неділя, 28 лютого 2021 р.

Зорові сприйняття. Гігієна зору.Матеріал для учнів 8 класу.

 Гігієна зору


   Переважна більшість порушень зору пов'язана з недотриманням гігієнічних правил, травмами ока, порушенням обміну речовин. Найчастіше трапляються порушення заломлення світла – короткозорість і далекозорість, а також астигматизм, косоокість та ін. 
  
   Астигматизм — це досить поширена патологія рефракції ока, пов’язана з неправильною формою рогівки або кришталика. Буквальний переклад назви цієї хвороби з грецького означає «нездатність ока з’єднувати в одну точку падаючі на нього промені» (від грецького слова «stigme» — точка). У результаті людина бачить навколишні предмети викривленими, розмитими, а прямі лінії — зігнутими. 
  Рогівка і кришталик нормального здорового ока мають рівну сферичну поверхню. При астигматизмі їхня сферичність порушена, вона має різну кривизну за різними напрямками: більш щільна в одному напрямку й опукла в іншому, як, наприклад, узбецька диня-торпеда. Таким чином світлові промені, що проходять через деформовану рогівку або кришталик, фокусуються на сітківці не в одній точці, а відразу в декількох. Тому зображення сприймається оком нечітко. Як правило, астигматизм поєднується або з короткозорістю (міопічний астигматизм), або з далекозорістю (гіперметропічний астигматизм) 

   Короткозорість – порушення зору, пов'язане з фокусуванням променів від предметів перед сітківкою, унаслідок чого зображення віддалених предметів нечітке, розпливчасте. 

  Далекозорість – порушення зору, пов'язане з фокусуванням променів від предметів за сітківкою, унаслідок чого зображення близько розташованих предметів є нечітким. 

  Косоокість – захворювання очей, пов'язане з порушенням бінокулярного зору внаслідок порушення роботи окорухових м'язів. 

   Зовнішні частини ока доступні безпосереднім впливам зовнішнього середовища, що може зумовлювати запалення кон'юктиви (кон'юктивіт), рогівки (кератит) тощо. 
   Вікові зміни та загальні запалення можуть приводити до помутніння кришталика - катаракти. При порушенні нормальної циркуляції рідини в оці може підвищуватися внутрішньоочний тиск і розвиватися глаукома. Нестача вітаміну А спричиняє значне погіршення сутінкового зору, тобто так звану курячу сліпоту або ксерофтальмію. Порушення кольорового зору називається дальтонізмом, який спостерігається у 8% чоловіків і 0,5% жінок. Розрізняють кілька форм дальтонізму: протанопія – відсутнє сприйняття червоного кольору, дейтеранопія – зеленого, тританопія – синього. Дуже рідко виявляється повна кольорова сліпота – ахромазія. 
Основні правила гігієни зору 
• Уживання в їжу продуктів, які містять вітамін А (наприклад, морква, салат). 
• Категорична відмова від тютюнопаління й алкоголю. 
• Правильна організація освітленості робочого місця: наявність індивідуальних світильників; світло – зліва (для правшів); робоча поверхня не повинна давати відблисків. 
• Не слід читати лежачи, у транспорті. Рекомендована відстань для очей – 30-35 см. 
• Оформлення робочого місця в спокійних тонах (зелений і жовтий кольори). 
• Користування чистими засобами догляду за очима. 
• При яскравому світлі слід носити сонцезахисні окуляри. 
• При небезпечних роботах потрібно використовувати захисні окуляри. 
• Відстань від телевізора при перегляді телепередач – не менше 2 м і обов'язкове освітлення за рахунок прихованих джерел світла. • Виконання вправ для м'язів очей.

