неділю, 11 жовтня 2020 р.

Основні групи скелетних м'язів. Матеріал для учнів 8 класу.

 

                                                                            

Нервова система в свою чергу забезпечує зв’язок головного і спинного мозку з м’язами. Від справної і злагодженої роботи ланцюга «мозок – нервова система – м’язи» залежить не тільки ваш зовнішній вигляд, але і правильне функціонування окремих систем, органів і організму в цілому.

У тілі людини налічується більш 600 м’язів. До великих груп м’язів належать: великі сідничні, м’язи ніг і спини. До найбільш сильних – м’язи гомілки і жувальні.

Слід відзначити, що м’язи людини мають різну форму.

Приміром, веретеноподібні приводять в рух кінцівки, а гладкі входять до складу внутрішніх органів. Широкі м’язи у вигляді м’язових пластів розташовуються в області грудей, живота і спини. Розрізняються вони і за кількістю головок: двоголові, триглаві, чотириглаві. Біцепс має 2 головки і називається двоголовим м’язом руки.  За особливостями руху м’язи можна розділити на згиначі і розгиначі.

До чотириглавим м’язам відноситься квадріцепс, який об’єднує в собі декілька м’язів передньої поверхні стегна (латеральну, пряму, проміжну, медіальну).

Триголовий м’яз-розгинач трицепс розгинає руку в ліктьовому суглобі, виробляючи рух, протилежне згинати руку біцепсу. Це явище називається антагонізмом, а м’язи – антагоністами.

Під час виконання базових рухів, таких як жими штанги, присідання, тяги, в роботу включається відразу кілька м’язів. Це називається синергізмом, а м’язи – учасники руху – синергістами.

Зауважте і запам’ятайте, що для відновлення великих м’язів потрібно більше часу, ніж для малих. Це пояснюється тим, що під час тренування вони беруть на себе велике навантаження.

М'язи задньої поверхні тіла.

М’язи задньої поверхні тіла.

М’язи спини складаються з декількох шарів. Вони діляться на поверхневі 2 шари і глибокі, мають різне походження і будову.

До поверхневих м’язів відносяться трапецієподібний м’яз, найширший м’яз спини, ромбовидні м’язи, верхній і нижній задні зубчасті м’язи, ремінні м’язи голови і шиї. Глибокі м’язи включають в себе м’яз, що випрямляє хребет, поперечно-остистий м’яз, міжостисті і міжпоперечні м’язи.

М’язи тазу одним кінцем прикріплюються до кісток тазу і хребетного стовпа, іншим – до стегнової кістки в її верхній частині. Групуючись навколо тазостегнового суглобу і стегнової кістки, вони утворюють потужну м’язову масу стегна. Розрізняють зовнішню і внутрішню групи м’язів. Зовнішня група складається з великої, середньої і малої сідничних м’язів, тензорного широкої фасції, квадратні м’язи стегна. Внутрішня група включає рухомо-поперековий м’яз, малий поперековий м’яз, грушоподібну і внутрішню закриваючі м’язи.

М’язи шиї в залежності від розташування діляться на поверхневі, серединні і глибокі.

До поверхневих належать кивательні і підшкірні м’язи. До серединної групи- двухбрюшковий, щито-під’язичний, щелепо-під’язиковий і підбородочно під’язичні м’язи та інші. До складу глибоких м’язів шиї входять передні, середні і задні сходові м’язи, довгі м’язи шиї і голови, передня пряма і латеральні прямі м’язи голови.

М'язи грудей

М’язи грудей

М’язи грудей діляться на поверхневі і глибокі. Поверхневі м’язи покривають грудну клітку зовні, прикріплюючись до кісток пояса верхньої кінцівки і плечової кістки. Глибокі м’язи – це і є власне м’язи грудної клітки.

До поверхневих належать великі і малі грудні м’язи, підключичний м’яз і передній зубчастий м’яз. М’язи, що утворюють глибокий шар, включають зовнішні і внутрішні міжреберні м’язи, підреберні м’язи, поперечний м’яз грудей і м’язи, що піднімають ребра.

