Джерело: http://faqukrs.xyz/osvita/nauka/144525-proces-fotosintez-korotko-i-zrozumilo-i-dlja-ditej.html
Темнова і світлова фаза фотосинтезу. Де протікає світлова фаза фотосинтезу?
Фотосинтез
являє собою процес переробки води і вуглекислого газу з використанням
світлової енергії або без неї. Він характерний для рослин. Розглянемо,
що собою представляють темнова і світлова фаза фотосинтезу.
Іони гідроксилу перетворюються в реакційноздатні радикали, віддаючи свої електрони: ВІН — -> • + Е — •ОН-радикали об'єднуються і утворюють вільний кисень і воду: 4НО• -> 2Н 2 О + О 2 .
При цьому кисень видаляється в навколишнє (зовнішнє) середовище, а всередині тилактоида йде накопичення протонів в особливому "резервуарі". В результаті там, де протікає світлова фаза фотосинтезу, мембрана тилактоида за рахунок Н + з одного боку отримує позитивний заряд. Разом з цим за рахунок електронів вона заряджається негативно.
2Н + + 2е — + НАДФ -> НАДФ•Н 2 Світлова фаза фотосинтезу, таким чином, включає в себе фотоліз води. Його, у свою чергу, супроводжують три найважливіших реакції:
Синтез АТФ.
Освіта НАДФ•Н 2 .
Формування кисню.
Світлова фаза фотосинтезу супроводжується виділенням останнього в
атмосферу. НАДФ•Н2 та АТФ переміщуються в строму хлоропласта. На цьому
світлова фаза фотосинтезу завершується.
РиБФ є акцептором для вуглекислого газу.
Реакція карбоксилювання каталізує РиБФ-карбоксилаза.
Утворюється шестиуглеродное речовина, яка згодом розпадається на 2 ФГК.
Фосфоглицериновая кислота відновлюється до ТФ (триозофосфатов).
Частина з них спрямовується на регенерацію рибулозобифосфата, а решта -
перетворюється в глюкозу.
Загальні відомості
Органом фотосинтезу у вищих рослин є лист. Як органоїдів виступають хлоропласти. У мембранах їх тилакоидов присутні фотосинтетические пігменти. Ними є каротиноїди та хлорофіли. Останні існують у кількох видах (а, с, b, d). Головним з них вважається а-хлорофіл. В його молекулі виділяється порфіринового "головка" з атомом магнію, розташованим в центрі, а також фітольний "хвіст". Перший елемент представлений у вигляді плоскої структури. "Голівка" є гідрофільною, тому розташовується на тій частині мембрани, яка спрямована до водної середовищі. Фітольний "хвіст" є гідрофобним. За рахунок цього він утримує хлорофилльную молекулу в мембрані. Хлорофиллами поглинається синьо-фіолетовий і червоний світло. Вони також відображають зелений, за рахунок чого рослини мають характерний для них колір. У мембранах тилактоидов молекули хлорофілу організовані в фотосистеми. Для синьозелених водоростей і рослин характерні системи 1 і 2. Фотосинтезирующие бактерії мають тільки першу. Друга система може розкладати Н 2 О, виділяти кисень.Світлова фаза фотосинтезу
Процеси, що відбуваються в рослинах, відрізняються складністю і багатоступінчастостю. Зокрема, виділяють дві групи реакцій. Ними є темнова і світлова фаза фотосинтезу. Остання протікає за участю ферменту АТФ, білків, що переносять електрони, і хлорофілу. Світлова фаза фотосинтезу відбувається в мембранах тилактоидов. Хлорофільні електрони збуджуються і залишають молекулу. Після цього вони потрапляють на зовнішню поверхню мембрани тилактоида. Вона, в свою чергу, заряджається негативно. Після окислення починається відновлення молекул хлорофілу. Вони відбирають електрони у води, яка присутня у внутрилакоидном просторі. Таким чином, світлова фаза фотосинтезу протікає в мембрані при розпаді (фотолізі): Н 2 О + Q світла -> Н + + ВІН —Іони гідроксилу перетворюються в реакційноздатні радикали, віддаючи свої електрони: ВІН — -> • + Е — •ОН-радикали об'єднуються і утворюють вільний кисень і воду: 4НО• -> 2Н 2 О + О 2 .
При цьому кисень видаляється в навколишнє (зовнішнє) середовище, а всередині тилактоида йде накопичення протонів в особливому "резервуарі". В результаті там, де протікає світлова фаза фотосинтезу, мембрана тилактоида за рахунок Н + з одного боку отримує позитивний заряд. Разом з цим за рахунок електронів вона заряджається негативно.
Фосфорилювання АДФ
Там, де протікає світлова фаза фотосинтезу, є різниця потенціалів між внутрішньою і зовнішньою поверхнями мембрани. Коли вона досягає 200 мВ, починається проштовхування протонів крізь канали АТФ-синтетази. Таким чином, світлова фаза фотосинтезу відбувається в мембрані при фосфорилювання АДФ до АТФ. При цьому атомарний водень спрямовується на відновлення особливого переносника никотинамидадениндинуклеотидфосфата НАДФ+ до НАДФ•Н2:2Н + + 2е — + НАДФ -> НАДФ•Н 2 Світлова фаза фотосинтезу, таким чином, включає в себе фотоліз води. Його, у свою чергу, супроводжують три найважливіших реакції:
Немає коментарів:
Дописати коментар