неділя, 29 вересня 2019 р.

Будова рослинної клітини . Матеріал для учнів 6 класу.


ВИГОТОВЛЕННЯ МІКРОПРЕПАРАТІВ

Використання для дослідження клітин у зафіксованому стані дає змогу детальніше розглянути і вивчати клітинні структури. Для того щоб зафіксувати клітини, тобто закріпити в певному положенні, їх обробляють спеціальними хімічними речовинами, швидко заморожують або висушують. Окремі структури фіксованих клітин забарвлюють спеціальними барвниками.
З фіксованих клітин виготовляють мікроскопічні препарати, які можуть зберігатися тривалий час. Такі мікропрепарати називають постійними.
На заняттях з біології ви часто будете працювати з постійними мікропрепаратами (пригадайте, який мікропрепарат ви розглядали під час виконання практичної роботи 1).Одним з методів дослідження клітин є виготовлення тимчасових мікропрепаратів. Їх можна зберігати не більше місяця. Навчимося виготовляти тимчасові мікропрепарати під час виконання практичної роботи 2.
ДОВЕДЕМО НА ПРАКТИЦІ
ПРАКТИЧНА РОБОТА 2
Тема: ВИГОТОВЛЕННЯ МІКРОПРЕПАРАТІВ ШКІРКИ ЛУСКИ ЦИБУЛІ ТА РОЗГЛЯД її ЗА ДОПОМОГОЮ СВІТЛОВОГО МІКРОСКОПА
Мета: навчитися виготовляти мікроскопічні препарати та ознайомитися з будовою клітин рослин на прикладі соковитої луски цибулини.
Обладнання, матеріали та об’єкти дослідження: цибулина цибулі городньої, мікроскоп, препарувальний набір (мал. 29), піпетки, фільтрувальний папір, предметні та накривні скельця, 2 %-й розчин йодиду калію
ВИГОТОВЛЕННЯ МІКРОПРЕПАРАТІВ
Мал. 29. Препарувальний набір:
1 – ножиці; 2 – препарувальні голки; 3 – пінцети; 4 – скальпелі; 5 – лінійка
Хід роботи
1. Пригадайте правила користування мікроскопом і підготуйте його до роботи.
2. Розгляньте на малюнку 30 послідовність дій під час приготування препарату зі шкірки цибулі.
3. Протріть предметне скло чистою серветкою. Піпеткою нанесіть на нього 1-2 краплі розчину йодиду калію (він забарвлює цитоплазму у світло-жовтий колір).
4. Скальпелем від соковитої луски цибулини відріжте смужку завширшки 3-4 мм, переламайте її навпіл та зніміть пінцетом тонку верхню шкірку так, як показано на малюнку 30. Шматочок шкірки покладіть у краплину йодиду калію на предметному склі та розправте препарувальною голкою.
5. Сухе накривне скельце вертикально поставте поруч із краплиною йодиду калію та обережно опустіть його на краплину. Зайвий розчин видаліть фільтрувальним папером.
6. Виготовлений препарат покладіть на предметний столик мікроскопа і розгляньте його, використовуючи об’єктив малого збільшення (х8).
7. Дивлячись в окуляр одним оком, знайдіть у полі зору мікропрепарат і за допомогою гвинтів мікроскопа налаштуйте його найчіткіше зображення.
8. Роздивіться контури клітин. Виберіть у полі зору 3-4 клітини, у яких добре помітно сірувате ядро, велику вакуолю (вона може займати майже весь об’єм клітини) та зернисту цитоплазму золотистого кольору у вигляді тяжів у центрі клітини та суцільного шару поблизу її стінок(мал. 31).
ВИГОТОВЛЕННЯ МІКРОПРЕПАРАТІВ
Мал. 30. Послідовність дій під час виготовлення мікропрепарату зі шкірки цибулини
9. Не зміщуючи препарат на предметному столику, замініть об’єктив (застосуйте об’єктив більшого збільшення).
10. Регулюючи малим гвинтом налаштування чіткості зображення, розгляньте окремі складові клітини.
11. Замалюйте кілька клітин шкірки цибулини.
Позначте складові частини клітини, які ви побачили, і підпишіть їх.
В арсеналі вчених існує ще багато й інших методів дослідження клітини, про які ви дізнаєтесь у старших класах.
ВИГОТОВЛЕННЯ МІКРОПРЕПАРАТІВ
Мал. 31. Клітини шкірки соковитої луски цибулі в полі зору світлового мікроскопа
УЗАГАЛЬНИМО ЗНАННЯ

Немає коментарів:

Дописати коментар