неділя, 22 грудня 2019 р.

Загальна характеристика Плазунів. Матеріал для учнів 7 класу.
Місце плазунів у системі царства Тварини


Загальна характеристика класу Плазуни
Клас Плазуни, або Рептилії (8 тис. видів, в Україні – 21 вид), поширені на всіх континентах, окрім Антарктиди.
Зовнішня будова:
-  холоднокровні тварини,
-  тіло складається з голови, шиї, тулуба, хвоста,
-  кінцівки з пальцями з кігтиками,
-  шкіра суха, вкрита роговими лусками, щитками,
-  періодичне линяння.

Особливості процесів життєдіяльності та поведінки
1. Скелет
Скелет плазунів має подібний до земноводних план будови, але відрізняється низкою особливостей. Так, їхній хребет майже повністю костеніє, диференційованіший і складається з п'яти відділів: шийного, грудного, поперекового, крижового та хвостового. Шийний відділ утворений кількома хребцями, які забезпечують значну рухливість голови.
До грудних і поперекових хребців приєднуються добре розвинені ребра. У плазунів є справжня грудна клітка, утворена грудними хребцями, ребрами та грудною кісткою. Скелет кінцівок та їхніх поясів має приблизно таку саму будову, як і у земноводних. Че­реп плазунів майже повністю кістковий. У черепах та крокодилів є кісткове піднебіння, яке відокремлює ротову порожнину від носової. Це дає змогу тваринам дихати, коли рот заповнений їжею.
2. Мускулатура плазунів більш диференційована, порівняно із земноводними. З появою справжньої грудної клітки з'являються міжреберні м'язи, які забезпечують дихальні рухи.


3. Травна система плазунів трохи складніша, ніж у земноводних. Слина, яку виробляють слинні залози, містить травні ферменти. Зуби у більшості плазунів однакові, без коренів. Ними тварини лише захоп­люють та утримують їжу. Кишечник відкривається, як і в земноводних, у клоаку. У плазунів є невеличка сліпа кишка - відділ кишечнику, в якому їжа перетравлює­ться за допомогою симбіотичних мікроорганізмів.
4. Видільна система - це нирки та сечоводи, які відкриваються у клоаку, а також сечовий міхур.
гм.gif
1-нюхові частки;
2-передній мозок;
3-проміжний мозок;
4-середній мозок;
5-мозочок;
6-довгастий мозок;
2
1.       Серце
2.       Легеня
3.         Печінка
4.          Шлунок
5.          Товста кишка
6.           Сімяники
7.           Пряма кишка
8.          Сечовий міхур
5.
Кровоносна система плазунів за будовою загалом подібна до

кровоносної системи земноводних, але має і певні відмінності. Так, хоча серце плазунів трикамерне, але у шлуночку є неповна перегородка, що частково перешкоджає змішуванню артеріальної та венозної крові. А у крокодилів серце взагалі чотирикамерне. Як і земноводні, плазуни належать до холоднокровних тварин.
6. До органів дихання плазунів належать легені. Порівняно із земноводними легені плазунів мають складнішу будову: в них є система перетинок, які збільшують поверхню для газообміну. Крім того, їхні дихальні шляхи складаються з послідовно з'єднаних гортані та трахеї. Трахея розгалужується на два бронхи, що заходять до легенів.
У плазунів порівняно із земноводними складніший і механізм дихання. Повітря надходить до легенів та виходить із них завдяки скороченню міжреберних м'язів, унаслідок чого змінюється об'єм порожнини тіла.
7. Нервова система плазунів також складніша. У них краще розвинені півкулі головного мозку, вони вкриті сірою речовиною, або корою, - сукупністю тіл мільйонів нервових клітин. Мозочок розвинений добре, що зумовлене необхідністю узгодження складних рухів.
8. Органи чуттів плазунів добре розвинені й краще пристосовані до наземного способу життя, ніж у земноводних. Очі захищені трьома повіками (верхньою, нижньою та мигальною перетинкою). Завдяки здат­ності кришталика змінювати форму та відстань від сітківки за допомогою спеціальних м'язів, плазуни добре розрізняють предмети на різній віддалі. Органом дотику є язик, який може далеко висуватися з ротової порожнини. Також добре розвинені органи слуху, рівноваги, нюху, смаку тощо.
Складна будова головного мозку та органів чуттів зумовлює і складнішу поведінку плазунів. Окрім безумовних рефлексів та інстинктів (турбота про потомство, шлюбна поведінка, мисливські та захисні інстинкти тощо), у них можуть утворюватися й умовні рефлекси.
9. Регенерація у плазунів виражена гірше, ніж у земноводних. Так, у ящірок спостерігають явище само-каліцтва. Якщо схопити тварину за хвіст, то внаслідок сильного скорочення м'язів, один із хвостових хребців переламається й кінець хвоста відпаде (явище автотомії). Цей рефлекс має захисне значення, бо дає змогу тварині втекти від хижака, який вхопив її за хвіст. Згодом втрачена частина хвоста відновлюється.
Zqwj.gif
1-яйцепровід;
2-яєчник;
3-нирка;
4-пряма кишка;
5-сечовий міхур;


