понеділок, 8 вересня 2014 р.

Клітини тварин.  Тканини тварин.   

Конспект уроку для учнів 8 Б класу

                                                 Клітини тварин


Клітина - елементарна одиниця живого, основна одиниця будови, функціонування, розмноження та розвитку всіх живих організмів. Клітини всіх одноклітинних і багатоклітинних організмів мають спільне походження і подібні за своєю будовою і хімічним складом, основним проявам життєдіяльності і обміну речовин.

Розмноження клітин відбувається шляхом їх поділу. Нові клітини завжди виникають з попередніх клітин.
У багатоклітинних організмах клітини спеціалізовані за виконуваної ними функції і утворюють тканини. З тканин складаються органи, які тісно пов'язані між собою і підпорядковані систем регуляції. Дрібні організми можуть складатися всього лише з сотень клітин. Організм людини включає в себе 1014 клітин. Найменша з відомих зараз клітин має розмір 0,2 мкм, найбільша - незаплідненої яйце епіорніса - важить близько 3,5 кг. Типові розміри рослинних і тваринних клітин становлять від 5 до 20 мкм. При цьому між розмірами організмів і розмірами їх клітин прямої залежності зазвичай немає.

70-80% маси клітини - це вода. Для того, щоб підтримувати в собі необхідну концентрацію речовин, клітина повинна бути фізично відокремлена від свого оточення. Разом з тим, життєдіяльність організму передбачає інтенсивний обмін речовин між клітинами. Роль бар'єру між клітинами грає плазматична мембрана.
Внутрішня будова клітини довгий час було загадкою для вчених. Завдяки електронній мікроскопії таємницю протоплазми вдалося розкрити, і зараз відомо, що всередині клітини є цитоплазма, в якій присутні різні органели, і генетичний матеріал у вигляді ДНК, зібраний, в основному, в ядрі (в еукаріот). Вивченням клітин займається цитологія.  


Будова клітини тварин
Малюнок 1. Будова клітини тварин 
 


Видео 1. Внутрішнє життя клітин.
 
Відео 2. Загадки живої клітини.

Тканини тварин, їх функції 
 
В організмі тварин розрізняють 4 типи тканин: епітеліальна, сполучна, м‘язова, нервова.

Епітеліальні тканини

Епітелій представляє собою пласти, що покривають внутрішні і зовнішні поверхні організмів. Його основною функцією є захист відповідних органів від механічних пошкоджень та інфекції. Залежно від форми клітини та кількості клітинних шарів епітелій ділиться на кілька типів:

- кубічний епітелій - його клітини мають у поперечному розрізі кубічну форму. Цей тип епітелію вистилає протоки багатьох залоз, а також виконує секреторні функції усередині них.
- Клітини плоского епітелію тонкі і сплощені;протоплазматичними зв'язками вони щільно з'єднуються один з одним.
- Високі й досить вузькі клітини циліндричного епітелію вистилають шлунок і кишечник.
- миготливий епітелій схожий на циліндричний, але несе на своїй поверхні численні війки. Він вистилає яйцепроводи, шлуночки головного мозку, спинномозковий канал та дихальні шляхи.
- Деякі клітини псевдомногослойного епітелію не доходять до вільної поверхні, проте всі вони прикріплені до базальної мембрани і утворюють таким чином єдиний ряд клітин.Цей тип тканини вистилає дихальні і сечові шляхи, входить до складу слизової оболонки нюхових порожнин.

Сполучні тканини

Сполучна тканина - головна опора організму тварини. Вона складає скелет, з'єднує між собою різні тканини і органи, оточує деякі органи, захищаючи їх від ушкодження. Сполучна тканина складається з клітин різних типів, розташованих звичайно далеко один від одного; їх потреби в кисні і поживних речовинах, як правило, невеликі.

Сполучні тканини. Зліва направо: пухка сполучна тканина, щільна сполучна тканина, хрящ, кістка, кров     
Малюнок 5. Сполучні тканини. Зліва направо: пухка сполучна тканина, щільна сполучна тканина, хрящ, кістка, кров
 


Відео 3. Кров під мікроскопом.
        
Пухка сполучна тканина складається з клітин, розкиданих в міжклітинній речовині, і переплетених невпорядкованих волокон. Щільна сполучна тканина складається з волокон, а не з клітин. Кісткові тканини представлені хрящем і кісткою. Мієлоїдна тканина (кістковий мозок) виробляє кров'яні тільця - еритроцити і гранулоцити. Лімфоїдна тканина виробляє лімфоцити.

М'язові тканини

М'язова тканина складається з високоспеціалізованих скорочувальних волокон. В організмах вищих тварин вона становить до 40% маси тіла.

Поздовжні зрізи поперечно-смугастої, гладкою і серцевої мишци                       
Малюнок 6. Поздовжні зрізи поперечно-смугастої, гладкою і серцевої мишци

Розрізняють три типи м'язів. Поперечно-смугасті (їх також називають скелетними) м'язи є основою рухової системи організму. Гладкі (мимовільні) м'язи утворюють стінки дихальних шляхів, кровоносних судин, травної та сечостатевої систем. Нарешті, клітини серцевого м'яза розгалужуються на кінцях і з'єднуються між собою за допомогою поверхневих відростків - вставних дисків. Клітини містять кілька ядер і велика кількість великих мітохондрій. Серцевий м'яз зустрічається тільки в стінці серця.

Нервові тканини


Нервова тканина складається з нервових клітин - нейронів і клітин нейроглії. Крім того, вона містить рецепторні клітини. Нервові клітини можуть збуджуватись і передавати електричні імпульси.
Відео 4. Передача нервових імпульсів

Немає коментарів:

Дописати коментар