вівторок, 27 березня 2018 р.

Гірська півонія, орхідеї, епіфіти та ще багато цікавого про рослини. Матеріал для учнів 6-11 кл

Гірська півонія: рослина з Червоної книги

Paeonia oreogeton S. Moore, або гірський півонія, зустрічається в природі все рідше. Людина поставила під загрозу зникнення цей ніжний декоративний квітка. Адже здавалося б, що поганого в прагненні людства до споглядання прекрасного? Але багато хто не може просто дивитися, їм треба обов'язково зібрати величезний букет, потоптавши при цьому цілу галявину. І їх не бентежить, що через годину вони викинуть зібране пишність, ну не тягнути ж додому завявшие квіти. А потім доводиться розповідати, що Півонія гірський – рослина з Червоної книги. Але є надія, що людство все ж зрозуміє, що бути царем природи – означає нести відповідальність за все живе і неживе навколо.


Гірська півонія: рослина з Червоної книги

Трохи загальної інформації про пионах

Півонія (Paeonia) – загальна назва, присвоєне роду багаторічних трав'янистих рослин. Рід об'єднав не тільки трави, але і листопадні чагарники, мова йде про деревовидних пионах. Відомо приблизно 45 різновидів цієї рослини. Всі вони складають єдине сімейство під назвою Пионовие (Paeoniaceae). До виділення в окреме сімейство, Пионовие рослини зараховувалися до сімейства Лютикова. У наукових колах досі точаться суперечки з ботанічним характеристиками півоній. Є думка, що існує від 40 до 47 природних форм (серед яких є півонія гірський, рослина з Червоної книги, опис якого наведено більше докладно). Суперечки ведуться і про те, скільки видів росте на території пострадянського простору. За різними джерелами це 14 або 16 видів.
Гірська півонія: рослина з Червоної книги

Класифікація за типом квітки

Відразу відзначимо, що дана класифікація більше підходить для садових, а не диких видів півоній. Але все-таки привести її варто, щоб ви розуміли різницю у формі квіток. Тим більше що дикі півонії стали початковою точкою всіх садових сортів.


Класифікація всіх сортів півоній включає показники походження і форму квітки. За цими ознаками півонії розділені на 5 груп:
 • Проста форма квітки, що має один, максимум два шари зовнішніх пелюсток. Без внутрішньої корони.
 • Напівмахрові форма, має від трьох до п'яти рядів зовнішніх пелюсток. Без внутрішньої корони.
 • Японська форма (родоначальник півонія молочноцветковий), кілька зовнішніх рядів (1-2), всередині трансформовані тичинки, у вигляді вузьких язичкових пелюсток.
 • Анемоновидная форма. 1-2 кола зовнішніх пелюсток, всередині укорочені тичинки, так звані петалодии.
 • Махрова форма. У цьому випадку більша частина обсягу квітки заповнена пелюстками, які прикривають репродуктивні органи.
 • Гірська півонія: рослина з Червоної книги

  Секційна класифікація

  Більш поширена класифікація півоній була запропонована біологом Кампулярия-Натадзе. Дикорослі види за цією класифікацією розділені на 5 секцій:
 • Moutan DC. Це чагарникові види, поширені в Східній Азії.
 • Flavonia Kem. - Nath. Назва секції перекладається як "Флавони Кампулярия-Натадзе". Тут зібрані 8 видів, що мають барвний пігмент – флавон, що зустрічається в межах Далекого Сходу і Кавказу. Саме в цій секції представлений Півонія гірський (рослина з Червоної книги).
 • Onaepia Lindley. Кілька трав'янистих піонів з м'ясистими надрізаними листям. Поширені в західній частині Північної Америки. Секція складається з двох видів.
 • Paeon DC. Обширна секція, що складається з 26 різновидів. Трав'янисті рослини з м'ясистою листям, по краях якої йдуть глибокі надрізи. Територія розповсюдження – Кавказ, Азія, Європа, Далекий Схід, Китай, Японія.
 • Sternia Кет.— Nath. Тут зібрано 12 трав'янистих видів, об'єднаних за формою листя. Їх форма триждитройчатая з глибокими надрізами або перисто-розітнуте, з лінійними частками.
 • Гірська півонія: рослина з Червоної книги

  Тепер, після загальної інформації про пионах та їх класифікації, настав час детальніше поговорити про зникаючий вид - Півонія гірський. Червона книга (опис самої квітки буде представлено нижче) практично щорічно поповнюється новими видами квітів і рослин, які потребують особливого захисту.

