середа, 2 травня 2018 р.

Розвиток життя в палеозойську еру. Матеріл для учнів 11 класу.

  


Життя в палеозойську еру. Розвиток життя в палеозойську еру. Палеозойська ера: періоди

Земля до початку часів - якою вона була? Ми настільки звикли до нинішнього течією життя, образу світу, що вже майже не можемо уявити собі, як виглядав світ без людини. Та що там людини - без усього, що нам звично, включаючи флору і фауну. Спробуємо заглянути за самий горизонт і розглянути життя в палеозойську еру.

Тимчасові рамки

Цей період в історії існування нашої планети тривав майже 300 мільйонів років. Людині такий термін здається просто вічністю, проте з точки зору космосу - це невелика піщинка, крихітна частка секунди в нескінченності. Якщо навіть тривалість приводить в шок, що говорити про те, що життя в палеозойську еру почалася більше 540 мільйонів років тому, що майже в 2 рази довше тривалості самого періоду. Вражає, чи не так?тварини палеозойської ери

Як виглядала Земля

Чи варто уточнювати, що вся планета мала тоді зовсім інші обриси? Зміни в часі рослинного і тваринного світу просто ніщо порівняно з тим, наскільки різниться кількість континентів. Під натиском природи величезний надконтинент Гондвана не витримав і поступово розколовся, щоб через мільйони років постати нам у нинішньому варіанті.
У період, який припадає на ранній палеозой, навколо південного полюса на тисячі кілометрів простягалися спаяні разом Африка і Австралія, Антарктида, Індія і Південна Америка. Азія ж, навпаки, складалася з двох частин, між якими проходила лінія екватора.
Настільки розвинена нині Східна Європа являла собою тільки острівної архіпелаг. У такому ж стані перебувала і сучасна Північна Америка. Від Північної Європи вона була відокремлена океаном Япетус, який прийнято вважати попередником Атлантичного. Між гігантом Гондваною і Східною Європою розливався у цей період океан Прото-Тетіс.
Вже саме розташування континентів говорить про те, що сучасній людині складно уявити, наскільки сильно життя в палеозойську еру відрізнялася від нинішньої. У перший період цього часового проміжку рух континентів було постійним. Гондвана поступово розколювалася, її частини все далі і далі йшли один від одного, змушуючи тим самим змінюватися інші континенти. Саме тоді було покладено початок новому виду планети Земля.

Тваринний світ початку часів

Будь історик, палеонтолог або біолог скаже, що життя в палеозойську еру почалася на суші далеко не відразу. На зорі цього періоду практично єдиною середовищем існування живих організмів була вода. Незліченна безліч видів, спочатку бактерій, а потім і більш складних організмів, розмножувалося, еволюціонувало, виживало і невблаганно рухалося до суші.
життя в палеозойську еру
Розвиток життя в палеозойську еру проходило в основному під егідою необхідності виживання. В цілому так можна сказати про всю еволюції, проте тоді даний процес був найбільш активним. Крихітні, беззахисні істоти обзавелися твердими скелетами, а потім і хітиновими міцними панцирами. Все змінювалося, пристосовуючись до умов середовища проживання.

ПеріодиСлово «ера» звучить для нас як щось цілісне, величезна, непохитне, однак насправді розвиток життя в палеозойську еру відбувалося поступово, розділяючись на кілька періодів відповідно з істотними змінами, які зазнавали флора, фауна, та й планета в цілому.

Кембрійський період

Саме початок ери - перший, але впевнений крок еволюції у напрямку до сучасного варіанту світу. Нестерпна спека межувала в цей час з крижаними пустками, а океан глибоко врізався в сушу численними морями.
розвиток життя в палеозойську еру
Велика частина вчених, розглядаючи періоди палеозойської ери, сходиться на думці, що на ранній кембрій не доводиться існування більш-менш складних форм організмів. Це період розвитку численних водоростей, які, підкоряючи океанічні простори, виділяли все більше і більше кисню, а він, у свою чергу, надавав величезний вплив на склад атмосфери, змінюючи її і роблячи більш придатною для життя.
В результаті змін з'явилися перші безхребетні організми, а за ними і трилобіти, зовні схожі на сучасних мокриць, проте наділені не тільки твердим скелетом, але і міцним панциром.
палеозойська ера періоди таблиця
Поряд з ними існували граптоліти - організми, які виростають з єдиного материнського стволового освіти і мають ідентичне будова. Для зручності визначимо, що зовні більш за все вони нагадували звичайне пташине перо. Ще пізніше з'явилися організми, що мали схожу будову з восьминогами і сучасними двостулковими молюсками.
Ось так почалася палеозойська ера, рослини і тварини якої стали початком усього, що існує сьогодні.

Ордовик

По суті, саме в ці періоди палеозойської ери було покладено початок життя Землі в тому варіанті, в якому вона існує в наші дні. Якщо кембрійський період був часом зародження, то ордовикский - стабілізації та вдосконалення. Трилобіти розмножувалися, набуваючи все нові і нові особливості. Форамініфери, радіолярії, перші корали, рибообразние спочатку мирно співіснували з іншими видами, але потім останні, розвинувши сильні щелепи, перетворилися на хижаків.