Розмноження і розвиток
-  роздільностатеві,
-  запліднення внутрішнє,
-  яйця оточені яйцевими і зародковими оболонками,
-  розвиток прямий,
-  для деяких характерне яйцеживонародження.5.
Сезонні явища в житті плазунів
Зимівля
Розмноження
Літня активність
Для зимівлі плазуни можуть використовувати різні місця. Так, болотяні черепахи зимують на дні водойм, зарившись у мул. А змії, вужі та ящірки зимовий період проводять у пустотах у ґрунті (норах гризунів, під пеньками дерев тощо), куди можуть ховатися цілими групами, Впро­довж усієї зими вони, звісно, не живляться, а процеси обміну речовим у них значно вповільнюються.
Як тільки навесні промені сонця прогріють землю, на її поверхню виповзають зі своїх зимових притулків гадюки і вужі. У цей час еони ліниво лежать та вигріваються в променях весняного сонця неподалік від місць зимівлі. Пізніше пробуджуються черепахи та ящірки.
Одразу після виходу із зимівель та переміщення до своїх літніх територій плазуни починають розмножуватися. Самки відкладають яйця в ямки під камінням, пеньками тощо, які добре прогріваються сонцем, бо тепло необхідне для розвитку зародків. Наприкінці літа з'являється потомство. У степах і пустелях надзвичайно висока температура влітку спонукає тварин впадати в так звану літню сплячку.