  Де зустрічається гірський півонія

  Півонія гірничий в межах Росії займає не занадто великі території. Він зустрічається в Хабаровському краї в околицях міста Миколаївська-на-Амурі, в Приморському краї, в околицях Владивостока, а також в Хасанському, Шкотовском і Тетюхинском районах. Ще гірський півонія зростає в Сахалінській області. Тут він зустрічається в околицях Южно-Сахалінська і Олександрівська-Сахалінського. У список розповсюдження рослини можна додати території Невельського, Поронайского, Томаринского і Холмського районів. Цей вид дикорослих півоній зустрічається на острови Шикотан, Ітуруп. Поширення за межами Росії включає Китай, Корейський півострів, Японію.
  Гірська півонія: рослина з Червоної книги

  Фитоценологические переваги гірничого півонії

  Мова йде про розділ біології, який вивчає поєднання елементів ботаніки, географії та екологічних факторів. Наука вивчає сукупність рослинних угруповань та динаміку їх розвитку. Гірський півонія воліє змішані ліси з хвойної та широколиственной рослинністю, а також листяні лісові масиви. Росте він на пологих схилах сопок або в тінистих місцях уздовж річкових заплав. Для виду характерна одиночне розсіяне виростання. Іноді зустрічаються невеликі групи гірських півоній. Килимових полян і великих заростей гірський півонія не утворює.
  Гірська півонія: рослина з Червоної книги

  Зовнішній вигляд рослини. Стебло і листя

  Можна сказати, що, як виглядає півонія, являють всі. Але тепер ви знаєте, що в цьому роду безліч різних видів, які мають характерні особливості. Тому уявімо, як виглядає саме півонія гірський. Опис зовнішнього вигляду не займе багато часу.
  Ця різновид півоній відноситься до кистекорневим рослинам, кореневище яких поширюється горизонтально. Висота стебла може коливатися від 30 см до 60 см Сам стебло одиночний, прямостояче і кілька ребристий. Вздовж ребер помітна смуга фіолетового антоціанового пігменту. Такі стебла називають простими. У підстави стебла є кілька великих покривних лусок. Їх розмір близько 4 см, а колір – червоно-фіолетовий. Листя гірничого півонії тричі трійчасті. Листова пластинка кілька округла, ширина в поперечнику коливається від 18 до 28 див. Розглядаючи півонія гірський, опис листочків можна доповнити тим, що вони мають овальну, обратнояйцевидную форму. Лист цельнокрайний, без розтинів. Верхівка листа має короткий раптове остроконечие. Забарвлення листя рослини темно-зелений, з пір'ястими червоно-фіолетовими жилками.
  Гірська півонія: рослина з Червоної книги

  Опис квітки

  Тепер пора розповісти, як виглядає квітка, щоб можна було уявити рослина більш точно. Півонія гірський, рослина з Червоної книги, розквітає поодинокими, верхівковими чашоподібними квітами. Діаметр їх буває від 6 до 12 див. Спирається квітка на три темно-зелених щільних увігнутих чашолистка. Пелюстки розташовані в один ряд. Їх може бути 5-6 штук. Тобто йдеться про простій формі квітки, пелюстки якого мають обратнояйцевидную довгасту форму. Для пелюсток характерний біло-кремовий колір. Найчастіше, півонія гірський, фото якого можуть бути зроблені в дикій природі, саме такого кольору. У рідкісних випадках можна зустріти рослина цього виду з ніжно-рожевою квіткою. Краї пелюсток злегка хвилясті. Їх довжина приблизно 6 см, а ширина – 4 див. В центральній частині розташовується близько 60 коротких тичинок. Їх довжина не перевищує 2 див. Зверху на тичинки знаходиться яскраво-жовтий пильник, а сама тичиночная нитка біла з фіолетовим підставою. Найчастіше у квітці 1 маточка, але зрідка їх може бути 2-3 шт.
  Гірська півонія: рослина з Червоної книги