До м’язів грудей відноситься і діафрагма – грудо черевна перегородка. Вона ділить тулуб на 2 порожнини: верхню (грудна порожнина) і нижню (порожнина живота). Діафрагма активно бере участь в диханні.

М’язи плеча (верхньої кінцівки) утворюють потужний шар навколо плечової кістки. М’язи передньої групи – згиначі, задньої – розгиначі. Передню групу складають 3 м’язи: двоголовий м’яз плеча (біцепс) згинає руку в ліктьовому суглобі і повертає передпліччя; клювовидно-плечовий м’яз піднімає руку і приводить її до тулуба; плечовий м’яз згинає передпліччя в ліктьовому суглобі. В задню групу входять триголовий м’яз плеча (трицепс) і ліктьовий м’яз, які розгинають передпліччі.

М’язи плеча

М’язи передпліччя забезпечують рух кісток передпліччя і кисті. Передня група м’язів працює таким чином. Круглий пронатор згинає передпліччя і обертає його, променеві та ліктьові згиначі кисті згинають її і беруть участь в обертанні кисті. Поверхневий згинач пальців згинає середні фаланги II-V пальців, а глибокий згинає дистальні фаланги II-V пальців і всю кисть. Довгий згинач великого пальця кисті згинає його дистальну фалангу. Квадратний пронатор обертає передпліччя всередину.

Супінатор обертає передпліччя і бере участь у розгинанні руки в ліктьовому суглобі. Довгий м’яз відводить великий палець і всю кисть. Короткий розгинач великого пальця кисті відводить його і розгинає проксимальну фалангу. Довгий розгинач великого пальця кисті розгинає і відводить його, а розгинач вказівного пальця, відповідно, розгинає цей палець.

М’язи внутрішньої поверхні стегна

М’язи стегна оточують стегнову кістку з усіх боків. Розрізняють передню, медіальну і задню групи м’язів. М’язи стегна – найбільші за розміром і володіють дуже великою силою. М’язи передньої групи здійснюють згинання в тазостегновому суглобі та розгинання в колінному, м’язи задньої групи – протилежну дію. Латеральний (передня) група м’язів стегна складається з портняжний і чотириголовий, медіальна (внутрішня поверхня стегна) включає гребішковий м’яз, довгий привідний м’яз, тонкий м’яз. Задня група включає всього 2 м’язи: двоголовий і напівсухожильний.

На завершення слід відзначити, що сила м’язів залежить від кількості в ходячих до її складу м’язових волокон і визначається площею фізіологічного поперечника. Іншими словами, більш товстий і масивний м’яз генерує більшу силу.

 

Будова і функції скелетних м'язів. Види м'язівЗгадайте

1. Яку функцію виконують м'язи?

2. Як поділяються м'язи?

3. Яке значення скелетних м'язів?

У людини нароховується близько 600 скелетних м'язів, які дають змогу людині переміщуватись в просторі, рухати окремими частинами тіла; є місцем запасання  глікогену; завдяки специфічним рецепторам м'язового чуття, допомагають контролювати положення тіла; допомагають серцю перекачувати кров.

Мікроскопічна будова  скелетних мязів

Скелетні м'язи поділяються на три види:

  1. поперечносмугасті;
  2. гладенькі;
  3. серцевий м'яз.

 

Скелетні м'язи складаються з окремих м'язів, побудованих з м'язової сполучної тканини, нервів судин.Мязеві волокна ціліндричної форми, розміщені паралельно одне одному. Їхній діаметр становить 0,01 - 0,1 мм, а довжина може сягати кількох сантиметрів.

Кількість таких клітин або волокон неоднакова в різних м'язів:у дрібних - декілька сотень, у великих - декілька тисяч. У дорослої людини  кількість м'язевих волокон стала, а їхній діаметр залежить від тренованості м'язів. Чим більше часу працює м'яз, тим його волокна товщі, а отже сам м'яз міцніший. Постійні тренування, напружена праця  можуть призвести до збільшення  діаметра м'язового волокна удвічі.

