Основні ознаки живого організму. Основні ознаки живої природи
Що характерно для всіх живих істот
Всі живі істоти:- Складаються з клітин.
- Мають різні рівні клітинної організації. Тканина – група клітин, що виконують загальну функцію. Орган – група тканин, що виконують загальну функцію. Система органів – група органів, що виконують загальну функцію. Організм – будь-яка жива істота в комплексі.
- Використовують енергію Землі і Сонця, яка їм необхідна для життя і зростання.
- Реагують на навколишнє середовище. Поведінка – це складний комплекс реакцій.
- Ростуть. Розподіл клітин – це впорядкована утворення нових клітин, які ростуть до певного розміру, а потім діляться.
- Розмножуються. Розмноження не відіграє суттєвої ролі для виживання окремих організмів, але воно важливе для виживання всього виду. Всі живі істоти розмножуються одним із таких способів: безстатеве (виробництво потомства без використання гамет), статеве (виробництво потомства шляхом з'єднання статевих клітин).
- Адаптуються і пристосовуються до умов навколишнього середовища.
Основні ознаки живих організмів
- Рух. Все живе може рухатися і змінювати своє положення. Це більш очевидно на прикладі тварин які вміють ходити і бігати, і менш очевидно у рослин, частини яких можуть рухатися, щоб відстежити рух сонця. Іноді рух може бути настільки повільним, що його дуже важко побачити.
- Дихання – це хімічна реакція, яка відбувається всередині клітини. Це процес вивільнення енергії з харчових речовин у всіх живих клітинах.
- Чутливість – здатність виявляти зміни в навколишньому середовищі. Всі живі істоти здатні реагувати на такі подразники, як світло, температура, вода, гравітація і так далі.
- Зростання. Всі живі істоти ростуть. Постійне збільшення кількості клітин і розмірів тіла називається ростом.
- Розмноження – здатність відтворювати і передавати генетичну інформацію своєму потомству.
- Екскреція – позбавлення від відходів і токсинів. У результаті багатьох хімічних реакцій, що протікають в клітинах, необхідно позбавлятися від продуктів обміну, які можуть отруїти клітини.
- живлення – споживання і використання поживних речовин (білки, вуглеводи і жири), необхідних для росту, відновлення тканин і отримання енергії. У різних видів живих істот це відбувається по-різному.
Всі живі істоти складаються з клітин
Які основні ознаки живого організму? Першим з того, що робить живі організми унікальними, є те, що всі вони складаються з клітин, які вважаються будівельними блоками життя. Клітини дивні, незважаючи на свій невеликий розмір, вони можуть працювати разом, формуючи такі великі структури тіла, як тканини і органи. Клітини також є спеціалізованими – наприклад, клітини печінки знаходяться в однойменному органі, а клітини мозку функціонують тільки в голові.Деякі організми зроблені з усього лише однієї клітини, наприклад, багато бактерії, в той час як інші складаються з трильйонів клітин, наприклад, людина. Багатоклітинні організми є дуже складними істотами, що мають неймовірну клітинну організацію. Ця організація починає свій шлях з ДНК і простягається на весь організм.
Розмноження
Іншим типом розмноження є безстатеве: організми виробляють потомство без гамети. На відміну від статевого розмноження, де потомство має різний генетичний склад, не такий, як у будь-якого з батьків, безстатевий спосіб дає потомство, генетично ідентичне своєму батьку.Ріст і розвиток
Основні ознаки живого припускають також ріст і розвиток. Коли потомство з'являється на світ, воно не залишається таким назавжди. Чудовим прикладом може стати сама людина. У процесі росту люди змінюються, і чим більше часу проходить, тим сильніше ці відмінності помітні. Якщо порівняти дорослої людини і малюка, яким він колись прийшов у цей світ, то відмінності просто колосальні. Організми ростуть і розвиваються протягом усього життя, але ці два терміни (ріст і розвиток) не означають одне і теж.Зростання – це коли змінюється розмір, від маленького до великого. Наприклад, з віком зростають всі органи живого організму: пальці, очі, серце і так далі. Розвиток увазі можливість зміни або трансформації. Цей процес починається ще до народження, коли появляетсясь перша клітинка.
