неділя, 6 вересня 2015 р.

Походження людини.


Одна з найцікавіших і найскладніших тем, які вивчаються в курсі загальної біології, - походження людини. Де, коли і як виник рід людський? Як він розселився по Землі?

У минулому столітті в європейській культурі існувало дві відповіді: один дано в Біблії, інший - в теорії Чарльза Дарвіна. І хоча походження людини від мавпоподібних предків було одним з приватних наслідків дарвінівської теорії еволюції, природно, саме це питання - чи створений людина Богом або походить від мавпи - привернув увагу широкої публіки.

Чарльз Дарвін

Рис. 1 Чарльз Дарвін

Чарлз Дарвін не заперечував існування Бога, проте вважав, що Бог створив лише початкові види, інші ж виникли під дією природного відбору. Альфред Уоллес, який прийшов до відкриття принципу природного відбору майже одночасно з Дарвіном, на відміну від останнього стверджував, що між людиною і тваринами існує різка межа щодо психічної діяльності. Він прийшов до висновку, що мозок людини не може розглядатися як результат природного відбору. Уоллес проголосив, що цей "розумовий інструмент" виник у результаті потреб його власника, і припускав "втручання вищого розумної істоти". Хочу запропонувати вам подивитися відео еволюція людиниНеандерталець

Рис. 2 Неандерталець

Людина - це тварина, цікавиться своїм походженням. Інтерес до власного походженням властивий людині з глибокої давнини. Чим довше вчені вивчають палеонтологічну літопис, тим ясніше вимальовується картина перетворення мавпи в людину. Сучасні уявлення набагато складніше излагавшийся у наших старих підручниках "єдино вірної" теорії, яку можна резюмувати словами Абрама Терца (Синявського): "Мавпа встала на задні лапи і пішла прямим шляхом до комунізму".

Родина Homo sapiens

Рис. 3 Родина Homo sapiens

Сьогодні більшість вчених дотримуються теорії африканського походження людини і вважають, що майбутній переможець у еволюційної гонці виник на Південно-Сході Африки близько 200 тис. років тому і розселився звідти по всій планеті. Раз людина вийшла з Африки, то, здавалося б, само собою зрозуміло, що наші далекі африканські прабатьки були схожі на сучасних жителів цього континенту. Проте деякі дослідники вважають, що перші люди, що з'явилися в Африці, були ближче до монголоїдів.

Концепції африканського походження протиставляється концепція мультирегіональних походження, що припускає, що наш предкової вид Homo erectus перетворився на Homo sapiens в різних точках земної кулі незалежно.

Вченим довго не вдавалося виявити викопні останки найдавніших людиноподібних мавп, які ближче всього стояли б до пітекантропа. Тільки в кінці XIX ст. були знайдені їхні останки. Вони були виявлені в різних місцях прісредіземноморья, Африки, Південно-Східної та Передньої Азії. Однак ці знахідки самі по собі ще не пояснювали процесу походження людини. Тому головну роль грали не факти, а теорії. Поява людини як виду, зокрема, пояснювалося так. У результаті похолодання скоротилися області тропічної рослинності, стало більше степів, відкритих просторів. Деякі високорозвинені мавпи пристосувалися до цих нових умов, що привело до природного зміни їх способу життя; інші ж види назавжди залишилися прив'язаними до тропічного лісу і, треба думати, дали початок сучасним людиноподібних мавп.
а останні сто років у різних місцях земної кулі, виключаючи Америку, яка не є зоною походження людини, були виявлені сотні останків викопних людей, що стояли на різних щаблях розвитку. Все це на перший погляд підтверджує еволюційну теорію походження і розвитку людини. І дійсно, людина в своєму розвитку пройшов три стадії:

найдавніші люди - архантропи; первісні люди - палеантропи; сучасна людина. Такі основні етапи антропогенезу.

Еволюція гомінідів

Рис. 4 Еволюція гомінідів

За часів життя дріопітеків значну частину суші торкнулося зміна клімату: тропічні джунглі зникали і змінювалися просторами, позбавленими лісів. Ця обставина не могло не позначитися і на спосіб життя тварин. Інші відступали під прикриття зникаючого лісу, інші намагалися пристосуватися до життя на відкритій місцевості. Так життя змусила дріопітеків «спуститися з дерев на землю».  Давайте поглянемо відео подорож людини до Австралії
Треба сказати, що м'ясна їжа зіграла дуже важливу роль в розвитку людського розуму. Життя людиноподібних мавп, що харчуються рослинами (наприклад »горил), являє собою майже безперервний процес видобутку їжі. Щоб насититися, горилі необхідно поглинути величезну кількість їжі. Цим тварини зайняті з ранку до вечора. М'ясна їжа в порівнянні з вегетаріанської економить набагато більше «вільного часу».

Знаряддя праці неандертальців

Рис. 5 Знаряддя праці неандертальців

Одним з результатів (треба сказати, досить сумних) переваги людиною м'ясної їжі стало людоїдство (канібалізм), що зберігалося протягом майже всієї історії людства. На розкопаної археологами древньої стоянці «людини розумної * на острові Ява» наприклад, знайдено 11 черепів з проломленими підставами, що належали представникам виду «людина випрямленний». Це - свідчення канібалізму. Ось як, виявляється, складалися взаємини представників різних видів роду Ноmo. (Правда, треба зауважити, що частіше древні люди поїдали представників власного виду, а не інших видів роду Ноmo.)

На Землі вже нараховується близько 7 млрд. людей. Серед них немає, і не може бути двох абсолютно однакових людей; навіть близнюки, що розвинулися з одного яйця, незважаючи на величезну подібність їхнього зовнішнього вигляду, і внутрішньої будови, завжди якимись дрібними рисами відрізняються один від одного. Наука, що вивчає зміни фізичного типу людини, відома під ім'ям «антропології» (грец, «антропос» - чоловік). Особливо сильно помітні тілесні відмінності між територіальними групами людей, віддаленими один від одного і що живуть в різній природно-географічної обстановці. Ділення виду Homo Sapiens на раси відбулося два з половиною століття тому. 


Немає коментарів:

Дописати коментар