Про що може розказати ваш колір очей

Око як оптичний прилад. Зір і бачення. Вади зору та їх корекція. Окуляри


Зір і бачення. За підрахунками вчених, близько 90 % усієї інформації про зовнішній світ людина отримує завдяки зору. Зір забезпечує сприйняття кольору й форми різноманітних предметів, відстані до них, їхнього взаємного розташування у просторі та рухів.
У цьому параграфі з’ясуємо, чому око людини можна вважати оптичним приладом. Щоб краще засвоїти матеріал, варто пригадати відомості з курсу біології 8-го класу про зорову сенсорну систему.
Розглянемо малюнок 155, на якому зображено будову ока людини.
Оптичні властивості ока можна порівняти з фотоапаратом, а процеси, що відбуваються в сітківці — з фотолабораторією.
Світло, що потрапляє в око, проходить крізь рогівку, водянисту рідину, кришталик і склисте тіло, які по суті являють собою оптичну систему ока. Діючи як збиральна двоопукла лінза, оптична система ока заломлює світло, і на сітківці ока утворюється дійсне, зменшене, перевернуте зображення предметів (мал. 156, с. 100).


Фокусною відстанню ока називається відстань від центра кришталика до сітківки. У більшості людей вона становить 17 мм. Тоді оптична сила
ока:
Світло, що утворює зображення, є подразником зорового нерва. За допомогою нервових волокон подразнення передаються в мозок. Мозок «перевертає» зображення, тому предмети сприймаються як прямі.
Людина може одночасно розглядати предмети за допомогою двох очей, тобто має бінокулярний зір (більшість тварин дивляться кожним оком окремо). Завдяки бінокулярному зору ми бачимо предмети об’ємними, можемо оцінювати, які предмети розташовані далі, а які — ближче до нас.
Ми бачимо предмети чіткими, хоч вони можуть перебувати на різних відстанях. Завдяки спеціальним м’язам змінюється фокусна відстань оптичної системи ока, що й дає можливість чітко бачити предмети, які перебувають на різних відстанях. Цю властивість ока називають акомодацією (від латинського слова, що означає пристосування).
Відстань найкращого бачення для нормального ока — близько 25 см, при цьому око не напружується й не так швидко стомлюється.
Завдяки зіниці можна регулювати інтенсивність світлового потоку, що потрапляє на сітківку. Зіниця звужується в разі посилення інтенсивності світла й розширюється в разі ослаблення. Здатність ока пристосовуватись до різної яскравості предметів називається адаптацією.
Для людського ока притаманне таке явище, як інерція зору. Зорові відчуття не зникають відразу після припинення дії подразника, а зберігаються у свідомості людини ще приблизно 0,1 с.
Зорову інерцію широко використовують в анімаційному кіно. Картинки на екрані дуже швидко (24 кадри за секунду) змінюють одна одну, під час їхньої зміни екран не освітлюється, але глядач цього не помічає — він просто бачить неперервну зміну кадрів.
Вади зору. Окуляри. Чітке зображення предметів має одержуватись на сітківці ока (мал. 157). Але через різні причини оптична система ока може дещо змінитися — зменшується або збільшується її фокусна відстань, що призводить до виникнення короткозорості чи далекозорості.
Короткозорість — вада зору, у разі якої фокус оптичної системи ока розташований перед сітківкою.
Відстань найкращого зору в разі короткозорості менша від 25 см. Зображення на сітківці від віддалених предметів утворюється нечітким. Саме тому короткозора людина, щоб роздивитися предмет у руках, підносить його близько до очей. Короткозорість коригується носінням окулярів з розсіювальними лінзами, завдяки чому фокусна відстань ока зростає.

Мал. 157 Отримання зображення: а — нормальне (здорове око); б — перед сітківкою (короткозорість); в — за сітківкою (далекозорість)
Далекозорість — це вада зору, у разі якої фокус оптичної системи ока розташований за сітківкою.
Відстань найкращого зору в разі далекозорості більша за 25 см, тому, роздивляючись предмет, людина відсуває його від очей. Далекозорість коригується носінням окулярів зі збиральними лінзами.
Формуємо КОМПЕТЕНТНІСТЬ
Я поміркую й зможу пояснити
1. Опишіть будову ока та призначення його окремих елементів.
2. Які характеристики має зображення, що виникає на сітківці ока?
3. Чому при різних відстанях від ока предметів їхні зображення на сітківці одержуються чіткими?
4. Які вади зору ви знаєте, чим вони пояснюються? Як ці недоліки усуваються?

