понеділок, 14 березня 2016 р.

Гриби і бактерії. Матеріал для учнів 5 класу.

                                                                       Гриби, бактерії

Зазвичай, коли ми чуємо слово «гриб», то уявляємо звичні для нас гриби, які ми збираємо в лісі чи на луці, як-от: маслюки, печериці чи опеньки. Вони мають шапинку і ніжку: саме їх ми зрізаємо й кладемо до свого кошика. Проте шапинка і ніжка - це лише невелика частина гриба, яку називають плодовим тілом. Воно слугує для розмноження. Основне тіло цих грибів знаходиться у ґрунті й існує не один рік. Воно має вигляд тонких, довгих ниток і називається грибницею.
Гриби живуть у ґрунті і на його поверхні, у воді й на деревині, на поверхні і всередині рослин і тварин. Гриби живляться готовими органічними речовинами. їх вони поглинають з живих або мертвих організмів (наприклад, пенька) усією поверхнею тіла.
Чому гриби становлять окрему групу організмів
Тривалий час учені не знали, до якої групи організмів слід віднести гриби. Адже подібно до рослин гриби ведуть прикріплений спосіб життя, проте не мають хлорофілу. А подібно до тварин гриби живляться готовими органічним речовинами. Тому вирішили об’єднати ці організми в окрему групу з назвою гриби.

Їстівні та отруйні гриби
Гриби, які ми звикли бачити в лісі чи на галявині, наприклад білий гриб, належать до шапинкових грибів. Розглянь малюнок 136, і зрозумієш, звідки взялася ця назва.

Серед шапинкових грибів багато таких, які вживають у їжу. Це їстівні гриби (мал. 137). Проте існують гриби, вживати які не можна в жодному разі, тому що їхнє тіло містить небезпечні (отруйні) для життя людини речовини. Такі гриби називають отруйними (мал. 138). Смертельно небезпечними є бліда поганка, чортів гриб, гірчичний гриб, червоний і нантерний мухомори.
Нерідко отруйні гриби так схожі на їстівні, що їх важко відрізнити. Запам’ятай золоте правило - не збирай грибів, яких не знаєш, і тих, що ростуть обабіч доріг і поблизу великих промислових міст.

Різноманітність і значення грибів
У лісі, посадці, на луках ростуть не лише шапинкові гриби.

Тут мешкає багато грибів, які оселяються у ґрунті, на відмерлих рештках організмів. Живлячись органічними речовинами, вони сприяють збереженню довкілля від забруднення, а ґрунт збагачують гумусом.
Тобі, напевно, доводилося бачити вкритий цвіллю хліб. Це «робота» грибів, зокрема мукора (мал. 139). Гриби, які утворюють подібну цвіль, об’єднали в групу цвілевих грибів. Оселяючись на продуктах харчування, вони живляться ними, швидко ростуть і розмножуються. Через діяльність грибів продукти псуються, стають неїстівними.
Існують гриби-паразити. Вони лише забирають від рослини поживні органічні речовини і дуже їй шкодять. Наприклад, трутовики на стовбурах дерев (мал. 140) або сажка, що оселяється на суцвіттях кукурудзи (мал. 141) чи пшениці.
Окрему групу грибів становлять дріжджі, які через малі розміри важко побачити без мікроскопа (мал. 142).

