ТРАВЛЕННЯ ТВАРИН
Які основні етапи травлення тварин?
У тварин травлення є початковим етапом обміну речовин. Під час травлення їжа в більшості тварин зазнає спочатку механічного подрібнення. Наприклад, черевоногі молюски роблять це за допомогою язика з терткою, хребетні використовують зуби, рогові щелепи, дзьоб. У тварин, які живляться рідкою їжею, подрібнення відсутнє. Наприклад, комарі, москіти, клопи, блохи, п’явки всмоктують поживні рідини за допомогою колючо-сисного ротового апарата або мускулистої глотки.
Основні етапи травлення |
1. Механічна й хімічна обробка їжі |
2. Всмоктування простих сполук |
3. Транспорт простих поживних сполук |
4. Засвоєння простих сполук |
5. Видалення неперетравлених решток |
Отже, ТРАВЛЕННЯ ТВАРИН - це
сукупність процесів, які здійснюють подрібнення й розщеплення їжі на
прості речовини, що можуть всмоктуватися та брати участь у процесі
обміну речовин.
Які є типи травлення?Травлення у більшості тварин відбувається всередині організму. Їжа надходить у кишкову порожнину або в травну систему, де й зазнає змін. У деяких тварин травлення починається поза організмом. Наприклад, павуки за допомогою хеліцер із кігтиками вводять у тіло жертви отруту, яка й розщеплює вміст тіла на рідку масу. За місцем проходження травлення виділяють два його типи - організмове й позаорганізмове. Травлення усередині організму здійснюється за допомогою ферментів, які зосереджуються в клітинах, на поверхні клітин або виділяються в порожнини органів травлення. За цією ознакою розрізняють три типи організмового травлення: внутрішньоклітинне, позаклітинне та приклітинне.
Типи травлення тварин |
І. Позаорганізмове |
ІІ. Організмове 1. Внутрішньоклітинне 2. Позаклітинне 3. Приклітинне |
Іл. 139. Внутрішньоклітинне травлення лейкоцитів
Позаклітинне травлення відбувається під впливом ферментів, що
секретуються клітинами (наприклад, залозисті клітини кишковопорожнинних)
або травними залозами (наприклад, слинні, підшлункова, печінка) у
кишкову порожнину або порожнини органів травлення. Такий тип травлення
вперше з’явився в кишковопорожнинних і наявний у червів, членистоногих,
молюсків і хордових, тобто є найпоширенішим.Приклітинне травлення (пристінкове, примембранне) займає проміжне положення між внутрішньоклітинним і позаклітинним. Воно відбувається завдяки дії ферментів, розташованих на мембранах клітин внутрішньої оболонки кишечника. Цей тип травлення має важливе значення для діяльності травної системи хребетних тварин.
Отже, у тварин є різні способи травлення, що розрізняються, зазвичай, місцем проходження.
Які основні відділи та функції травної системи тварин?ТРАВНА СИСТЕМА - сукупність анатомічно поєднаних органів, що забезпечують перетворення їжі й засвоєння простих поживних речовин. Уперше травна порожнина, у якій здійснюється позаклітинне травлення, з’являється у кишковопорожнинних. Із зовнішнім середовищем її поєднує лише ротовий отвір. Через нього надходить їжа і видаляються назовні неперетравлені рештки. У реброплавів краї ротового отвору загинаються всередину, утворюючи глотку, а в плоских червів уже є сліпий кишечник. Тобто найпростішим типом травної системи є сліпозамкнена система, яка має ротовий отвір, глотку й кишечник із виростами для дифузії поживних речовин. Але згодом в еволюції травної системи відбулася справжня революція - сформувалася наскрізна травна система, що є в молюсків, членистоногих і хордових.
Іл. 140. Сліпозамкнена травна система планарії: 1 - рот; 2 - глотка; 3 - кишечник
У більшості хребетних тварин наскрізна травна система влаштована за
подібним принципом. Травна система є суцільною трубкою, що сполучає
ротовий отвір з анальним і поділяється за функціями й особливостями
будови на три відділи:- передній відділ складається з рота, ротової порожнини, глотки, стравоходу і шлунка; основна функція цього відділу полягає в механічній та початковій хімічній обробці їжі під впливом ферментів слинних і шлункових залоз;
- середній відділ включає тонку кишку із підшлунковою залозою та печінкою; основними функціями цього відділу є завершальне перетравлення їжі та всмоктування поживних речовин у кров і лімфу;
- задній відділ складається з товстого кишечника із прямою кишкою, у якій відбувається формування й виділення неперетравлених залишків їжі, та анального отвора.
Проте в різних тварин є деякі відмінності в будові травної системи, пов’язані з особливостями живлення. Наприклад, у п’явок і павуків глотка мускулиста й виконує всмоктувальну функцію. У тварин, що харчуються м’ясом, кишечник коротший, аніж у травоїдних. Для додаткової механічної обробки в раків шлунок поділений на жувальний і цідильний відділи, у птахів - на м’язовий і залозистий, а в жуйних копитних тварин - аж на чотири відділи.
Іл. 141. А - Загальна схема
будови наскрізної травної системи (на прикладі ссавців): 1 - рот; 2 -
ротова порожнина; 3 - глотка; 4 - стравохід; 5 - шлунок; 6 - печінка; 7 -
підшлункова залоза; 8 - тонка кишка; 9 - товста кишка; 10 - сліпа
кишка: 11 - пряма кишка; 12 - анус. Б - Будова шлунка жуйної тварини: 1 -
рубець; 2 - сітка; 3 - книжка; 4 - сичуг
Отже, основними функціями травної
системи є механічне подрібнення їжі, хімічне розщеплення, утворення
травних ферментів, всмоктування, видалення неперетравлених решток.
ДІЯЛЬНІСТЬНавчаємося пізнавати
Перед вами на ілюстраціях зображені миша хатня (1) та африканський саванний слон (2). Вага миші в середньому 50 г, а слона - 8 000 кг. Маса корму, що споживається слоном, дорівнює 1 % маси його тіла, а добовий раціон миші складає 20 % від її маси. Зробіть обчислення та сформулюйте висновок про те, ХТО БІЛЬШЕ ЇСТЬ відносно розмірів тіла (слон чи миша) і чому? Поясніть значення травлення для цих тварин.
Біологія + Еволюція
Зіставте групи хребетних тварин з особливостями їхньої травної системи, визначте основні напрямки ускладнення будови та функцій травної системи хребетних.
1 Риби |
2 Амфібії |
3 Рептилії |
4 Птахи |
5 Ссавці |
А Окрема диференціація зубів, рухливий язик, слинні залози з травними ферментами, клоака. |
Б Відсутність зубів, слинні залози з травними ферментами, шлунок із двох відділів, короткий кишечник, клоака. |
В Однотипні зуби, язик без м'язів, відсутність слинних залоз. |
Г Зуби диференційовані на групи, слинні залози з травними ферментами, шлунок із травними залозами й розвиненими м'язами. |
Д Мускулистий язик, слина без ферментів, клоака. |
Немає коментарів:
Дописати коментар