Силур

Саме в цей час життя поступово стала проникати на сушу, підкоряючи все більші її ділянки. Море заходило на територію раніше незаселених земель і принесло на них псилофіти - перші форми рослинності, які найбільше нагадували мохи.
Тварини палеозойської ери цього періоду змінилися не особливо сильно. Здебільшого фауна набувала нові форми і різновиди, проте великого стрибка в еволюції не відбулося.

Девон

Псилофіти, що з'явилися в попередньому періоді і не мали чіткого будови, удосконалилися, а разом з ними сушу стали ділити примітивні плавуни - попередники сімейства папоротевих. Сформувалися кліматичні умови, яким характерна підвищена вологість, більш підходили саме плавун, і з часом вони практично винищили псилофітів. У девонський період з'явилися і перші голонасінні рослини, що стало справжнім стрибком вперед.
періоди палеозойської ери
Поступово висихають моря спровокували природне скорочення видів. Найбільш сильними представниками тваринного світу виявилися Дводишні риби, здатні пристосуватися до умов. Кістеперие риби цього періоду мали спеціальний плавець, за допомогою якого вони могли переповзати з одного водоймища в інший, що збільшувало їхні шанси на виживання.
Можна говорити про те, що до девону початок палеозойської ери залишилося далеко позаду - настільки активно з'являлися в цей час нові види риб і молюсків. Тваринний світ розвивався стрімко, поступово охоплюючи нові простори.

Кам'яновугільний період

У цей час досягає розквіту палеозойська ера. Періоди, таблиця яких знайома нам з підручників біології, практично приходять до логічного завершення.
пермський період палеозойської ери
Під час карбонового періоду на землі з'являються перші хвойні рослини, хвощевідниє. На територію суші вийшли перші черевоногі молюски, дихання яких більше не було зябровими. Павуки, всілякі багатоніжки, скорпіони і гігантські бабки, перші рептилії вийшли тоді на сушу, ставши її господарями. Підводний ж світ також множився, розвивався і вдосконалювався.

Пермський період

Нами продовжують розглядатися стародавні обриси Землі, палеозойська ера, періоди. Таблиця розвитку флори і фауни вже встигла до того часу придбати певні нюанси. Саме в цей час рослинний і тваринний світ стає найбільш різноманітним. Земноводні стали найсильнішими як на суші, так і в прісній воді. Гігантські на той час еріопси, висота яких досягала двох метрів, були самими грізними хижаками на планеті.
Також поширеними видами хижаків були диплокол і діплоцераспіси, голови яких мали вельми дивну і поки нічим не зрозумілу форму, що нагадує бумеранг. Можливо, таке будову черепа полегшувало хижакам процес лавірування у водному середовищі.
Пермський період палеозойської ери характеризується тим, що мезозаври, ледве вийшли на сушу, поступово повертаються в товщу вод, а на землі з часом з'являються великі, рухливі рептилії горгонопси, поведінку і будову тіла яких куди більше нагадувало сучасних тварин, ніж рептилій як таких.
Звичайно, там, де є хижаки, повинні бути і жертви для них. Пермський період палеозойської ери налічував величезну кількість травоїдних сухопутних рептилій. Таких тварин і справді було дуже багато! Можна сказати, що їх розквітом як виду стала палеозойська ера. Рослини своєю різноманітністю і численністю дозволяли повноцінне існування травоїдних, що, в свою чергу, сприяло вдосконаленню хижаків.

Друга загадка в історії світу

Якщо перший таємницею нашого Всесвіту можна назвати зародження життя в принципі, то другий виразно є те, що трапилося в самому кінці пермського періоду. Майже так само стрімко, як і розвивалися, тварини і рослини цього часу вимирали. Організми, що жили на мілководді, були винищені практично на 90%.
Хтось пов'язує це з активним рухом материків, за яким послідувала різка зміна кліматичних та природних умов. Інші висувають гіпотези про падіння гігантського метеорита. Розгадка цієї таємниці поки остаточно не відома.
палеозойська ера рослини
За кожним закінченням повинно стояти новий початок, і останній період палеозою цим також ознаменований - на Землі з'явилися перші теплокровні, а на авансцену вийшли великі динозаври. Їх поява стала другою причиною зникнення багатьох видів теплокровних і більш примітивних рептилій.
Вижити і пережити своїх побратимів вдалося цинодонти, які й стали попередниками майбутніх господарів природи, що прийшли на зміну динозаврам. Саме вони були далекими-далекими предками ссавців.

Замість висновку

Постійне прагнення вижити, одночасне опір і взаємодія з природою у всіх її проявах в період палеозою забезпечило неймовірний стрибок в еволюції всього живого на планеті Земля. Саме в цьому часовому проміжку, настільки нереальному, недосяжне і далекому, знаходиться справжнісінька колиска життя на нашій планеті.

Немає коментарів:

Дописати коментар