понеділок, 12 березня 2018 р.

Водорості. Матеріал для учнів 6 класу.

  


                          Виконати завдання
                      Багатоклітинні зелені водорості
У багатоклітинних представників зелених водоростей тіло (слань) має форму ниток або плоских листоподібних утворень.
В стоячих і повільно поточних водах часто плавають або осідають на дно слизькі яскраво-зелені грудки. Вони схожі на вату і утворені скупченнями нитчастої водорості спірогири. Витягнуті циліндричні клітини спірогири покриті слизом. Всередині клітин — хроматофоры у вигляді спірально закручених стрічок.
У проточних водоймах часто можна помітити яскраво-зелені скупчення шовковистих ниток, прикріплених до підводних каменів і корчів. Це многоклеточная нитчатая зелена водорість улотрикс. Його нитки складаються з ряду коротких клітин. У цитоплазмі кожної з них розташовані ядро і хроматофор у вигляді незамкнутого кільця. Клітини діляться, і нитка зростає.
Багатоклітинні зелені водорості живуть також у водах морів і океанів. Прикладом таких водоростей може служити ульва, абоморський салат, довжиною близько 30 см і товщиною всього дві клітини.
Найбільш складну будову в цій групі рослин мають харовые водорості, що живуть у прісноводних водоймах. Ці численні зелені водорості за зовнішнім виглядом нагадують хвощі. Харовую водорість нителлу, або блестянку гнучку, часто вирощують в акваріумах.
У харових є утворення, які за формою і за виконуваними функціями нагадують коріння, стебла, листя, але за будовою вони не мають нічого спільного з цими органами вищих рослин. Наприклад, до ґрунту вони прикріплюються за допомогою безбарвних гіллястих ниткоподібних клітин, які називають ризоидами (від грецьких слів «риза» — корінь і «ейдос» — вигляд).
61.png
Бурі водорості
62.png
Бурі водорості — багатоклітинні, в основному морські, рослини з жовтувато-бурим забарвленням слоевищ.
Їх довжина коливається від мікроскопічної до гігантської (декілька десятків метрів). Слані цих водоростей можуть бути ниткоподібними, кулястими, пластинчастими, кустообразными. Іноді вони містять повітряні бульбашки, що утримують рослину у воді у вертикальному положенні. До грунту бурі водорості прикріплюються ризоїдами або дисковидний разросшимся підставою слані.
В наших далекосхідних морях і морях Північного Льодовитого океану зростає велика бура водорість ламінарія, або морська капуста. У прибережній смузі Чорного моря часто зустрічається бура водорість цистозейра.

Червоні водорості
63.png

Червоні водорості, або багрянки, — в основному морські багатоклітинні рослини.
Лише деякі види багрянок зустрічаються в прісних водоймах.
Розміри багрянок зазвичай коливаються від декількох сантиметрів до метра в довжину (але є і мікроскопічні форми).
За формою червоні водорості дуже різноманітні й вигадливі: ниткоподібні, циліндричні, пластинчасті і кораллоподобные, в різній мірі розсічені та розгалужені. Зазвичай вони прикріплюються до скелях, валунах, штучних споруд, а інколи і до інших водоростей.
Завдяки тому що червоні пігменти здатні вловлювати навіть дуже невелика кількість світла, багрянки можуть рости на значних глибинах. Їх можна зустріти навіть на глибині 100-200 м.
У морях нашої країни широко поширені филлофора, порфіру і ін.

Немає коментарів:

Дописати коментар