Гірська півонія: рослина з Червоної книги
Paeonia oreogeton S. Moore, або гірський півонія, зустрічається в
природі все рідше. Людина поставила під загрозу зникнення цей ніжний
декоративний квітка. Адже здавалося б, що поганого в прагненні людства
до споглядання прекрасного? Але багато хто не може просто дивитися, їм
треба обов'язково зібрати величезний букет, потоптавши при цьому цілу
галявину. І їх не бентежить, що через годину вони викинуть зібране
пишність, ну не тягнути ж додому завявшие квіти. А потім доводиться
розповідати, що Півонія гірський – рослина з Червоної книги. Але є
надія, що людство все ж зрозуміє, що бути царем природи – означає нести
відповідальність за все живе і неживе навколо.
Класифікація всіх сортів півоній включає показники походження і форму квітки. За цими ознаками півонії розділені на 5 груп: Проста форма квітки, що має один, максимум два шари зовнішніх пелюсток. Без внутрішньої корони.
Напівмахрові форма, має від трьох до п'яти рядів зовнішніх пелюсток. Без внутрішньої корони.
Японська форма (родоначальник півонія молочноцветковий), кілька
зовнішніх рядів (1-2), всередині трансформовані тичинки, у вигляді
вузьких язичкових пелюсток.
Анемоновидная форма. 1-2 кола зовнішніх пелюсток, всередині укорочені тичинки, так звані петалодии.
Махрова форма. У цьому випадку більша частина обсягу квітки заповнена пелюстками, які прикривають репродуктивні органи.
Moutan DC. Це чагарникові види, поширені в Східній Азії.
Flavonia Kem. - Nath. Назва секції перекладається як "Флавони
Кампулярия-Натадзе". Тут зібрані 8 видів, що мають барвний пігмент –
флавон, що зустрічається в межах Далекого Сходу і Кавказу. Саме в цій
секції представлений Півонія гірський (рослина з Червоної книги).
Onaepia Lindley. Кілька трав'янистих піонів з м'ясистими надрізаними
листям. Поширені в західній частині Північної Америки. Секція
складається з двох видів.
Paeon DC. Обширна секція, що складається з 26 різновидів. Трав'янисті
рослини з м'ясистою листям, по краях якої йдуть глибокі надрізи.
Територія розповсюдження – Кавказ, Азія, Європа, Далекий Схід, Китай,
Японія.
Sternia Кет.— Nath. Тут зібрано 12 трав'янистих видів, об'єднаних за
формою листя. Їх форма триждитройчатая з глибокими надрізами або
перисто-розітнуте, з лінійними частками.
Тепер, після загальної інформації про пионах та їх класифікації, настав час детальніше поговорити про зникаючий вид - Півонія гірський. Червона книга (опис самої квітки буде представлено нижче) практично щорічно поповнюється новими видами квітів і рослин, які потребують особливого захисту.
Ця різновид півоній відноситься до кистекорневим рослинам, кореневище яких поширюється горизонтально. Висота стебла може коливатися від 30 см до 60 см Сам стебло одиночний, прямостояче і кілька ребристий. Вздовж ребер помітна смуга фіолетового антоціанового пігменту. Такі стебла називають простими. У підстави стебла є кілька великих покривних лусок. Їх розмір близько 4 см, а колір – червоно-фіолетовий. Листя гірничого півонії тричі трійчасті. Листова пластинка кілька округла, ширина в поперечнику коливається від 18 до 28 див. Розглядаючи півонія гірський, опис листочків можна доповнити тим, що вони мають овальну, обратнояйцевидную форму. Лист цельнокрайний, без розтинів. Верхівка листа має короткий раптове остроконечие. Забарвлення листя рослини темно-зелений, з пір'ястими червоно-фіолетовими жилками.