Упродовж століть людина використовує їх при випіканні хліба, у пивоварінні. Пекарські дріжджі додають у тісто, щоб зробити його пухкішим.
Як бачимо, роль грибів у природі дуже важлива. Серед них є такі, які перетворюють органічні речовини відмерлих організмів на неорганічні. Завдяки цьому ґрунт збагачується необхідними для рослин поживними речовинами. Після руйнування грибниці органічні речовини в її складі також перетворюються на перегній.
Грибами живляться чимало мешканців лісу, наприклад різноманітні комахи, білки, кабани, птахи. Та й людина не відмовляється від приготування страв з грибами.
Підсумки
До грибів належать організми, які ведуть прикріплений спосіб життя, не містять хлорофілу, а тому живляться готовими органічними речовинами.
Найбільш відомі - шапинкові гриби, значну частину яких людина вживає в їжу.
Варто пам’ятати, що серед шапинкових грибів є дуже отруйні і навіть смертельно небезпечні, якщо вживати їх в їжу.
Крім шапинкових грибів, існують гриби-паразити, цвілеві гриби, дріжджі.
Розкладаючи рештки відмерлих рослин і тварин, гриби поповнюють запаси неорганічних речовин ґрунту, які необхідні рослинам.
Сторінка природодослідника
Практичне заняття.
Визначення назв найбільш поширених в Україні рослин, грибів, тварин за допомогою атласів-визначників Мета заняття: розвивати навички роботи з атласами-визначниками; навчитися визначати назви найбільш поширених в Україні рослин, грибів, тварин.
Обладнання, матеріали: гербарні зразки рослин, зображення (фотографії, малюнки) найпоширеніших в Україні рослин, грибів і тварин, ат-ласи-визначники рослин, тварин, грибів.
Завдання 1. Розглянь запропоновані гербарні зразки рослин, зображення рослин, тварин, грибів. Зверни увагу на їхню форму, забарвлення, розміри.
Завдання 2. Встанови назви досліджуваних організмів, користуючись атласами-визначниками.
Завдання 3. Запиши назви визначених рослин, грибів і тварин. Дізнайся, які з них є у твоїй місцевості.
Сторінка ерудита
у лікуванні багатьох хвороб часто використовують антибіотики. ІДе лікарські препарати, які пригнічують розвиток хвороботворних бактерій і грибів. Трапляється, що лікарі призначають антибіотики під час застуди, тож, можливо, тобі теж знайомі ці ліки.
Перший антибіотик, з яким познайомилося людство, був отриманий з цвілевого гриба пеніцилу. Тому ліки назвали пеніциліном. У роки Другої світової війни він врятував життя тисячам військових, які захищали батьківщину. За отримані перемоги в боротьбі з інфекційними хворобами людини і тварин учені різних країн називають пеніцилін «розумною цвіллю» і «королем антибіотиків».
Перевір свої знання
1.    Назви ознаки грибів.
2.    Які групи грибів ти знаєш?
3.    Наведи приклади їстівних грибів. Чим небезпечні отруйні гриби?
4.    Як життя багатьох грибів пов’язано з рослинами?
5.    Збираючи гриби, слід акуратно зрізати плодові тіла, намагаючись не пошкодити грибницю. Чому слід робити саме так?
Попрацюйте в групах
Учні сперечалися щодо грибів. Одні школярі стверджували, що в природі немає шкідливих грибів, а інші - що шкідливих грибів багато і їх слід знищувати. А як вважаєте ви?

                                       Бактерії

Крім рослин, тварин і грибів існує ще одна група організмів - бактерії. Усі її представники мають надзвичайно малі розміри, тож побачити їх можна лише в мікроскоп. Тому їх ще називають мікроскопічними організмами. Бактерії - найдавніші організми на Землі.
Де мешкають бактерії
Бактерії мешкають всюди - у воді, ґрунті, різних організмах, у повітрі, яким дихає людина, на різних предметах, у тілі рослин, тварин, людини. Представники бактерій єдині серед організмів, які здатні жити в гарячих джерелах і в льодовиках.
Хто такі бактерії
До бактерій належать переважно одноклітинні організми різної форми, наприклад кулясті, паличкоподібні, спіральні тощо (мал. 143). Від рослин, тварин і грибів бактерії відрізняються тим, що їхні клітини не мають ядра.
Як видно з малюнка 143, у деяких бактерій є один чи кілька джгутиків. За допомогою них бактерії рухаються. Інші бактерії, які не мають джгутиків, переміщуються ковзанням або переносяться вітром чи течіями водойм на значні відстані.
Одні бактерії можуть живитися органічними речовинами відмерлих організмів або їхніх частин, наприклад опалим листям. Унаслідок цього ґрунт збагачується неорганічними речовинами, необхідними для живлення рослин. Така діяльність бактерій корисна для живої природи.

Проте бактерії можуть завдавати і шкоди. Наприклад, вони можуть живитися продуктами харчування - м’ясом, рибою тощо, через що ці продукти псуються.
Серед бактерій є й такі, що, подібно до рослин, утворюють органічні речовини з неорганічних.
Як і інші організми, бактерії дихають киснем, хоча серед них є й такі, яким для дихання кисень не потрібний.
Потрапивши у сприятливі умови, бактерії дуже швидко розмножуються. Наприклад, скисання молока - результат швидкого розмноження бактерій, які в нього потрапили.
Яка користь від бактерій
Серед бактерій є корисні та шкідливі для людини. Як зазначалося вище, частина бактерій руйнує відмерлі рештки організмів. При цьому ґрунт поповнюється неорганічними речовинами, потрібними для рослин. Існують бактерії, які створюють органічні речовини ґрунту. Тож завдяки бактеріям на планеті не накопичуються рештки відмерлих рослин, тварин, грибів, а ґрунт збагачується необхідними для рослин речовинами.
У кишечнику людини живуть корисні бактерії, які утворюють необхідні вітаміни і захищають людину від інших бактерій, які є шкідливими для її здоров’я. Існують бактерії, які перетворюють молоко на сметану, кефір, сир, допомагають у виготовленні йогуртів, деяких сортів твердого сиру (мал. 144). Заготівля силосу на корм тваринам і квашення капусти теж не обходиться без бактерій.

