неділя, 29 січня 2017 р.

Масштаб. Матеріал для учнів 5 класу.

  


МасштабДругие видеоуроки по школьной программе смотрите на InternetUrok.ru
На місцевості всі відстані вимірюють в метрах або кілометрах. Для цього користуються різними інструментами. Наприклад, для визначення невеликих відстаней використовують рулетку (з французької – коліщатко) – інструмент з гнучкою шкалою-стрічкою. Для вимірювання значних відстаней застосовують спеціальні лічильними на автомобілях або велосипедах. Менш точно можна виміряти відстань кроками або за часом, витраченим на дорогу.

Оскільки зображення на плані, карті чи глобусі є зменшеними, відстані на них вимірюють лінійкою в міліметрах чи сантиметрах. Як перейти від довжин на папері до справжніх відстаней на місцевості? Саме для цього на планах, картах та глобусах підписується масштаб, який позначають трьома способами.

Пригадайте, що таке масштаб.

Рулетка

Числовий масштаб

Найчастіше масштаб записують у вигляді дробу, в якому риску замінюють дві крапки – знак ділення. Наприклад, 1:1000 000. Такий масштаб читається так: "одна мільйонна”. Права частина масштабу показує, що зображення на карті зменшене в один мільйон разів у порівнянні з справжніми розмірами території. Тому кожному сантиметру карти відповідає 1000 000 см на місцевості.

Чим більше число у правій частині числового масштабу, тим він вважається дрібнішим, адже зображення зменшується у більшу кількість разів. Навпаки, чим це число менше, тим масштаб крупніший. Наприклад, масштаб 1:5000 000 більш дрібний, ніж 1:1000 000, оскільки в першому випадку зображення зменшене в один мільйон разів, а в другому в п’ять мільйонів.

Види масштабу

Іменований масштаб

Для зручності обчислення відстаней на плані, карті чи глобусі поряд з числовим масштабом подають іменований – записаний словами. Наприклад: в 1 см – 250 м. Відстань на місцевості, що відповідає 1 см на плані чи карті називають величиною масштабу. За її допомогою легко визначати дійсні відстані на місцевості. Для цього слід поміряти лінійкою відстань на плані чи карті й помножити її величину масштабу. Наприклад, якщо відрізок на плані становить 3 см, слід 3 х 250 м й одержимо 750 м.

Якщо іменований масштаб на карті чи плані не підписаний, його можна визначити, перевівши з числового. Для цього треба пам’ятати: права й ліва частини числового масштабу записані в однакових одиницях вимірювання.

Наприклад, переведемо числовий масштаб 1:1000 000 в іменований. В 1 см – 1000 000 см, тобто в 1 см – 10 000 м, або в 1 см – 10 км.

Лінійний масштаб

Часто на планах та картах вміщують також лінійний масштаб. Він являє собою накреслену лінійку, розбиту на рівні відрізки, як правило по 1 см. Відмітку "0” ставлять біля другої позначки й від неї пронумеровують кожну наступну позначку відповідно до іменованого масштабу. Ці поділки відповідають відстані на місцевості. Першу, ліворуч від "0” поділку ділять на більш дрібні частки.

Користуються лінійним масштабом для точного вимірювання відстаней на плані за допомогою циркуля-вимірювача. Для цього слід спершу поставити кожну ніжку циркуля на відповідний з двох об’єктів, відстань між якими буде визначатися. Потім перенести циркуль до лінійного масштабу й прикласти одну його ніжку до відмітки "0”. Наступним кроком слід перенести циркуль ліворуч так, щоб права ніжка співпала з найближчою цілою частиною лінійного масштабу. Лишається підрахувати, за правою ніжкою скільки цілих частин становлять відстань, а за лівою – дрібних.

Завдяки лінійному масштабу також можна визначити не лише протяжність прямих ліній, але й кривих: наприклад довжину річки, протяжність кордонів тощо. Для цього слід встановити невеликий розхил циркуля й "крокувати” ним вздовж кривої лінії по карті, підраховуючи кількість "кроків”. Потім слід помножити їх число на величину розхилу.

Якими бувають карти за масштабом

Залежно від величини зображуваної території на розмірів самої карти використовують різні масштаби. Чим більша зображувана територія та менший розмір карти, тим масштаб дрібніший. Всі карти за масштабом поділяють на великомасштабні, середньомасштабні та дрібномасштабні.

Найчастіше складають карти у масштабі дрібнішому, ніж 1:1000 000. Їх називають дрібномасштабними. На таких картах зображена вся планета, або її значні частини: окремі материки, океани, країни. Майже всі настінні карти та карти шкільного атласу є дрібномасштабними. Наприклад, карта півкуль шкільного атласу має масштаб 1:90000 000, що дрібніше, ніж 1:1000 000.

Середньомасштабними вважають карти, складені у масштабі від 1:200 000 до 1:1000 000.

Якщо масштаб карти крупніший 1:200 000, її вважають великомасштабною, або топографічною картою. На таких картах географічні об’єкти показані найбільш детально. У випадку, якщо масштаб креслення крупніший, ніж 1:10 000 – це план. Топографічні карти та плани використовуються у військовій справі, будівництві, сільському господарстві, у туристичних походах, під час екскурсійних подорожей, у спортивному орієнтуванні і т. і.

Немає коментарів:

Дописати коментар