неділя, 26 січня 2020 р.

Хвороби серцево-судинної системи.Матеріал для учнів 8 класу.ЗАХВОРЮВАННЯ СЕРЦЕВО-СУДИННОЇ СИСТЕМИ СТАВЛЯТЬ ПІД ЗАГРОЗУ ЖИТТЯ

Серцево-судинні захворювання представляють собою групу хвороб серця та кровоносних судин, а саме: ішемічна хвороба серця – хвороба кровоносних судин, що забезпечують кровопостачання серцевого м’язу; хвороба судин головного мозку – хвороба кровоносних судин, що забезпечують кровопостачання мозку; хвороба периферичних артерій – хвороба кровоносних судин, що забезпечують кровопостачання верхніх і нижніх кінцівок; ревмокардит – ураження серцевого м’яза та серцевих клапанів у результаті ревматичної атаки, викликаної стрептококовими бактеріями; вроджений порок серця – існуючi з народження деформації будови серця; тромбоз глибоких вен і емболія легень – утворення в венах ніг згусткiв крові, що можуть зміщатися і рухатися до серця та легенів.
Серед хвороб серцево-судинної системи найчастіше реєструються випадки гіпертонічної хвороби, ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда та інсульту, атеросклерозу, а також ревматичного ураження серця.
Кожному потрібно знати і вміти своєчасно розпізнати ознаки розвитку серцевих нападів та інсультів, що потребують екстреної медичної допомоги, які відбуваються несподівано, в будь-який час доби і в різних ситуаціях.
 1. Ознаки серцевого нападу:
 • Дискомфорт у грудній клітині – стискаючий (давлячий, пекучий) біль у грудях або за грудиною, що поширюється, як правило, на ліву половину грудної клітини – у ліву руку, під лопатку і шию зліва, у ліву половину верхньої або нижньої щелепи або в ділянку шлунка. При цьому спостерігається задуха з почуттям або без почуття дискомфорту в грудній клітині.
 • Слабкість або втома, занепокоєння або нервозність, холодний піт, нудота, блювота, запаморочення і непритомність.
 1. Ознаки гострого інсульту:
 • Раптова м’язова слабкість, оніміння або поколювання в ділянці обличчя, руки, ноги або на одній стороні тулуба.
 • Раптове затруднення при розмові або при розумінні мови.
 • Ратова повна або часткова втрата зору на одне або оба ока.
 • Раптовий потужний головний біль.
 • Раптова втрата рівноваги, запоморочення, блювота у поєднанні з іншими вищеперерахованими ознаками.
Якщо ви спостерігаєте будь-який з цих ознак, що можуть бути скороминучі, негайно викликайте швидку допомогу! Чим раніше розпочато лікування, тим воно ефективніше!
Фактори ризику виникнення серцево-судинних захворювань:
 1. Підвищений артеріальний тиск (вище 140/90 мм рт.ст.).
 2. Підвищений вміст холестерину в крові (вище 5,0 ммоль / л).
 3. Підвищений вміст цукру в крові натще (вище 5,5 ммоль / л).
 4. Паління. Зловживання алкоголем. Надлишок прийому жирної та солоної їжі.
 5. Малорухливий спосіб життя. Надлишкова вага тіла.
Профілактика серцево-судинних захворювань базується на оцінці/виявленні та модифікації/усуненні факторів серцево-судинної ризику:
 • Контроль рівня артеріального тиску (оптимальне АД <140/90 мм рт. ст.). Контроль (1 раз на рік) рівня холестерину та глюкози крові. Особам, у яких у сім’ї не зустрічалися випадки серцево-судинних захворювань – дослідження починають проводити з 35-40 років, якщо у найближчих родичів траплялись інфаркти міокарда або інсульти – то з 20 років.
 • Контроль ваги. У чоловіків окружність талії не повинна перевищувати 102 см, а у жінок – 88 см.
 • Раціональне харчування – помірне вживання м’яса (особливо червоного), достатня кількість риби (мінімум – 300 г на тиждень), овочів та фруктів, обмеження споживання жирного, смаженого, копченого, а також солі (до 3-5 г на добу).
 • Рухлива активність – рекомендовано щотижня приділяти 150 хвилин часу фізичним вправам.
 • Відмова від шкідливих звичок – від паління та зловживання алкоголем! Киньте палити та захистіть себе від пассивного паління. Пасивне паління в тій же ступені згубно впливає на серцево-судинну систему людини, як і активне. Паління – одна з основних причин розвитку атеросклерозу, артеріальної гіпертензії, ішемічної хвороби серця та інсульту. Пам’ятайте про те, що припинення куріння призводить до зниження ризику серцево-судинних захворювань у два рази!
Крім здорового способу життя, у сучасному суспільстві необхідно розвивати культуру здоров’я, яка включає в себе регулярне медичне спостереження з метою раннього виявлення захворювань.
Для збереження свого життя, запобігання різних ускладнень вже існуючих хвороб серцево-судинної системи необхідно своєчасно звертатися до лікаря, який зможе призначити відповідне лікування. Слід строго дотримуватися призначень і рекомендацій лікаря. Не рекомендується займатися самолікуванням!
Тільки дбайливе ставлення до серця, попередження виникнення хвороб, адекватна та якісна терапія зможуть на довгі роки продовжити його роботу!

Немає коментарів:

Дописати коментар