неділя, 14 вересня 2014 р.

Пристрій Лупи. Пристрій Мікроскопи

Конспект для учнів 6 класу.

 


            Розламати рожевий, не дозрів, плід томата (помідор), кавуна або яблуко з пухкої м'якоттю. М'якоть плодів складається з найдрібніших крупинок. Це клітини. Вони будуть краще видно, якщо розглянути їх за допомогою збільшувальних приладів - лупи або мікроскопа.
Пристрій лупи. Лупа - найпростіший збільшуючий прилад. Головна частина лупи - збільшувальне скло, опукле з двох сторін і вставлене в оправу. Бувають ручні лупи та штативне лупи.
  Пристрій Лупи. Пристрій Мікроскопи
Лупа ручна. лупа Штативная.
Ручна лупа збільшує предмети в 2-20 разів. При роботі її беруть за рукоятку і наближають до предмета на таку відстань, при якому зображення предмета найбільш чітко.
Штативная лупа збільшує предмети в 10-25 разів. У її оправу вставлені два збільшувальних скла, укріплені на підставці - штативі. До штатива прикріплений предметний столик з отвором і дзеркалом.
Пристрій світлового мікроскопа. За допомогою мікроскопа можна розглянути форму клітин.
  Пристрій Лупи. Пристрій Мікроскопи
Для вивчення їх будови користуються мікроскопом (від грецьких слів «мікрос» - малий і «скопео» - дивлюся). Світловий мікроскоп, з яким ви працюєте в школі, може збільшувати зображення предметів до 3600 разів. У зорову трубку, або тубус, цього мікроскопа вставлені збільшувальне скло (лінзи). У верхньому кінці тубуса є окуляр (від латинського слова «окулус» - око), через який розглядають різні об'єкти. Мікроскоп складається з оправи та двох збільшувальних стекол.
На нижньому кінці тубуса поміщається об'єктив (від латинського слова «об'ектум» - предмет), що складається з оправи та кількох збільшувальних стекол.
Тубус прикріплений до штатива. До штатива прикріплений також предметний столик, в центрі якого є отвір і під ним дзеркало. Користуючись світловим мікроскопом, можна бачити зображення об'єкта, освітленого за допомогою цього дзеркала.
Щоб дізнатися, наскільки збільшується зображення при використанні мікроскопа, слід помножити число, вказане на окулярі, на число, вказане на використовуваному об'єкті. Наприклад, якщо окуляр дає 10-кратне збільшення, а об'єктив 12-кратне, то загальне збільшення 10x12 = 120 разів.
ПРАВИЛА РОБОТИ з мікроскопами
Поставте мікроскоп штативом до себе на відстані 5-10 см від краю столу. В отвір предметного столика направте дзеркалом світло. Помістіть приготований препарат на предметний столик і закріпіть предметне скло затискачами.
Користуючись гвинтом, плавно опустіть тубус так, щоб нижній край
об'єктива опинився на відстані 1-2 мм від препарату.
У окуляр дивіться одним оком, не закриваючи і не зажмурівая
другий. Дивлячись в окуляр, за допомогою гвинтів повільно піднімайте
тубус, поки не з'явиться чітке зображення предмета.
Після роботи мікроскоп приберіть у футляр.
Мікроскоп - тендітний і дорогий прилад: працювати з ним треба акуратно, суворо дотримуючись правил.
 Пристрій мікроскопа та прийоми роботи з ним
1. Вивчіть мікроскоп. Знайдіть тубус, окуляр, об'єктив, штатив з предметним столиком, дзеркало, гвинти. З'ясуйте, яке значення має кожна частина. Визначте, у скільки разів мікроскоп збільшує зображення об'єкта.
2. Ознайомтеся з правилами користування мікроскопом.
3. Відпрацюйте послідовність дій під час роботи з мікроскопом.
(7J клітини. Лупан. Мікроскоп: Тубус, окуляр, ОБ'ЄКТИВ, ШТАТІВ
 [?] 1. Які збільшувальні прилади ви знаєте? 2. Що являє собою лупа і яке збільшення вона дає? 3. Як влаштований мікроскоп?
4. Як дізнатися, яке збільшення дає мікроскоп?
® Вивчіть правила роботи з мікроскопом.
ГО Світлові мікроскопи з двома лінзами були винайдені в XVI ст. У ШХУІ в. голландець Антоні ван Левенгук сконструював більш досконалий мікроскоп, який дає збільшення до 270 разів, а в XX ст. оил винайдений електронний мікроскоп, що збільшує зображення в десятки і сотні тисяч разів.

Немає коментарів:

Дописати коментар