Поведінка плазунів
Форми інстинктивної поведінки в рептилій різноманітні: це і захист самцями своєї території, і шлюбна поведінка, і турбота про потомство. Є в плазунів і програми комунікації, завдяки яким вони подають сигнали щодо своїх намірів. Як полюють прудкі ящірки? До початку полювання тварина, яка вийшла з нірки, повинна зігрітися. Тож якийсь час вона лежить на осонні, а потім вирушає до своїх «мисливських угідь». Як правило, ящірки полюють у точно визначених, добре відомих їм місцях.
Їжа ящірки — комахи: і ті, що літають, і ті, що повзають. Ящірка, причаївшись, може протягом тривалого часу сидіти нерухомо. І маскувальне забарвлення, і нерухомість є умовами вдалого полювання. Завдяки їм необережна комаха, що проповзає повз ящірку, після різкого кидка хижака опиняється в його щелепах. Щоб зловити комаху на льоту, ящірка може й підстрибувати. Вона здатна з великою точністю оцінити відстань, на яку потрібно стрибнути, аби захопити здобич. Відмінним снайпером є хамелеон, що захоплює здобич клейким язиком.
Самці охороняють свої «мисливські угіддя», проганяючи з них інших самців. Самець ящірки зустрічає такого непроханого гостя в позі залякування: він повертається боком, якомога сильніше випрямляє ноги, сплющує тіло — неначе виростає. Це сигнал «Іди звідси!» Якщо гість не йде, а прибирає таку позу, ніби відповідаючи «Сам іди!», між самцями починається бійка. Мета бійки — не вбити супротивника, а змусити його залишити територію. Тому самці намагаються перекинути один одного на спину. Для того, хто опинився в такій позі, це знак поразки, а для переможця — знак того, що сутичка закінчена. Той, хто програв, тікає, а переможець його переслідує, доки втікач не залишить територію. Як правило, у бійці перемагає господар «мисливських угідь». Самки зазвичай живуть на тих самих територіях, що й самці.
У кожної прудкої ящірки зазвичай є своя нірка, але іноді самки осе­ляються в нірках самців. Як місце свого проживання вони використову­ють отвори в поверхні землі, але можуть і самі вирити нірку лапками. Там вони і зимують.
Мають ящірки і програми шлюбної поведінки. Зазвичай самець за­довольняється тими самками, які живуть на його території. Відшукавши самку, він прибирає різні пози, демонструючи себе. Якщо в самки немає відповідної мотивації (яйцеклітини не дозріли), вона швидко тікає і ховається. Якщо самка готова до спаровування, вона тікає неквапно, так, щоб самець зміг її наздогнати. Наблизившись до самки, самець хапає її за хвіст. І демонстративні пози самця, і повільний біг самки - це сигнали, за допомогою яких самець і самка повідомляють один одному про свої шлюбні наміри. Усі ці моделі поведінки закладені в їх програмах комунікації, що «запускають» дії, націлені на спаровування.
Самець прагне спаровуватися з усіма самками, які живуть на його ділянці. Що більша його ділянка, то більше самок на ній живе, то більше потомства залишить самець. Саме через це він так ревно оберігає свою територію від зазіхань інших самців.
Серед рептилій є види, у яких батьки піклуються про потомство, зокрема деякі види змій. Крокодили завчасно вистилають листям яму, у яку самка відкладає яйця. Самки крокодилів відвідують кладку, допомагають дитинчатам вилізти з ями, відносять їх до водойми і охороняють.

Загальна характеристика класу Плазуни
Плазуни, чи рептилії – холоднокровні, переважно наземні хребетні тварини, розмноження та розвиток яких відбувається на суходолі. Це пов’язано з тим, що зародки рептилій оточують захисні оболонки. Зародок розвивається у водному середовищі, яке знаходиться в яйці, захищеному шкарлупою, тому яйця плазунів, на відміну від амфібій та риб, можуть розвиватися на суходолі.
Мал.№1. Крокодильчик, який вилуплюється з яйця.
 
До класу плазунів належить більше вимерлих видів, ніж сучасних. З усіх рептилій найбільш відомими є динозаври, що в перекладі означає «жахливі ящери». Відомі рептилії з кам’яновугільного періоду. На протязі пермського та тріасового періоду вони досягли великих розмірів та розмножилися в великій кількості, пристосувавшись до різноманітних місць існування. В кінці крейдяного періоду  більшість рептилій вимерла, оскільки не змогла пристосуватись до нових умов існування.