ЗАХВОРЮВАННЯ ЗОРУ ТА ЇХ ПРОФІЛАКТИКА. 
Офтальмолог (окуліст) – лікар, котрий займається діагностикою та лікуванням хвороб зору.
Причини захворювань зору:
• травмування ока;
• інфекційні хвороби;
• недотримання гігієни зору;
• порушення особистої гігієни (брудні рушники, руки тощо);
• неправильне харчування;
• шкідливі звички;
• перевтома;
• спадковість.

Гострота зору – максимальна розподільна здатність ока сприймати окремі об'єкти (здатність розрізняти дрібні деталі предмета).
Найбільшу гостроту зору забезпечує жовта пляма, тому що далі розташовані рецептори від жовтої плями, то меншу гостроту зору вони здатні забезпечувати.
Причини порушення гостроти зору:
• недотримання правил гігієни зору;
• тривале користування комп'ютером;
• читання у разі поганого освітлення або в транспорті;
• постійна робота з дрібними предметами;
• нестача в організмі вітаміну А;
• гіподинамія.

Рефракція (з латин. заломлення) – заломлююча здатність ока в етапі спокою, тобто коли кришталик максимально сплощений (війчастий м'яз розслаблений, а зв'язки натягнуті).
У людей з нормальним зором на сітківці виникає чітке зображення предметів, оскільки воно сфокусовано на центр сітківки.
Порушення рефракції — короткозорість і далекозорість.

КОРОТКОЗОРІСТЬ – вада зору, що розвивається при збільшенні повздовжньої осі очного яблука.
Очне яблуко збільшується в довжину й зображення далеких предметів навіть за відсутності акомодації кришталика фокусується перед сітківкою у склистому тілі.
Причини хвороби: спадковість (за вродженої короткозорості очне яблуко має видовжену форму), перенапруження очей, вік, нестача вітаміну А.
Наслідки хвороби: око чітко бачить тільки близькі предмети. Якщо короткозорість не лікувати й не дотримуватися певних правил гігієни зору, може виникнути відшарування сітківки, унаслідок чого людина втрачає зір.


Виправлення короткозорості: окуляри з розсіювальними (увігнутими) лінзами відсувають зображення на сітківку, дотримання гігієни зору, раціональне харчування.

ДАЛЕКОЗОРІСТЬ – вада зору, що розвивається при зменшенні повздовжньої осі очного яблука.
При вкороченні осі очного яблука нечітке зображення фокусується позаду сітківки.
Причини хвороби:
• спадковість (вродженої далекозорості очне яблуко вкорочене);
• вік (стареча далекозорість розвивається зазвичай після 40 років, коли кришталик втрачає еластичність, твердне і втрачає здатність міняти кривизну, що заважає чітко бачити на близькій відстані й також втрачається здатність до чіткого бачення віддалених предметів).
Наслідки хвороби: око не чітко бачить близькі предмети.


Виправлення далекозорості: окуляри зі збиральними (опуклими) лінзами присувають зображення до сітківки, для поліпшення зору при далекозорості можна застосовувати спеціальну гімнастику, спрямовану на тренування м'язового апарату війчастого тіла.

