Покривні тканини
Покривні тканини утворені живими або мертвими клітинами з щільно зімкнутими, потовщеними оболонками. Ці тканини знаходяться на поверхні коренів, стебел, листя.
Функції покривних тканин:
- Захист рослини від несприятливих умов навколишнього середовища, зайвого випаровування, механічних пошкоджень і т. д.
- Забезпечення газообміну.
- Забезпечення транспірації (випаровування води).
Покривну тканину, що складається з живих клітин, називають шкіркою (або епідермою, епідермісом). Вона складається з одного ряду клітин і має вигляд тонкої прозорої плівки, що покриває органи рослини. | З часом на деяких органах рослин замість шкірки утворюється корок. Клітини короку мертві, порожнисті, мають потовщені оболонки. |
У епідермі листя знаходяться мікроскопічні отвори — продихи. Через них переміщуються водяний пар, вуглекислий газ і кисень.
Кожний продих оточує пара замикаючих клітин, яка регулює відкривання продихів. У
замикаючих клітинах є хлоропласти (на малюнку вони показані у вигляді зелених точок), які забезпечують процес фотосинтезу (поглинання вуглекислого газу і виділення кисню з утворенням органічних речовин і енергії, необхідної для роботи продихів).
замикаючих клітинах є хлоропласти (на малюнку вони показані у вигляді зелених точок), які забезпечують процес фотосинтезу (поглинання вуглекислого газу і виділення кисню з утворенням органічних речовин і енергії, необхідної для роботи продихів).
Випаровування води через продихи рослин називають транспірацією.
У вологу погоду, замикаючі клітини набухають, згинаються, отвір між ними збільшується, також збільшується випаровування води.
У суху погоду, коли зменшується кількість води у клітинах, замикаючі клітини змикаються, отвір зменшується, і знижується транспірація.
Приклад:
Помістив на рослину закритий посуд або поліетиленовий пакет, можна побачити результат транспірації. (Всередині посудини будуть виникати водяні краплі).
Через продихи також відбуваються процеси дихання рослини (поглинання кисню і виділення вуглекислого газу) і фотосинтезу (поглинання вуглекислого газу і виділення кисню).
Провідна і утворювальна тканини
Провідна тканина
Провідна тканина складається з живих або мертвих видовжених клітин, які мають вигляд трубок. У стеблі і листках рослин розташовані пучки провідної тканини, яка складається з судин і ситовидних трубок.
Судини — послідовно з'єднані мертві порожні клітини, між якими зникають поперечні перегородки. По судинах вода і розчинені в ній мінеральні речовини з коренів надходять до стебла й листя.
Ситовидні трубки — видовжені без'ядерні живі клітини, послідовно з'єднані між собою. По них органічні речовини з листя (де вони утворилися) переміщуються до інших органів рослини.
На спилі стовбура дерева, серед інших шарів, можна виділити 2 шари, по яких переміщуються речовини: деревина і луб.
До складу деревини входять судини, по яких вода і мінеральні речовини з ґрунту піднімаються вгору.
До складу лубу входять ситовидні трубки, по яких органічні речовини переміщуються з листків (де вони утворюються) вниз.
Якщо помістити білі квіти гвоздики до посудини з розчинами харчових барвників, то вода з барвниками по провідній тканині стебла піднімається вгору і забарвлює квіти у відповідний барвнику колір. Ти теж можеш провести цей експеримент у домашніх умовах, купивши харчовий барвник у найближчому супермаркеті. Замість гвоздик можеш взяти будь-які інші білі квіти. | Навесні березовий сік із накопиченими запасами цукру починає надходити з провідної тканини (деревини) з коренів вгору. Це використовують люди, які свердлять отвір у стовбурі берези, поміщають у нього трубку і отримують березовий сік. |
Твірна тканина
Утворювальна тканина знаходиться у всіх зростаючих частинах рослини.
Вона складається із дрібних клітин, що мають тонку оболонку і відносно велике ядро, які безперервно діляться. З клітин утворювальної тканини формуються інші тканини рослини.
Розглянувши під мікроскопом верхівку або кінчик кореня рослин, можна побачити крихітні, щільно розташовані клітини утворювальної тканини.
Основна та механічна тканини
Тканина — це сукупність клітин і міжклітинних речовин, що мають спільне походження, будову і виконують певні функції.
Основна тканина.
Основна тканина заповнює простір між іншими тканинами. На поперечному розрізі стебла рослини бачимо, що основна тканина заповнює простір між покривної і проводить тканинами.
Клітини основної тканини живі, мають тонкі клітинні стінки. У клітинах основної тканини відбувається створення поживних речовин, вони беруть участь у газообміні, здійснюють накопичення речовин.
М'якоть картоплі складається з клітин основної тканини, у яких накопичується крохмаль. | Основна тканина м'якоті картоплі під єлектронним мікроскопом. |
Механічна тканина.
Механічна тканина надає рослинам міцність. Вона знаходиться у всіх органах рослини. Багато механічної тканини розташоване у стовбурі і прожилках листу. Механічна тканина утримує стовбур і гілки дерев у вертикальному положенні.
У клітин механічної тканини товсті клітинні стінки, у деяких клітин оболонки одревеснивают. Часто клітини механічної тканини подовжені і мають вигляд волокна. Клітини механічної тканини можуть загинути, но тверді, товсті клітинні стінки зберігаються.
Шкаралупа горіхів складається з механічної тканини.
Немає коментарів:
Дописати коментар