Мал.№2. Вимерлі плазуни.
Відомо приблизно 6 тис. сучасних видів рептилій, які розповсюджені на усіх континентах, крім Антарктиди. До сучасних видів належать ящірки, крокодили, черепахи, змії та гатерія. Плазунів поділяють на чотири ряди (лускаті, черепахи, крокодили, гатерія чи туатара – єдиний представник ряду клювоголових). 
Мал.№3 Гатерія.
Назва «рептилії» походить від грецького слова, яке перекладається як «повзати на череві», і це дійсно так. Більшість плазунів при переміщенні торкається нижньою частиною тіла землі, не піднімаючи тіла. Подивіться, будь ласка, відео, де ми побачимо, як переміщуються крокодили.
Відео №1. Крокодили.
 Тіло плазунів вкрито сухою роговою лускою, яка захищає тварину від втрати води і хижаків, майже позбавленої залоз. Щільний роговий покрив заважає росту, тому в плазунів спостерігається линька – доки не ороговів новий покрив, тварина росте.
Мал.№4. Линька змії.
Тіло плазунів поділяється на голову, тулуб та хвіст. На відміну від амфібій, плазуни мають чітко виражену шию. Кінцівки знаходяться по боках тулуба, внаслідок чого тіло торкається поверхні. В багатьох видів кінцівки відсутні чи значно зменшені. Пальці закінчуються маленькими кігтями.
Скелет плазунів складається з п’яти відділів. Шийний відділ утворений декількома хребцями, що забезпечує рухливість голови. До грудного та поперекового хребців прикріпляються добре розвинуті ребра, формується справжня грудна клітка. Череп майже цілком кістковий. Кінцівки мають приблизно таку ж будову, як і в земноводних.
В деяких груп плазунів в будові скелету є відмінності – в змій відсутній грудний відділ, в черепах хребці тулуба зростаються з панциром, внаслідок чого втрачають рухомість.
Мал.№5. Скелет змії.
З появою справжньої грудної клітки в плазунів виникають міжреберні м’язи, які забезпечують дихальні рухи.
Травна система більш складна порівняно з земноводними. Слина містить ферменти, зуби переважно однакові і слугують тільки для утримання здобичі. В отруйних змій з’являються особливі отруйні зуби, які необхідні для введення отрути в тіло здобичі.
Кишківник відкривається в клоаку. Є невелика сліпа кишка, де їжа перетравлюється за допомогою симбіотичних мікроорганізмів. Видільна система складається з нирок і січового міхура.
Серце переважно трьохкамерне, в шлуночку є неповна перегородка, яка заважає змішуванню артеріальної та венозної крові. В крокодилів серце чотирьохкамерне. Плазуни відносяться до холоднокровних тварин.
Дихальна система складається з добре розвинутих легенів. Дихальні шляхи складаються з гортані, трахеї, двох бронхів та легенів. Легені мають більш складну будову, ніж в земноводних. Плазуни мають більш складний механізм дихання – повітря поступає в легені і виходить з них за рахунок скорочення міжреберних м’язів. В наслідок цього змінюється об’єм порожнини тіла.
В плазунів краще, ніж в земноводних, розвинуті півкулі головного мозку, вони мають кору (сіра речовина) та краще розвинутий мозочок. Головний мозок складається з п’яти частин, є 12 пар черепно-мозкових нервів.
Розвинута вегетативна нервова система.
Мал.№6 Внутрішня будова крокодила.
Органи відчуття добре розвинуті і відповідають наземному способу життя. Очі захищені трьома повіками (верхнє, нижнє та мигальна перетинка); плазуни добре розрізняють предмети на різних відстанях. Сльозові залози захищають очі від пересихання. В змій і деяких ящірок повіки зростаються, формуючи прозору оболонку. В більшості видів, які ведуть денний спосіб життя, діапазон кольорового бачення зміщений в бік жовто- помаранчевого спектру. Органом відчуття слугує язик, здатний далеко висовуватися з пащі.
Подивіться, будь ласка, відео, на якому можна побачити, як гюрза обмацує язиком поверхню, по якій перемішується.
     
 Також в плазунів добре розвинуті слух, відчуття рівноваги. Порівняно з земноводними, плазуни можуть вільно дихати, коли їжа знаходиться в глотці, завдяки розміщенню внутрішніх ніздрів ближче до глотки. Мають орган смаку, який знаходиться в переважно в глотці і складається з смакових цибулин. Існує орган відчуття тепла, який знаходиться між очима та носом з кожного боку голови. Особливо він розвинений в змій. Добре розвинуте відчуття дотику, особливо в черепах, які відчувають навіть легкий дотик до панцира. Більшість плазунів має нерозвинутий голосовий апарат і може видавати лише одноманітні звуки. На відео, яке я вам пропоную подивитися, можна почути шипіння полоза.

 Плазуни роздільностатеві тварини з внутрішнім заплідненням.
Вони не мають механізму регулювання температури тіла і тому мають таку ж температуру, як і навколишнє середовище.

Немає коментарів:

Дописати коментар