четвер, 20 червня 2013 р.

Готуємось до ЗНО.

Загальна характеристика класу Плазуни.


Вивчення нового матеріалу

Плазуни, чи рептилії – холоднокровні, переважно наземні хребетні тварини, розмноження та розвиток яких відбувається на суходолі. Це пов’язано з тим, що зародки рептилій оточують захисні оболонки. Зародок розвивається у водному середовищі, яке знаходиться в яйці, захищеному шкарлупою, тому яйця плазунів, на відміну від амфібій та риб, можуть розвиватися на суходолі.


Крокодильчик, який вилуплюється з яйця


Мал.№1. Крокодильчик, який вилуплюється з яйця.

 До класу плазунів належить більше вимерлих видів, ніж сучасних. З усіх рептилій найбільш відомими є динозаври, що в перекладі означає «жахливі ящери». Відомі рептилії з кам’яновугільного періоду. На протязі пермського та тріасового періоду вони досягли великих розмірів та розмножилися в великій кількості, пристосувавшись до різноманітних місць існування. В кінці крейдяного періоду  більшість рептилій вимерла, оскільки не змогла пристосуватись до нових умов існування.


 Вимерлі плазуни.


Мал.№2. Вимерлі плазуни.

Відомо приблизно 6 тис. сучасних видів рептилій, які розповсюджені на усіх континентах, крім Антарктиди. До сучасних видів належать ящірки, крокодили, черепахи, змії та гатерія. Плазунів поділяють на чотири ряди (лускаті, черепахи, крокодили, гатерія чи туатара – єдиний представник ряду клювоголових). 


Гатерія  


Мал.№3 Гатерія.

Назва «рептилії» походить від грецького слова, яке перекладається як «повзати на череві», і це дійсно так. Більшість плазунів при переміщенні торкається нижньою частиною тіла землі, не піднімаючи тіла. Подивіться, будь ласка, відео, де ми побачимо, як переміщуються крокодили.

Відео №1. Крокодили. Тіло плазунів вкрито сухою роговою лускою, яка захищає тварину від втрати води і хижаків, майже позбавленої залоз. Щільний роговий покрив заважає росту, тому в плазунів спостерігається линька – доки не ороговів новий покрив, тварина росте.


Линька змії


Мал.№4. Линька змії.

Тіло плазунів поділяється на голову, тулуб та хвіст. На відміну від амфібій, плазуни мають чітко виражену шию. Кінцівки знаходяться по боках тулуба, внаслідок чого тіло торкається поверхні. В багатьох видів кінцівки відсутні чи значно зменшені. Пальці закінчуються маленькими кігтями.

Скелет плазунів складається з п’яти відділів. Шийний відділ утворений декількома хребцями, що забезпечує рухливість голови. До грудного та поперекового хребців прикріпляються добре розвинуті ребра, формується справжня грудна клітка. Череп майже цілком кістковий. Кінцівки мають приблизно таку ж будову, як і в земноводних.

В деяких груп плазунів в будові скелету є відмінності – в змій відсутній грудний відділ, в черепах хребці тулуба зростаються з панциром, внаслідок чого втрачають рухомість.Скелет змії


Мал.№5. Скелет змії.

З появою справжньої грудної клітки в плазунів виникають міжреберні м’язи, які забезпечують дихальні рухи.
Травна система більш складна порівняно з земноводними. Слина містить ферменти, зуби переважно однакові і слугують тільки для утримання здобичі. В отруйних змій з’являються особливі отруйні зуби, які необхідні для введення отрути в тіло здобичі.

Кишківник відкривається в клоаку. Є невелика сліпа кишка, де їжа перетравлюється за допомогою симбіотичних мікроорганізмів. Видільна система складається з нирок і січового міхура.

Серце переважно трьохкамерне, в шлуночку є неповна перегородка, яка заважає змішуванню артеріальної та венозної крові. В крокодилів серце чотирьохкамерне. Плазуни відносяться до холоднокровних тварин.
Дихальна система складається з добре розвинутих легенів. Дихальні шляхи складаються з гортані, трахеї, двох бронхів та легенів. Легені мають більш складну будову, ніж в земноводних. Плазуни мають більш складний механізм дихання – повітря поступає в легені і виходить з них за рахунок скорочення міжреберних м’язів. В наслідок цього змінюється об’єм порожнини тіла.
В плазунів краще, ніж в земноводних, розвинуті півкулі головного мозку, вони мають кору (сіра речовина) та краще розвинутий мозочок. Головний мозок складається з п’яти частин, є 12 пар черепно-мозкових нервів.
Розвинута вегетативна нервова система.

Внутрішня будова крокодила.

Мал.№6 Внутрішня будова крокодила.

Органи відчуття добре розвинуті і відповідають наземному способу життя. Очі захищені трьома повіками (верхнє, нижнє та мигальна перетинка); плазуни добре розрізняють предмети на різних відстанях. Сльозові залози захищають очі від пересихання. В змій і деяких ящірок повіки зростаються, формуючи прозору оболонку. В більшості видів, які ведуть денний спосіб життя, діапазон кольорового бачення зміщений в бік жовто- помаранчевого спектру. Органом відчуття слугує язик, здатний далеко висовуватися з пащі.
Подивіться, будь ласка, відео, на якому можна побачити, як гюрза обмацує язиком поверхню, по якій перемішується.

Відео №2. Гюрза.

Також в плазунів добре розвинуті слух, відчуття рівноваги. Порівняно з земноводними, плазуни можуть вільно дихати, коли їжа знаходиться в глотці, завдяки розміщенню внутрішніх ніздрів ближче до глотки. Мають орган смаку, який знаходиться в переважно в глотці і складається з смакових цибулин. Існує орган відчуття тепла, який знаходиться між очима та носом з кожного боку голови. Особливо він розвинений в змій. Добре розвинуте відчуття дотику, особливо в черепах, які відчувають навіть легкий дотик до панцира. Більшість плазунів має нерозвинутий голосовий апарат і може видавати лише одноманітні звуки. На відео, яке я вам пропоную подивитися, можна почути шипіння полоза.
Відео №3. Полоз.
Плазуни роздільностатеві тварини з внутрішнім заплідненням.  
Вони не мають механізму регулювання температури тіла і тому мають таку ж температуру, як і навколишнє середовище.

Закріплення знань

1.    Які тварини відносяться до класу плазунів?
2.    Чому в рептилій розмноження та розвиток відбуваються на суходолі?
3.    Пригадайте, будь ласка, особливості будови плазунів.
Немає коментарів:

Дописати коментар