вівторок, 2 лютого 2016 р.

Дистанційне навчання .Міні - проект "Професія" дощового черв'яка. Матеріал для учнів 5 класу.                     Міні-проект «Професія» дощового черв`яка»

Обґрунтування вибору проекту: ознайомлення учнів з біологічними особливостями дощового черв`яка; роль його у процесах грунтоутворення; 

Мета і завдання: підібрати цікавий матеріал про дощового черв’яка; формувати в учнів початкові навички дослідницької роботи; розвивати зв’язне мовлення учнів, уміння виступати перед аудиторією; розвивати  навички роботи з технічними засобами, джерелами інформації ; прищеплювати любов до природи.

Прогнозований результат: доповіді учнів, оформлення презентації,   
          
І. Проблема
    Як впливає на родючість грунтів наявність дощових черв`яків?
    Проблемні питання
   1.Від чого залежить родючість грунту?
   2.Чому Ч. Дарвін відводив головну роль у процесах грунтоутворення  
           дощовому черв`яку?  
 ІІ.Планування
1.    Розподіл завдань між учнями класу, інструктаж з виконання роботи.
     2. Пошук інформації. Ознайомлення із  матеріалом підручника, довідковою     
         Літературою, необхідною для виконання роботи.
3.Створення продукту. Підготовка матеріалів до презентації міні-
    проектів.
4.Презентація. Самооцінка міні-проекту.
 ІІІ. Пошук інформації та її систематизація
1.    Грунт, його значення, утворення гумусу.
2.    Що таке родючість грунту?
3.    Які умови забезпечують родючість?
4.    Спосіб життя дощового черв’яка.
5.    Чи можна підрахувати їх кількість?
6.    Зовнішній вигляд дощового черв’яка
7.    Підготуй розповідь « Міні-фабрика дощового черв’яка « Родючість»
8.    Як ти розумієш вислів « Земля – годувальниця?»
ІV. Продукт, створений у процесі вирішення поставленої проблеми
  Презентації, малюнки, фотографії, доповіді.
V. Презентація міні-проекту. Самооцінка
 Проведення уроку  «Родючість грунту».

                                                  Корисна інформація

Дощовий черв’як
Більшу частину життя дощовий черв'як проводить під землею. Він риє мережу підземних коридорів, які можуть сягати глибини 2-3 м. Тіло дощового черв'яка складається з сегментів.Під шкірою знаходяться два шари м'язів. Одні тягнуться уздовж внутрішньої сторони тіла, а інші охоплюють тіло черв'яка кільцями. Під час руху м'язи витягують тіло або стискують і потовщують його. 
   Дощовий черв'як, напружуючи кільцеві м'язи в передній частині тіла, рухається вперед. Хвиля скорочень м'язів проходить далі через тіло, щоб присунулася задня його частина. Потім приходить черга подовжніх м'язів, які й притягують задню частину тіла. У цей час передній кінець знову тягнеться вперед. Завдяки слизу, що виділяється, дощовий черв'як може рухатися у дуже твердому грунті. Сонячне світло становить для дощових черв'яків серйозну небезпеку, оскільки вони вкриті тільки тонким шаром шкіри. Черв'яки не захищені від дії ультрафіолетового випромінювання, тому на поверхні з'являються лише в дощову погоду.
Дуже часто вони виходять назовні в дощові ночі, щоб зібрати на землі шматочки соломи, паперу, пір'я, листя й затягнути  їх у нірку.

ЧИ ТОБІ ВІДОМО, ЩО...

o        У 1982 році в Англії був знайдений дощовий черв'як завдовжки 1,5 м. Проте він значно менший, ніж австралійські й південноамериканські види (їх довжина складає 3 м).
o        Викопні черв'яки, що нагадують сучасних дощових черв'яків, були знайдені в геологічних шарах віком приблизно 600 мільйонів років.
o        Якщо звичайний дощовий черв'як втратить кінець тіла, у нього найчастіше виростає новий. Проте ніколи з двох частин не з'явиться два дощових черв'яки. Звичайний дощовий черв'як, якого розрізають навпіл, гине.
o        На підставі зважування відходів звичайних дощових черв'яків на площі 1 м2 протягом року можна зробити висновок, що дощовий черв'як виносить за цей час на поверхню землі 6 кг екскрементів.
Слід визнати за цими невтомними трударями два принципових      достоїнства.
    По-перше, дощові черв'яки перетворюють масу рослинних залишків — мертвого листя та інших подібних речовин — на мікроскопічні частини. Гній, наприклад, вони подрібнюють удвоє швидше, ніж це відбувається при бактеріальній дії.
    По-друге, черв'яки енергійно проривають у землі мініатюрні канали й галереї, що утворюють мережу капілярів, дренажу і вентиляційну систему у шарі глибиною близько 30 см. По цих каналах дощова вода швидко проникає під ґрунт, забираючи із собою та розчиняючи екскременти дощових черв'яків, що одразу придатні для засвоювання рослинами. Канали ці не тільки полегшують процес розгалуження коренів, а й сприяють вентиляції під ґрунтом, куди потрапляє кисень.
    Але ці крихітні трудівники виконують ще й іншу роботу. Вони видають майже в прямому розумінні аналіз ґрунту, і якість цього аналізу не поступається рівню роботи лаборанта. Досвідчений землероб вміє розшифрувати ці аналізи, спостерігаючи за станом здоров'я, активністю і життєздатністю дощових черв'яків. Якщо, копнувши восени лопатою, він знаходить особини яскраво-червоного кольору, розпухлі і активні, це є ознакою того, що у наступному році він може розраховувати на добрий урожай і що на його землях все гаразд. Якщо, навпаки, дощових черв'яків мало, вони бліді і малорухомі, слід готуватися до неприємностей.

Немає коментарів:

Дописати коментар