистилає внутрішню поверхню кишечнику, мають вирости — ворсинки. Вони збільшують площу, через яку відбувається транспорт поживних речовин до клітин.
М'язова тканина (мал.) забезпечує різні види рухів тварини, її клітини мають подовжену форму, вони здатні скорочуватися, зменшуючи довжину і потовщуючись. Ця робота вимагає великих витрат енергії, тому в клітинах м'язової тканини міститься багато мітохондрій.
Нервова тканина складається з нейронів — клітин із безліччю відростків (мал.). Завдяки нейронам організм може сприймати впливи навколишнього середовища і зміни власного стану й реагувати на них. Сигналом, який виникає в нейроні у відповідь на дію середовища, є слабкий електричний струм. Він розповсюджується ланцюгом нейронів, з'єднаних між собою відростками.
Мал. М’язова тканина Мал. Нервова тканина
Сполучна тканина. У багатьох видів тварин вона міститься під епітелієм, що покриває тіло. Разом із епітелієм ця тканина утворює шкіру і сполучає епітелій із м'язовою тканиною (мал. а). До сполучної тканини відносять і кров (мал. б). Зрозуміло, чому: кров сполучає між собою всі інші тканини, завдяки чому й відбувається обмін речовинами всередині організму. І хрящі, і зв'язки, і сухожилля утворені за допомогою сполучної тканини. З цієї тканини складаються і кістки (мал. в).
Мал. Сполучні тканини:
сполучна тканина шкіри (а), кров (б), кісткова тканина (в).
Отже,
існує декілька видів сполучної тканини, що різняться між собою за
функціями і за будовою. Усі вони мають спільну ознаку — у сполучних
тканинах міститься багато міжклітинної речовини. ЇЇ склад обумовлений
тією функцією, яку виконує тканина. Так, у кістковій тканині міжклітинна
речовина тверда, адже ця тканина є основою опорної системи тварин.
Міжклітинна речовина сполучної тканини, яка входить до складу шкіри, містить певні органічні речовини, що додають їй еластичності й пружності. А ось міжклітинна речовина крові рідка — ця тканина має легко переміщуватися організмом.
Тканини у складі органів
Отже, в організмі тварини налічується чотири типи тканин: епітеліальна, м'язова, нервова та сполучна тканини. Саме з такого «набору» тканин сформовані органи, що відповідають за виконання всіх функцій організму. Кожен із органів складається з тканин кількох типів. Організми майже всіх багатоклітинних тварин мають складну багаторівневу будову. «Одиницею» їх будови є клітини, що спеціалізуються. Групи спеціалізованих клітин входять до складу тканин. Сполучення тканин різних типів формують органи, з органів утворюються системи органів.
Хочеш засвоїти навчальну інформацію на високому рівні?
Для цього:
1. Опрацюй структурований конспект з теми.
2. Виконавши ці тестові завдання, ти зможеш перевірити свої знання з теми «Тканини організму тварин».
1. Тканина, клітини якої щільно прилягають одна до одної, яка майже не містить міжклітинної речовини, це - :
1. Тканина, клітини якої щільно прилягають одна до одної, яка майже не містить міжклітинної речовини, це - :
2. Нейтрони - клітини тканини:
3. Здатність скорочуватись і розслаблюватись має тканина:
4. Кістки, хрящі, кров утворені тканиною:
5. Стінки органів, що забезпечують рух рідин, складаються із типів тканин:
6. Вкажи послідовність рівнів організації тваринного організму, починаючи з найменшого:
а) орган - організм - клітини - тканини;б) клітини - органи - тканини - організм;
в) клітини - тканини - органи - організм;
г) тканини - клітини - організм - органи.
Немає коментарів:
Дописати коментар