Одномембранних органели: їх види і функції
Мембранні органели мають одну або дві мембрани. Вони є постійними елементами клітини, характеризуються своєрідною будовою і виконують відповідні функції.
До двомембранним структурам клітини відноситься клітинне ядро, мітохондрії, а також пластиди (хлоро-, хромо - і лейкопласти). Немембранні елементами є рибосоми і клітинний центр.
Одномембранних органели: зупинимося на їх характеристиці.
Дані структури є складовими елементами еукаріотичних клітин, які відділяються від цитозоля однієї мембраною. Одномембранних органели клітини включають ендоплазматичну сітку, апарат Гольджі і похідні структури від нього - лізосоми.
Ендоплазматична мережа - це замкнута система канальців, які пронизують весь цитозоль. Вона розділяє клітку на окремі частини і відповідає за транспорт речовин. Ендоплазматичнийретикулум відкритий в 1945 році за допомогою електронного мікроскопа, який дозволив побачити особливо пухку структуру по всій цитоплазмі.
Варто відзначити, що цистерни гранулярного ретикулума зв'язуються з оболонкою ядра і беруть участь у формуванні нових оболонок ядер, які утворюються після поділу клітини.
Апарат Гольджі може бути різної форми, але в більшості випадків має вигляд потовщених дисків, які утворюють діктіосом. Від диктиосом відходять трубочки, на кінці яких зосереджені бульбашки. В апараті Гольджі накопичуються речовини, які синтезуються в клітці і виносяться з неї. Дана органела добре розвинена в залізистих клітинах.
Її бульбашки беруть участь у формуванні цитоплазматичної мембрани, а також окремих органоїдів - первинних лізосом.
Лізосоми є мембранними структурами округлої форми, що містять ферменти, за допомогою яких клітина здатна розщеплювати різні органічні речовини. Ці одномембранних органели виконують ще одну функцію - розщеплюють деякі структурні елементи клітин без шкоди для її функціонування, забезпечуючи додаткове джерело живлення при недостатньому надходженні поживних речовин. Крім цього, лізосоми відповідають за знищення відмерлих і непотрібних органоїдів.
Слід зазначити, що всі одномембранних органели є важливими для збереження клітинного гомеостазу, оскільки забезпечують нормальне функціонування клітин.
Немає коментарів:
Дописати коментар