Трохи загальної інформації про пионах
Півонія (Paeonia) – загальна назва, присвоєне роду багаторічних трав'янистих рослин. Рід об'єднав не тільки трави, але і листопадні чагарники, мова йде про деревовидних пионах. Відомо приблизно 45 різновидів цієї рослини. Всі вони складають єдине сімейство під назвою Пионовие (Paeoniaceae). До виділення в окреме сімейство, Пионовие рослини зараховувалися до сімейства Лютикова. У наукових колах досі точаться суперечки з ботанічним характеристиками півоній. Є думка, що існує від 40 до 47 природних форм (серед яких є півонія гірський, рослина з Червоної книги, опис якого наведено більше докладно). Суперечки ведуться і про те, скільки видів росте на території пострадянського простору. За різними джерелами це 14 або 16 видів.Класифікація за типом квітки
Відразу відзначимо, що дана класифікація більше підходить для садових, а не диких видів півоній. Але все-таки привести її варто, щоб ви розуміли різницю у формі квіток. Тим більше що дикі півонії стали початковою точкою всіх садових сортів.Класифікація всіх сортів півоній включає показники походження і форму квітки. За цими ознаками півонії розділені на 5 груп:
Секційна класифікація
Більш поширена класифікація півоній була запропонована біологом Кампулярия-Натадзе. Дикорослі види за цією класифікацією розділені на 5 секцій:Тепер, після загальної інформації про пионах та їх класифікації, настав час детальніше поговорити про зникаючий вид - Півонія гірський. Червона книга (опис самої квітки буде представлено нижче) практично щорічно поповнюється новими видами квітів і рослин, які потребують особливого захисту.
Де зустрічається гірський півонія
Півонія гірничий в межах Росії займає не занадто великі території. Він зустрічається в Хабаровському краї в околицях міста Миколаївська-на-Амурі, в Приморському краї, в околицях Владивостока, а також в Хасанському, Шкотовском і Тетюхинском районах. Ще гірський півонія зростає в Сахалінській області. Тут він зустрічається в околицях Южно-Сахалінська і Олександрівська-Сахалінського. У список розповсюдження рослини можна додати території Невельського, Поронайского, Томаринского і Холмського районів. Цей вид дикорослих півоній зустрічається на острови Шикотан, Ітуруп. Поширення за межами Росії включає Китай, Корейський півострів, Японію.Фитоценологические переваги гірничого півонії
Мова йде про розділ біології, який вивчає поєднання елементів ботаніки, географії та екологічних факторів. Наука вивчає сукупність рослинних угруповань та динаміку їх розвитку. Гірський півонія воліє змішані ліси з хвойної та широколиственной рослинністю, а також листяні лісові масиви. Росте він на пологих схилах сопок або в тінистих місцях уздовж річкових заплав. Для виду характерна одиночне розсіяне виростання. Іноді зустрічаються невеликі групи гірських півоній. Килимових полян і великих заростей гірський півонія не утворює.Зовнішній вигляд рослини. Стебло і листя
Можна сказати, що, як виглядає півонія, являють всі. Але тепер ви знаєте, що в цьому роду безліч різних видів, які мають характерні особливості. Тому уявімо, як виглядає саме півонія гірський. Опис зовнішнього вигляду не займе багато часу.Ця різновид півоній відноситься до кистекорневим рослинам, кореневище яких поширюється горизонтально. Висота стебла може коливатися від 30 см до 60 см Сам стебло одиночний, прямостояче і кілька ребристий. Вздовж ребер помітна смуга фіолетового антоціанового пігменту. Такі стебла називають простими. У підстави стебла є кілька великих покривних лусок. Їх розмір близько 4 см, а колір – червоно-фіолетовий. Листя гірничого півонії тричі трійчасті. Листова пластинка кілька округла, ширина в поперечнику коливається від 18 до 28 див. Розглядаючи півонія гірський, опис листочків можна доповнити тим, що вони мають овальну, обратнояйцевидную форму. Лист цельнокрайний, без розтинів. Верхівка листа має короткий раптове остроконечие. Забарвлення листя рослини темно-зелений, з пір'ястими червоно-фіолетовими жилками.
Немає коментарів:
Дописати коментар