Чим шкідливі бактерії
Крім псування продуктів харчування, особливу небезпеку для людини становлять хвороботворні бактерії, які спричинюють різні захворювання, наприклад ангіну, пневмонію. Дизентерію та холеру, які називають хворобами брудних рук, також спричинюють бактерії. Тому пам’ятай, що перед споживанням їжі потрібно завжди ретельно мити руки. Стеж, щоб завжди чистим був посуд.
Серед хвороботворних бактерій багато таких, які гинуть від сонячних променів, не витримують кип’ятіння. Тож провітрювання приміщень, кип’ятіння речей, якими користувалася хвора людина, допоможуть зменшити ризик потрапляння хвороботворних бактерій в організм. Від хворої людини бактерії можуть поширюватись через особисті речі, під час кашлю і чхання.
Пригадай з основ здоров’я, до яких запобіжних заходів треба вдатися, щоб захистити себе і навколишніх від поширення хвороботворних мікроорганізмів.
  • До бактерій належать переважно одноклітинні організми різної форми.
  • Бактерії мешкають всюди - у воді, ґрунті, різних організмах, у повітрі, на різних предметах.
  • Серед бактерій є корисні та шкідливі для людини.
Сторінка природодослідника
Практичне заняття. Ознайомлення з найпоширенішими й отруйними рослинами, грибами і тваринами своєї місцевості Мета: ознайомитися з представниками рослин, грибів і тварин, найпоширенішими у своїй місцевості та отруйними.
Обладнання, матеріали: гербарні зразки рослин, колекції та опудала тварин, муляжі грибів, зображення (фотографії, малюнки) найпоширеніших й отруйних рослин, грибів і тварин своєї місцевості (див. Додатки). Завдання 1. Розглянь запропоновані вчителем зображення чи гербарні зразки рослин, прочитай їхні назви. Дізнайся, де вони зростають (на лісовій галявині чи на березі водойми, затінених місцях чи добре освітлених). Чи є серед цих рослин отруйні?
Завдання 2. Серед виданих зображень і муляжів грибів знайди їстівні та отруйні, прочитай їхні назви. Зверни увагу на колір шапки, форму плодового тіла цих грибів. Дізнайся про місця їхнього зростання.
Завдання 3. Розглянь видані вчителем колекції, опудала, зображення тварин і прочитай їхні назви. Опиши одну з тварин своєї місцевості. Для цього зазнач, як називається тварина, де вона мешкає, якого кольору покриви тіла, чим живиться.
Завдання 4. Запиши назви найпоширеніших і отруйних рослин, грибів і тварин своєї місцевості.
Зроби висновки, давши відповіді на запитання:
Які рослини, гриби і тварини найпоширеніші у твоїй місцевості, а які -отруйні? Запам’ятай їхні назви і зовнішній вигляд. Як слід поводитися у природі, щоб не завдати шкоди рослинам, тваринам, грибам і не постраждати від отруйних організмів, які мешкають у твоїй місцевості?
Сторінка ерудита
На коренях деяких рослин, наприклад конюшини і гороху, можна побачити невеличкі бульбочки. їх утворюють особливі бактерії, які дружно співіснують з рослиною упродовж її життя. Наскільки корисна така тісна «дружба» між рослинами та бактеріями? Виявляється, вона взаємовигідна. Бульбочкові бактерії здатні перетворювати азот повітря на сполуки Нітрогену, які необхідні рослині для утворення білків. Тож бактерії допомагають рослинам у їхньому живленні. Рослина ж постачає бактеріям поживні органічні речовини.
Перевір свої знання
1.    Які організми належать до бактерій? Де вони мешкають?
2.    Опиши ознаки бактерій.
3.    Чим живляться бактерії?
4.    Чому бактерій називають санітарами планети?
5.    Яких правил слід дотримуватися, щоб не занедужати на хворобу, спричинену хвороботворними бактеріями?
Допоможуть дорослі
з додаткових джерел (довідників, хрестоматій, Інтернет-ресурсів) дізнайся більше про значення бактерій і заповни таблицю «Роль бактерій у житті людини». Одержаною інформацією поділися з дорослими членами твоєї родини.
Корисні бактерії
Шкідливі бактерії

Немає коментарів:

Дописати коментар