АСТИГМАТИЗМ  — нерівномірне заломлення світла ділянками оптичної системи (рогівкою чи кришталиком).
Причини астигматизму — нерівномірна кривина рогівки, неправильна форма кришталика тощо
Світлові промені, які проходять крізь деформовану рогівку або кришталик, фокусуються на сітківці не в одній точці, а відразу в кількох.
Наслідки: формування недостатньо чіткого зображення предметів на сітківці, людина бачить оточуючі предмети викривленими, розмитими, прямі лінії здаються зігнутими.
Виправлення астигматизму: 
• окуляри зі спеціальними лінзами циліндричної форми з нерівномірною товщиною для компенсації викривленої форми рогівки;
• хірургічне втручання за допомогою лазера (процедура допомагає виправити форму рогівки, щоб світло фокусувалось чітко на сітківці).
КОСООКІСТЬ — це відхилення лінії зору одного ока від спільної точки фіксації з порушенням бінокулярності зору.
Причини косоокості — порушення іннервації (насиченості нервами) окорухових м'язів, неузгодженість роботи очних м'язів, зниження гостроти зору одного ока тощо, що виникають внаслідок інфекційних хвороб (ангіна, грип, кір), травм голови, психічної травми (переляк), спадково.
Спостерігається періодичне або постійне відхилення в положенні очного яблука, коли зорова лінія одного ока спрямована на предмет, що розглядається, а іншого — відхилена в бік носа (збіжна косоокість) або в бік скроні (розбіжна косоокість). Призводить до неправильного положення очей, тоді на сітківці виникає чітке зображення від одного ока і розпливчасте від іншого.
Основна причина виникнення косоокості — неузгодженість роботи очних м'язів, унаслідок їх ураження.
Важливим є раннє лікування ще в дитячому віці, бо око, що не виконує відповідні функції, з часом може втратити здатність бачити.

КУРЯЧА СЛІПОТА – порушення нормальної діяльності шару паличкоподібних рецепторів в сітківці (така людина з настанням темряви абсолютно втрачає зір).
У паличках міститься пігмент — білок родопсин, складовою якого є речовина, похідна від вітаміну А, і за його нестачі в організмі зір у сутінках значно погіршується.
Адаптація до освітленості – здатність ока розглядати предмети за різної яскравості освітлення.

ДАЛЬТОНІЗМ (КОЛЬОРОВА СЛІПОТА) — спадкова або набута вада зору, пов'язана з порушенням функцій колбочок, унаслідок чого людина не розрізняє певні кольори.
Дальтоніки мають труднощі в розпізнаванні зеленого й червоного відтінків.
Причина порушення колірного зору: відсутність одного або більшої кількості пігментів, що містяться в колбочках сітківки.
Хвороба була описана англійським хіміком Дж. Дальтоном у 1794 р., який страждав нею, звідти походить її назва «дальтонізм». 
Спадково передається як рецесивна ознака, зчеплена з Х – хромосомою. 
Сприйняття світла полягає у тому, що при потраплянні фотонів світла на пігмент, він відразу розпадається на дві окремі речовини, що збуджують фоторецептори, після припинення дії світла пігменти відразу ж відновлюються
Не лікується. 
Цією хворобою страждає близько 6% чоловіків та 0,4% жінок. 
Дальтоніки не можуть працювати на транспорті, в авіації тощо.
Для діагностики дальтонізму використовують тест Ішіхара. 
У завданні тесту людина з нормальним сприйняттям кольору в центрі побачить число 74, а за порушення здатності бачити червони і зелений кольори, — 21.МОНОХРОМАЗІЯ – повна відсутність колірного зору.

КОН'ЮНКТИВІТ —  запалення кон'юнктиви.
Симптоми: постійне сльозовиділення, різь в очах, почервоніння повік, іноді гнійні виділення.
Причини виникнення кон'юнктивіту: порушення правил гігієни, збудники інфекції, алергени, прямий контакт ока з хімічними сполуками (хлорована вода в басейні), інші очні хвороби.
У разі захворювання не можна торкатися очей руками, слід користуватися власним рушником, аби не заразити інших членів родини.

ЯЧМІНЬ — гостре гнійне запалення сальної залози шкіри повіки, яка розміщена біля устя вій.
Симптоми: обмежена болісна червонувата припухлість, через 3-4 дні ячмінь прориває, із рани витікає гній.
Причини: порушення правил гігієни (користування брудним рушником, носовичком), порушення системи імунітету, гіповітаміноз (групи В, С), цукровий діабет.