  
 Мал. 1

 

1 Нерв.

2.М'язові волокна.

3.М'язові пучки.

4.Кровоносна судина.

5.Сполучнотканинна оболонка.

6.Сухожилок.

У клітині м'яза є великі запаси глікогену у вигляді грудок, вони потрібні йому для скорочення.

Оскільки м'яз потребує великої кількості енергії і кисню, то в ньому міститься велика кількість мітоходрій, а також кальцію.

М'язеві волокна утворюють пучки, оточені сполучною оболонкою,така будова забезпечує унікальні складні рухи різних частин тіла.

 

Анатомічна будова  скелетних м'язів

Скелетні м'язи становлять 30-40 % ваги тіла дорослої людини, спортсмени  мають 50 % м'язової маси.Скелет людини і м'язи визначають фігуру тіла.

Прикріплення скелетних мязів  до окістя у місці горбистості кісток у двох місцях.Початковий, нерухомий відділ м'яза називають головкою, а протилежний, перекинутий через суглоб до другої кістки -  хвостом, між ним є потовщена частина м'яза - його черевце.

 

М'язи поділяються на:

 

Групи скелетних м'язів

До м'язів тулуба належать:

* м'язи спини - допомагають утримувати вертикальне положення тіла, беруть участь у диханні.

* м'язи грудної клітки - це діафрагма  і міжреберні мязи.

* м'язи живота - беруть участь у згинанні тулуба в перед, убік, утворюють черевний прес- сприяє утриманню внутрішніх органів, випорожненню, пологам.

* м'язи верхніх кінцівок - забезпечують рухи ;відведення кінцівки, рух вперед назад, колові рухи.

* м'язи нижніх кінцівок - забезпечують утримання тіла, переміщення в просторі .

* м'язи обличчя - поділяються на мімічні  та жувальні; жувальні сприяють пережовуванню їжі , а мімічні забезпечують  відображення емоційного стану організму людини. При вираженні різних емоцій у людини задіяно близько 100 м'язів.

 

Висновок:

На цьому уроці ми ознайомились з скелетними м'язами, що посмуговані, допомагають людині переміщуватись в просторі, підтримувати рівновагу тіла людини. М'язеві тканини складаються з волокон, клітини які мають товщину від 0,01 - 0,1 мм і довжиною декілька сантиметрів. Залежно від величини м'яза, місцем його розташування, м'язи можуть мати різну товщину, та силу скорочення, і складатись з декількох тисяч волокон.

Для скорочення м'яза використовується енергія, яку постачає глікоген, велика кількість його знаходиться в клітині.

Кожен м'яз закічується сухожилллям, яке прикріплюється з окістям у місті горбистої кістки.

Роботу скелетних м'язів регулює соматична нервова система, а тому рухи в нас довільні.

                                                                            

Котрольні запитання

1. Яке значення скелетних м'язів?

2. Яка мікроскопічна будова скелетних м'язів.?

3.Що призводить до збільшення м'язевого волокна?

4. На які групи поділяються скелетні м'язи?

5. Що здатна відтворити людина за допомогою мімічних м'язів?

 

Тестовий самоконтоль:


1. У людини нараховується ... скелетних м'язів.

а) 300;
б) 400;
в) 600;
г) 620.

2. Від чого залежить діаметр м'яза у людини?

б) ступеня тренованості;
в) запасу глікогену;
д) кількості мітохондрій.

3. Які м'язи найміцніші?

а) спини;
б) верхніх кінцівок;
в) грудної клітки;
д) нижніх кінцівок.

4. Чим визначається сила скелетного м'яза?

а) довжиною мязевої клітини
б) кількітю волокон у м'язі;
в) кількістю ядер у клітині;
г) від кількості кальцію.

Немає коментарів:

Дописати коментар