Енергія
Ріст, розвиток, клітинні процеси і навіть розмноження можуть відбуватися тільки в тому випадку, якщо живі організми приймають і можуть використовувати енергію, що також входить в основні ознаки живої істоти. Усі життєві енергії, в кінцевому рахунку, йдуть від сонця, і ця сила дає енергію всьому на Землі. Багато живі організми, такі як рослини і деякі водорості, використовують сонце, щоб справити свої власні продукти харчування.Процес перетворення сонячного світла в хімічну енергію називається фотосинтезом, а організми, які можуть його виробляти, називаються автотрофами. Тим не менш, багато організми не можуть створювати собі їжу самостійно, і тому їм доводиться харчуватися іншими живими організмами для отримання енергії і поживних речовин. Організми, які живляться іншими організмами, називаються гетеротрофами.
Відповідна реакція
Перераховуючи основні ознаки живої природи, важливо відзначити той факт, що всім живим організмам притаманна здатність реагувати певним чином на різні стимули навколишнього середовища. Це означає, що будь-які зміни в навколишньому середовищі запускають певні реакції в організмі. Наприклад, таке м'ясоїдна рослина, як венерина мухоловка, захлопне свої кровожерливі пелюстки досить швидко, якщо туди приземлиться нічого не підозрюючи муха. Якщо є така можливість, черепаха вийде погрітися на сонечку, а не залишиться в тіні. Коли людина чує бурчання у себе в животі, то він піде до холодильника, щоб зробити бутерброд, і так далі.Подразники можуть бути зовнішніми (поза організмом людини) або внутрішніми (всередині тіла), і вони допомагають живим організмам зберігати рівновагу. Вони представлені у вигляді різних органів чуття в організмі, таких як: зір, смак, нюх і дотик. Швидкість реагування може варіюватися залежно від організму.
Гомеостаз
Основні ознаки живих організмів включають в себе регуляцію внутрішнього середовища організму, яка називається гомеостазом. Наприклад, регуляція температури дуже важлива для всіх живих істот, тому що температура тіла впливає на такий важливий процес, як метаболізм. Коли тілу стає занадто холодно, ці процеси сповільнюються, і організм може загинути. Протилежне відбувається, якщо організм перегрівається, процеси прискорюються, і все це призводить до тих же згубних наслідків.Що спільного мають живі істоти? Вони повинні мати всі основні ознаки живого організму. Наприклад, хмара може збільшуватися в розмірах і переміщатися з одного місця в інше, але це не живий організм, так як воно не володіє усіма наведеними вище характеристиками.
Практична
робота №3
Тема.
Вивчення біосистем різного рівня
організації
Мета:
розвивати
вміння характеризувати біологічні
об’єкти як ієрархічні системи
Обладнання,
матеріали та об’єкти дослідження:
таблиці,
фотографії, схеми, СD із зображенням
біосистем різних рівнів організації
живої природи
Хід
роботи
1.
Розгляньте
біологічні системи на таблицях,
фотографіях, схемах, СD.(молекула,органела, клітина,орган, організм)
2.
Класифікуйте
розглянуті біосистеми за рівнями
організації живого.
Рівень
організації живої природи
|
Біологічна система
|
Компоненти системи
|
Основні процеси
|
Клітинний
|
Синтез специфічних органічних
речовин, поділ клітин, регуляція хімічних реакцій
|
||
Тканинний
|
Обмін речовин, подразливість
|
||
Органний
|
Травлення, газообмін.транспорт
речовин
|
||
Організменний
|
Обмін речовин,подразливість,
нервово- гуморальна регуляція, гармонічна відповідність організму.
|
||
Популяційно- видовий
|
Взаємодія між особинами та
популяціями, еволюційні перетворення, адаптація до умов середовища
|
||
Біогеоценетичний
|
Біологічний кругообіг речовин і
потік енергії рухлива рівновага між живим населенням та абіотичним
середовищем, забезпечення живиго населення умовами існування та ресурсами.
|
3.
Охарактеризуйте
розглянуті біосистеми за планом.
План
характеристики біосистеми:
а)
назва
біосистеми, рівень структурної організації
живої природи, до якого належить
біосистема;
б)
методи
дослідження біосистеми;
в)
склад
біосистеми (основні елементи);
г)
наявність
зв’язків між елементами біосистеми і
середовищем;
д)
взаємозв’язки
між елементами системи в просторі та
часі, направлені на здійснення функцій
системи.
4.
Створіть
таблицю відомостей досліджуваних
біосистем.
5.
Зробіть
висновок
про
біосистеми як живі об’єкти з певною
ієрархічною структурою та можливості
їх вивчення за допомогою різних методів
біологічних досліджень.
Немає коментарів:
Дописати коментар