понеділок, 18 березня 2019 р.

Клас дводольні родина Розові.Матеріал для учнів 6 класу.
                                Родина РозовіПоміркуйте Цінну трояндову олію, що використовується в парфумерії (для виробництва високоякісних парфумів та одеколонів), косметиці та медицині (для ароматерапії), отримують з пелюсток троянди дамаської, яку здавна культивують у Болгарії (іл. 44.1). Для отримання 1 кг цієї олії потрібно близько 3000 кг пелюстків троянд. Скільки ж потрібно зібрати пелюсток троянд, щоб отримати 1 кг трояндової олії, якщо на 10 г витрачається 350 000 відбірних пелюсток?
Родина Розові
Іл. 44.1. Трояндові плантації у квітникарському господарстві
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ
Коли ми згадуємо про родину Розові, в уяві, насамперед, постають троянди. Бо немає, мабуть, на нашій планеті жодного куточка, де б не знали й не любили цю рослину. У багатьох країнах її називають “царицею квітів”. Про неї по всьому
світу складені численні фольклорні твори, вірші, пісні. Та й кожен із вас може розповісти багато цікавого про цю рослину. Дикорослих родичів троянди в нас називають шипшинами. Троянди й шипшини не лише милують наше око, вони є корисними для людей. З пелюсток троянди отримують надзвичайно цінну олію, яку використовують у парфумерії та медицині. Плоди шипшини – найбагатше природне джерело вітаміну С, без якого не може нормально функціонувати людський організм. Але про це ви дізнаєтеся пізніше, коли будете вивчати “Біологію людини”.Родина Розові
Троянди й шипшини – кущі або кущики, а взагалі до родини Розові належать дерева, кущі й трав’янисті рослини. Це – добре відомі вам яблуня, груша, слива, вишня, малина, суниці, глід, черемха, горобина, перстач, гравілат, парило й багато інших. Характерними ознаками цієї родини є квітка, яка в розових звичайно п’ятичленна з вільнопелюстковим віночком. Тичинок багато, проте їхня кількість кратна кількості пелюсток. Згадаймо з математики, що таке кратність. Маточка утворюється з одного чи кількох плодолистків. Плоди різноманітні багатокістянки (малина, ожина), кістянки (вишня, слива, персик), суничина (суниці, полуниці), яблуко (яблуня, груша, горобина) тощо.
Серед розових багато вітаміносних, лікарських, медоносних, декоративних та інших корисних рослин.
ПОГЛИБЛЕННЯ ТЕМИ
Поглиблення теми
Які біологічні особливості рослин родини Розові?
Квітки розових мають подвійну оцвітину з 5 вільних пелюсток і 5 чашолистків, прирослих до квітколожа. У квітках розових є дуже своєрідна структура – гіпантій, який має форму бокала. Гіпантій – це результат зростання квітколожа з основами чашолистків, пелюсток і тичинок. Квітки поодинокі чи зібрані в суцвіття. Більшість розових є комахозапильними рослинами, тому їхні квітки мають біле, рожеве, яскраво-червоне, рідше жовте забарвлення, виділяють нектар і нерідко мають сильний запах. Не зовсім приємний запах квіток глоду, горобини приваблює невеликих жуків, ос, а аромат квіток яблуні, вишні – бджіл і джмелів. Якщо квітки розових мають більш-менш одноманітну будову, то їхні плоди надзвичайно різноманітні. Різним представникам родини притаманні соковиті та сухі плоди. Так, у сливи, вишні, персика плід кістянка, у ожини – багатокістянка, у яблуні, айви, горобини – яблуко, у суниць, полуниць – суничина. Трапляються в розових і сухі плоди (наприклад багатогорішки в гравілату, перстачу). Плоди та насіння розових пристосовані до різних способів поширення. Наприклад, соковиті, яскраво забарвлені плоди горобини, ожини, малими поширюються птахами та ссавцями, плоди приворотня, перстачу, гравілату поширюються тваринами тощо(іл. 44.2). Велике значення в житті розових відіграє вегетативне розмноження. Усім відома здатність малини проникати на сусідні території завдяки своїм підземним паросткам, утворення ожиною густих колючих заростей завдяки вкоріненню своїх надземних пагонів, утворення густої молодої порості вишнею.
Родина Розові
Іл. 44.2. Різноманітність розових:
1 – черемха звичайна; 2 – горобина звичайна; З – глід одноматочковий; 4 – перстач білий; 5 – суниці лісові; 6 – перстач прямостоячий
Чому шипшину відносять до родини Розові?
Рід Шипшина, або Роза, – великий за обсягом, до нього відносять близько 80 дикорослих видів, поширених в Україні. Нині відомо понад 25 000 сортів троянд (так називають у нас культурні рослини цього роду), які поділяють на групи чайні, штамбові, виткі, кущові тощо. У природних умовах найчастіше трапляються шипшина собача та шипшина корична. У культурі дуже поширені шипшина зморшкувата, троянда дамаська іі троянда гальська. Майже всі види роду здатні утворювати махрові, тобто з численними пелюстками, квітки.
Шипшина собача – кущ заввишки до 2,5 м.
Росте на узліссях, схилах, у світлих лісах, уздовж доріг. Ці рослини цвітуть у травні – червні. Квітки великі рожеві із сильним приємним запахом, які запилюють комахи. Квітки одиничні чи зібрані в суцвіття, мають 5 чашолистиків, 5 пелюсток, тичинок і маточок багато. Плід – соковитий, утворений розрослим квітколожем, у середині якого є багато жовтих, укритих волосками дрібних сухих плодиків. Стебла вкриті гострими шипами. Отже, шипшина належить до родини Розові, тому що має, насамперед, характерну для родини будову квітки.
Яке господарське значення рослин родини Розові?
Розові дали людині величезну кількість корисних рослин. Найважливішою плодовою культурою помірних широт є яблуня домашня, яка має більше 10 000 сортів. Сорти яблуні, які вирощують в Україні, поділяють на три групи: літні (наприклад Папіровка), осінні (наприклад Антонівка) та зимові (наприклад Кальвіль сніговий, Джонатан). З яблук виготовляють повидло, соки, джеми, але найкраще – це свіжі дозрілі яблука, у яких міститься велика кількість корисних речовин. У свіжому, сушеному, маринованому вигляді споживають і плоди сливи, абрикоса, аличі, вишні, черешні, айви, малини тощо. Багато розових цінуються людиною як декоративні рослини. Особливе місце належить трояндам, які своїм забарвленням квіток, ніжним ароматом, тривалим цвітінням, витонченістю форм здавна полонили людину. Серед розових є чимало медоносних (яблуня, малина тощо) і лікарських рослин. Наприклад, сушені плоди, листки та пагони малини застосовують у вигляді відварів як жаропонижувальні та потогінні засоби під час простуди; квітки та плоди глоду – для лікування серцево-судинних хвороб; препарати з плодів шипшини (наприклад холосас) – для лікування хвороб печінки, жовчного міхура. У суниць лісових плоди багаті на Ферум – елемент, необхідний для утворення гемоглобіну та інші речовини, що поліпшують кровообіг і травлення. Отже, господарське значення родини Розові зумовлене плодово-ягідними, декоративними, лікарськими та медоносними рослинами.
Родина Розові

Немає коментарів:

Дописати коментар