вівторок, 9 березня 2021 р.

Рослинні організми.Матеріал для учнів 5 класу.

 

Різноманітність рослин

Розглянь малюнок 120, і ти побачиш, якими різноманітними бувають рослини. Тому вчені об’єднали рослини в групи. Ознайомимося з деякими групами рослин.

Серед рослин існують одноклітинні (мал. 120, 1) і багатоклітинні (мал. 120, 2-6) організми. Ти вже знаєш, що за зовнішнім виглядом стебла та його розмірами серед рослин розрізняють дерева, кущі і трав’янисті рослини.

Мал. 120. Різноманітність рослин: хламідомонада (1), соняшник (2), калина (3), мох (4), папороть (5), водорість спірогіра (6)

Наявність квітки - ознака, за якою виокремлено групу квіткових рослин. До них належать троянди, чорнобривці, нарциси та багато інших (мал. 121).

Мал. 121. Квіткові рослини

До основних органів квіткової рослини належать корінь, пагін, що утворений стеблом і листками, квітка, плід і насінина. Корінь закріплює рослину в ґрунті й поглинає з нього воду з розчиненими речовинами, необхідними для живлення рослини. Стебло слугує опорою рослини, по ньому рухаються поживні речовини. Листок забезпечує утворення органічних речовин і кисню, який виділяється у навколишнє середовище. З квіток розвиваються плоди й насінини, завдяки яким квіткові рослини розмножуються.

У природі є чимало рослин, які не мають квіток. До них належать мохи і папороті (мал. 120, 4, 5), що зростають на зволожених територіях, а також водорості, поширені у водоймах і зволожених місцях суходолу (мал. 120, 6).

Існують рослини однорічні, дворічні та багаторічні. Однорічні встигають протягом одного року вирости й утворити насіння, з якого на наступний рік з’являться нові рослини. В Україні таких рослин багато росте на луках, у степу. Їх вирощують на полях (огірки, гарбузи, кукурудза, помідори), висівають на квітниках (айстри, чорнобривці, петунії).

Рослини, у яких від проростання насінини до утворення нового насіння проходить два роки, називають дворічними. Це морква (мал. 122), селера, петрушка, лопух.

Мал. 122. Морква - дворічна рослина: насіння моркви (а), рослина у перший рік росту (б), вигляд рослини на другий рік росту (в, г)

До багаторічних рослин належать усі дерева й кущі, а також деякі трав’янисті рослини, як-от: суниці, піони, хризантеми та інші. Вони квітнуть і утворюють плоди понад два роки.

Якщо холодної пори року листя багаторічної рослини опадає, її називають листопадною. А якщо листя тримається упродовж року, то таку багаторічну рослину називають вічнозеленою.

• Поміркуй і наведи приклади листопадних і вічнозелених рослин.

Рослини, які мають лікувальні властивості, належать до групи лікарських рослин (мал. 123). Людина використовує різні частини цих рослин для приготування настоянок, сиропів, порошків. Наприклад, сік подорожника входить до складу засобів для лікування кашлю і захворювань шлунка. Для полоскання горла використовують настоянки нагідок і шавлії. Мабуть, і тобі під час лікування застуди доводилося пити трав’яні чаї з додаванням плодів калини, малини, лимона.

Мал. 123. Лікарські рослини: нагідки (1), валеріана (2), малина (3), шавлія (4)

З давніх часів людина вирощує різні рослини для отримання продуктів харчування, одягу, ліків, прикрашання своєї оселі й подвір’я. Такі рослини називають культурними. На відміну від них, дикорослі рослини у природі ростуть без участі людини.

• Поміркуй і назви три культурні рослини і три дикорослі.

• Які рослини належать до отруйних

Існують рослини, які не можна брати до рук, нюхати чи куштувати. Адже вони містять речовини, які в разі потрапляння в організм людини і тварин зумовлюють отруєння і можуть призвести до загибелі. Такі речовини називають отруйними, а рослини, які їх містять, утворюють групу отруйних рослин (мал. 124).

Мал. 124. Отруйні рослини України: чемериця біла (1), вовча ягода (2), блекота чорна (3), аконіт (4)

Отруйні речовини накопичуються в різних частинах рослини. Високий уміст отруйних речовин у плодах вовчої ягоди і конвалії, у листках блекоти. Є рослини, всі частини яких отруйні Наприклад, вся рослина аконіту - від кореня до квітки - надзвичайно отруйна, навіть нюхати її небезпечно для здоров’я.

Щоб уникнути отруєння, слід знати отруйні рослини своєї місцевості й не контактувати з рослинами, назви яких тобі невідомі

Підсумки

• Організми нашої планети вчені об’єднують у чотири групи: рослини, тварини, гриби, бактерії.

• Основні ознаки рослин - це наявність хлорофілу, який зумовлює зелений колір рослин, здатність утворювати органічні речовини, необхідні для побудови власного тіла.


Немає коментарів:

Дописати коментар