субота, 3 грудня 2016 р.

Клітинна теорія. Історія вивчення. Матеріал для учнів 10 класу.

 


               Клітинна теорія в біології

Вся історія вивчення клітин вельми тісно пов'язана з появою мікроскопа. Вперше цей прилад був винайдений в Голландії ще наприкінці XVI століття. Сьогодні відомі загальні риси його будови: прилад складався з двох збільшувальних стекол і однієї труби. Як бачимо, все максимально просто. Однак значення такого апарату виявилося надзвичайно високим. І першим, хто його оцінив, став англійський ботанік і фізик Роберт Гук. Під час вивчення зрізу звичайної пробки він виявив, що до її складу входить велика кількість дрібних утворень, які були схожі на клітинна теоріяосередки. Він і назвав їх вперше клітинами. Власне, в цей період і була народжена клітинна теорія. Цікаво, що тоді Гук побачив не власними клітини, а лише їх оболонку, однак термін утвердився в біологічній науці. А клітинна теорія будови організмів впевнено стала завойовувати домінуючі позиції в умах учених.Подальший розвиток теорії
Етапи її подальшого розвитку, звичайно, тісно пов'язані з розвитком самого мікроскопа. Так, в 1831 році завдяки вдосконаленому приладу біологу Роберту Броуну вдалося вперше описати клітинне ядро. А в 1838-1839 роках Маттіасом Шлейденом було виявлено, що таке ядро в обов'язковому порядку присутній в кожній живій клітині на планеті.
Основні положенняклітинна теорія будови організмів
Теодором Шванном була проведена робота зі співставлення рослинної і тваринної клітини, а також виявлення подібного і різного в їх будові. Власне, саме завдяки останньому клітинна теорія і знайшла свої фундаментальні положення:
 1. Всі організми в живій природі складаються з однакових клітин. Останні формуються і ростуть по одним і тим же правилам і законам.
 2. Єдиний принцип розвитку, властивий всім елементарним частин організму
  (Клітинам), - клітинноутворення.
 3. Клітина сама по собі певною мірою є індивідуумом, таким собі самостійним цілим.
 4. Клітини утворюють всі живі тканини.
 5. Процеси, які виникають в рослинних клітинах, можуть бути зведені до таких явищ: а) клітинне освіта-б) збільшення цих частинок в размерах- в) перетворення вмісту клітини і потовщення її стінок. Тоді, в середині XIX століття Теодор Шванн і Маттіас Шлейден помилково вважали, що клітини виникають в організмі з якогось неклеточного речовини. Ця теза був спростований німецьким біологом Рудольфом Вірхова, завдяки якому клітинна теорія також знайшла чимало. Він показав в 1859 році, що клітина неминуче відбувається з іншої клітини.
Сучасна клітинна теорія та її доповнені положеннясучасна клітинна теорія
 1. Клітина являє собою елементарну функціональну одиницю всього
  живого. До речі, клітинна теорія говорить про одне виключення в цьому аспекті. Це віруси - вони не мають ніякого клітинної будови.
 2. Клітина- єдина система, що складається з багатьох елементів,які являють собою певне цілісне утворення.
 3. Клітини гомологічнаі за будовою та характеристиками.
 4. Клітина є єдиною системою, що включає безліч пов'язаних елементів між собою.
 5. Виникнення клітини відбувається виключно внаслідок поділу іншого, материнської клітини.
 6. Багатоклітинний організм - це складна система з безлічі клітин, які об'єднані і інтегровані в системи органів і тканин.

Немає коментарів:

Дописати коментар