  Опис плоду та насіння

  Плід гірничого півонії, який розвивається після цвітіння, однолистовка. Зрідка може зустрітися 2-3 листівка. Довжина плоду до 6 див. Сама листівка гола, має зеленувато-фіолетовий колір. Розкривається дугоподібно, всередині знаходяться темні насіння. Їх кількість від 4 до 8 шт. Крім того, всередині можуть бути малинові незапліднені зачатки насіння такого ж розміру. Гірський півонія, фото і опис якої є в цій статті, починає цвісти наприкінці весни, у травні місяці. Дозрівання плодів відбувається до серпня.
  Гірська півонія: рослина з Червоної книги

  Фактори, що впливають на чисельність

  Гірські півонії сильно страждають із-за нераціонального ставлення людини до природи. Про те, що люди бездумно обривають квіти в лісах, ми вже говорили. Але рослина поставлено на межу виживання не тільки цим фактором. Садівники-любителі викопують кореневища, щоб розводити красивий квітка на присадибних ділянках. Ліси, в яких гірський півонія відчуває себе найкраще, піддаються вирубці. Часто ця незаконна вирубка, браконьєрська, що переслідує тільки особисту вигоду. У цьому випадку про збереження трав'янистої рослинності люди не думають взагалі. Шкоди чисельності гірничого півонії завдають лісові пожежі, які найчастіше виникають через необережність людини. Крім того, серйозним лімітуючим фактором є сільськогосподарське освоєння територій, яке посилює рекреаційну навантаження на ліс. Це означає, що вплив людини може привести як до незначної зміни лісового ландшафту, так і до повної деградації екосистеми, що є катастрофою для природи.
  Гірська півонія: рослина з Червоної книги

  Охоронні заходи

  Ми вже багато разів говорили про те, що півонія гірський – рослина з Червоної книги. Опис цього зникаючого виду було зроблено ще в 1984 році, а потім з Червоної книги СРСР воно перенесено в Червону книгу РФ. Для охорони виду організовані ООПТ (особливо охоронювані природні території). На цих територіях проводяться природоохоронні, наукові і культурні роботи, пов'язані із збереженням і збільшенням чисельності гірничого півонії. Розташування ООПТ – Приморський край, Сахалін. Тут діє повна заборона на збір і викопування рослин.
  Гірська півонія: рослина з Червоної книги

  Можливість культивування

  Гірські півонії рідко зустрічаються в приватних господарствах. Хоча вирощування їх вегетативними способами цілком можливо. Основні точки культивування – ботанічні сади. Там застосовують науковий підхід до інтродукції зникаючого виду. Для довідки: інтродукція – це переселення рослини чи тварини за межі природного місця існування. При садовому вирощуванні гірський півонія особливих труднощів не викликав. У відповідному кліматі від початку вегетації до цвітіння проходить близько місяця. Квітка тримається близько тижня. Якщо на клумбі рослина дало насіння, значить, інтродукція пройшла успішно. Культивовані півонія гірський, фото якого подано вище, трохи відрізняється від дикорослої предка. Він має більші квіти, листя і більш потужну кореневу систему. В окремих випадках рослина може цвісти раніше, ніж у дикій природі. Так, наприклад, при культивації в ботанічному саду міста Ташкента гірські півонії почали цвітіння не в травні, а у середині квітня.

  Немає коментарів:

  Дописати коментар