середа, 31 січня 2018 р.

Кровообіг. Будова серця. Матеріал для учнів 8 класу.

  


Виконати завдання
                                                       Кровоносна система. Будова і функції серця
Будова кровоносної системи (мал. 20.1). Пригадаймо: кров виходить із серця по артеріях, а повертається до нього по венах. Як і в усіх ссавців, серце людини чотирикамерне: і в лівій, і в правій його частинах розміщуються передсердя й шлуночок.
За яким маршрутом переміщується кров, циркулюючи кровоносною системою? Від правого шлуночка відходить велика легенева артерія, по якій кров прямує до легенів. Вона багаторазово розгалужується, і густа мережа капілярів обплітає альвеоли. Рухаючись ними, кров звільнюється від вуглекислого газу і насичується киснем. Збагачену киснем кров називають артеріальною. Капіляри легенів збираються в більші судини, які зливаються у вени. По чотирьох легеневих венах артеріальна кров надходить до серця – до лівого передсердя. Систему судин, по яких кров рухається, проходячи легеневими артеріями, капілярами і венами від правого шлуночка до лівого передсердя, називають малим колом кровообігу.
У серці артеріальна кров з лівого передсердя надходить до лівого шлуночка, а з нього – до великої артерії аорти. Аорта розгалужується, і артеріальна кров по менших артеріях прямує до всіх частин тіла: голови, тулуба, верхніх і нижніх кінцівок. Рухаючись по капілярах, розташованих у тканинах усіх органів, артеріальна кров віддає кисень тканинам і збагачується вуглекислим газом, тобто стає венозною. З капілярів венозна кров надходить до вен. По венах, що містяться в тулубі, нижніх кінцівках, органах черевної порожнини, вона рухається до нижньої порожнистої вени. Венозна кров з вен голови, шиї, верхніх кінцівок потрапляє до верхньої порожнистої вени. Ці дві вени впадають у праве передсердя, з нього – у правий шлуночок. Так завершується рух крові по великому колу кровообігу.
Кровоносна система. Будова і функції серця
Мал. 20.1. Схема системи кровообігу (а): 1 – серце. Мале коло кровообігу: 2 – легенева артерія; 3 – легеневі судини; 4 – легеневі вени. Велике коло кровообігу: 5 – аорта; 6 – судини верхніх кінцівок; 7 – судини печінки; 8 – судини кишечнику; 9 – судини нирок;
10 – судини нижніх кінцівок. Серце й найбільші артерії і вени великого кола кровообігу (б): 11 – серце; 12 – аорта; 13 – підключична артерія; 14 – сонна артерія; 15 – стегнова артерія; 16 – яремна вена; 17 –...
підключична вена; 18 – верхняя порожниста вена;
19 – нижня порожниста вена; 20 – стегнова вена
Циркулюючи організмом, кров по черзі переходить з великого кола до малого кола кровообігу. У великому колі по артеріях тече артеріальна кров, збагачена киснем, а по венах – венозна, насичена вуглекислим газом. До артерій малого кола надходить венозна кров, а по його венах рухається артеріальна. На відміну від яскраво-червоної артеріальної крові, венозна кров темно-червона. Рух крові по малому колу триває 4-4,5 с, а по великому колу – 20-23 с.
Функції і будова серця. Серце людини розташоване в лівій частині грудної клітки і має форму конуса (мал. 20.2 а). Маса серця дорослої людини – 270-300 г. Мережа коронарних судин, яка обплітає серце, постачає кров його тканинам. По цих судинах у дорослої людини протікає близько 500 л крові за добу. Які функції виконує серце в системі кровообігу, як пов’язана з ними його будова?
Кровоносна система. Будова і функції серця
Мал. 20.2. Зовнішній вигляд серця (а): 1 – аорта; 2 – легенева артерія; 3 – легеневі вени; 4 – ліве передсердя; 5 – лівий шлуночок;
6 – коронарні судини; 7 – правий шлуночок; 8 – праве передсердя; 9 – нижня порожниста вена; 10 – верхня порожниста вена. Внутрішня будова серця (б): 11 – ліве передсердя; 12 – двостулковий клапан; 13 – лівий шлуночок; 14 – сухожильні нитки; 15 – півмісяцеві клапани; 16 – перегородка; 17 – праве передсердя; 18 – тристулковий клапан; 19 – правий шлуночок
Серце – це перехрестя, де змінюється “траса”, якою рухається кров. Його порожнину розділяє суцільна перегородка, яка перешкоджає змішуванню венозної й артеріальної крові.
Аби кров циркулювала кровоносною системою, серце працює як насос. Як улаштований цей живий насос (мал. 20.2 б)? Передсердя і шлуночок кожної частини серця сполучені отворами, у яких є клапани. Клапан у лівій частині серця складається з двох стулок, його називають двостулковим. Клапан у правій частині – тристулковий. Клапани з’єднані з внутрішньою поверхнею шлуночка сухожильними нитками і відкриваються лише в один бік, коли кров із передсердя надходить до шлуночка. В отворах, якими починаються артерії, також є клапани, їх називають півмісяцевими. Вони схожі на кишеньки, вільний край яких відкритий у просвіт судин. Ці клапани заповнюються, відкриваючись лише під час скорочення шлуночків. Система клапанів серця перешкоджає зворотному току крові зі шлуночків до передсердь і з артерій – у шлуночки.
Рух крові відбувається завдяки тиску, що виникає внаслідок скорочення серцевого м’яза – міокарда. Він утворений особливою
М’язовою тканиною – її м’язові волокна розгалужуються і формують складну мережу. Волокна серцевого м’яза контактують між собою, проводячи електричні імпульси.
Зсередини міокард вистелений епітелієм – ендокардом, а зовні вкритий епікардом, утвореним сполучною тканиною. Гладенький ендокард сприяє протіканню крові, а епікард виконує захисну функцію. Додатковий захист серцю забезпечує навколосерцева сумка зі сполучної тканини – перикард. Порожнина між ним і епікардом заповнена рідиною, яка запобігає тертю під час серцевих скорочень.

Немає коментарів:

Дописати коментар