БІЛЬМО (ПОЛУДА) – помутніння рогівки ока.
Причини: вік, травми ока, дефіцит вітамінів С, А, цукровий діабет.
Лікування хірургічним втручанням: пересадка рогівки ока.

КАТАРАКТА – помутніння кришталика й порушення проведення світла.
Причини: вік, порушення обміну речовин, травми, надмірна робота за монітором комп'ютера.
Наслідок: нечітке бачення предметів.
Лікування: на сьогодні єдиний спосіб лікування катаракти — хірургічна заміна кришталика.

СЛІПОТА — значне зниження або повна відсутність зору обома очима.
Причини набутої сліпоти: ушкоджена ланка сенсорного аналізатора.
Абсолютна сліпота: повністю відсутнє відчуття світла (людина не відрізняє світло від темряви).
Відносна сліпота: гострота зору не перевищує 0,05 діоптрій.

Допомога при травмах ока.
• При ударі в око треба прикласти до нього вату або чисту хусточку, змочену холодною водою.
•  Коли в око потрапить порошинка, треба промити його за допомогою чистої ватки або носовичка, зняти порошину з повіки. Перед процедурою треба вимити руки, щоб не занести інфекції.
• Коли в око потраплять луг, кислота або отруйна речовина, необхідно відразу промити його чистою проточною водою протягом 15-20 хв, потім негайно звернутися до лікаря.
• Якщо розірвана оболонка ока, око не можна промивати і пробувати дістати з нього сторонній предмет, а слід накласти чисту пов'язку й відправити потерпілого до лікарні, бо правильно надана допомога відверне тяжкі наслідки травми й допоможе зберегти зір.

ПРОФІЛАКТИКИ ЗАХВОРЮВАНЬ ЗОРУ.
• На небезпечних роботах брати захисні окуляри (захищають очі від механічних ушкоджень та хімічних речовин, наприклад, окуляри зварників зі спеціальними скельцями запобігають опіку очей).
• Берегти очі від пилу, різноманітних механічних впливів.
• Користуватися чистими засобами догляду за очима (не терти руками, а витирати тільки чистою серветкою чи рушником для профілактики інфекційних захворювань).
• Відмовитись від шкідливих звичок (шкідливі звички руйнують сітківку й зоровий нерв).
• Під час перебування на яскравому сонці (на пляжі, в горах тощо) носити сонцезахисні окуляри, бажано із захисним покриттям від дії ультрафіолетових променів.
• Вживати їжу, що містить вітамін А, який входить до складу зорового пігменту.
• Чергувати періоди роботи зорового напруження  з відпочинком (через кожну годину робити перерви в роботі тривалістю не  менше 10 хв).
• Уникати перевтоми.
• Достатній сон (забезпечує відновлення ресурсів нервової системи).
• Робоче місце має бути достатньо освітленим (для правшів світло має падати зліва, а для ліворуких — справа).
• Під час читання та письма відстань від очей до книги чи зошита має бути 30-35 см.
• Настільна лампа має бути захищена плафоном (дуже яскраве освітлення подразнює сітківку ока і призводить до швидкої втоми).
• Забезпечення достатнього освітлення приміщень (наявність великих вікон, підвіконня не заставляти високими квітами, штори на вікна підбирати світлі).
• Відповідність конструкцій меблів гігієнічним вимогам, розміру меблів зросту людини.
• Не читати лежачи (призводить до неправильного розміщення книжки щодо очей і погіршує зір).
• Не читати у транспорті, що рухається (перенапруження війкового м'яза, часта зміна кривизни кришталика приведе до зниження зору).
• Перебування на природі з великим оглядовим простором — прекрасний відпочинок для очей.
• Систематично виконувати вправи для м'язів очей.
• Відстань до телевізора при перегляді телепередач не менша 2 м.

Немає коментарів:

Дописати коментар