неділя, 9 жовтня 2016 р.

Різноманітність неорганічних сполук у складі живої природи. Матеріал для учнів 10 класу.

                                          Основні класи неорганічних сполук

Кожна з цих речовин має свої характеристики, і тому можна виділити основні класи неорганічних сполук. Для кожної з них характерні різні здатності до взаємодії з іншими речовинами, свої властивості. Хімія, класи неорганічних сполук в якій займають важливе місце, розглядає їх класифікацію з кількох точок зору.

Класифікація неорганічних речовин

Можна виділити кілька категорій, за якими поділяються класи неорганічних сполук. У відповідності зі своєю будовою вони можуть бути простого і складного складу. Прості речовини складаються з атомів одного виду. Вони можуть бути металами і неметалами. У деяких джерелах можна зустріти інформацію, що до простих речовин відносять також благородні гази і амфотерні прості речовини.

Характеристика металів

Атоми металевих з’єднань пов’язані між собою за допомогою особливої металевої зв’язки, утворюючи кристалічну мережу. Іони металів пов’язуються між собою, утворюючи електронну хмару.
Кристалічна мережа створюється усіма металами, і цим обумовлені загальні властивості більшості цих простих неорганічних речовин. Наприклад, такими властивостями є висока теплопровідність, пластичність, міцність, непрозорість, висока електропровідність.

Неметали

Неорганічні сполуки неметалевої природи відрізняються великим різноманіттям. У цій групі можна зустріти речовини у твердому, рідкому і газоподібному стані. Прикладом твердого неметалла може служити сірка, фосфор і т. д.; газоподібного — водень, хлор; рідкого — бром.

Газоподібні неметали зазвичай існують у природі у вигляді двоатомних молекул, крім благородних газів, які існують у вигляді одноатомних. Рідкі неметали також часто мають молекулярну будову. Тверді речовини найчастіше утворюють кристалічну мережу, тобто мають немолекулярну будову.

Складні неорганічні речовини

Найчастіше можна зустріти класифікацію складних речовин за будовою. Тому найважливіші класи неорганічних сполук виглядають наступним чином:
1. Оксиди.
2. Гідроксиди:
  • кислоти;
  • підстави;
  • амфотерні гідроксиди.
3. Солі.
Деякі джерела виділяють кислоти, основи і амфотерні гідроксиди як самостійні пункти класифікації, однак у зв’язку з тим, що і перші, і другі, і треті є результатом взаємодії оксидів з водою, всі ці категорії відносять до гидроксидам.
Оксиди
Оксиди є речовинами, які мають у своєму складі 2 елемента (або більше), причому один з них — це обов’язково кисень. Загальна формула оксидів має вигляд ЕхОу.

В залежності від того, як оксиди взаємодіють з іншими речовинами, їх поділяють на 3 категорії: амфотерні, кислотні і основні.

Властивості класів неорганічних сполук мають значення при визначенні можливих реакцій з їх участю. Так, амфотерними є ті оксиди, які при вступі в реакцію з кислотами і основами утворюють солі і воду. При вступі в реакцію з водою дані сполуки можуть володіти кислотними і основними властивостями, тобто утворювати як кислоти, так і основи. До амфотерних відносять сполуки алюмінію, хрому III, берилію, заліза III, цинку. Кислотні оксиди вступають в реакцію з водою і утворюють кислоту, а при взаємодії з основами — солі. Основні оксиди в реакції з водою утворюють освнови, а з підставами — теж солі.

Згідно з іншою класифікацією, оксиди також ділять за здатністю утворювати солі на солеутворюючі і несолеутворюючі. Несолетворні оксиди утворюють кислоти, і для них неможливі реакції з утворенням солей.
Гідроксиди
Ці сполуки отримують шляхом приєднання води до оксидам або опосередковано в процесі ряду реакцій. Ті гідроксиди, що утворені основними оксидами, називають підставами, а ті, що утворюються з амфотерних оксидів, — амфотерними гідроксидами.
Кислоти
Ці складні речовини входять в основні класи неорганічних сполук, що складаються з водню і кислотного залишку. Найменування останнього дозволяє дати назву тієї чи іншої кислоті.
Кислоти як класи неорганічних сполук можуть бути одне-, двох — і трьохосновними, що залежить від кількості атомів водню в їх складі. Прикладом одноосновної кислоти служить соляна кислота (HCl), двохосновної — сірчана (H2SO4), а трьохосновної — фосфорна (H3PO4).
Кислотні залишки також мають свою класифікацію, можуть бути кисневмісних і бескисневими.
Атоми металів здатні заміщати водень в кислотах, в такому випадку виходять солі.
Поняття про солі
В основні класи неорганічних сполук входять також солі. Це продукт заміщення атомами металу водню в кислоті або гідроксильних груп основ на кислотні залишки. Солі утворюються тоді, коли різні класи неорганічних сполук взаємодіють між собою.

Залежно від ступеня заміщення атомів розрізняють середні, кислі та основні солі. Якщо відбувається повне заміщення атомів, що утворилася середня сіль, якщо часткове, то, відповідно, кисла або основна. У тому випадку, коли складу реагентів достатньо для повного заміщення, утворюється середня сіль.
Коли при взаємодії не вистачає кислоти для отримання середньої солі, говорять про отримання основної солі.
При вступі в реакцію металів з неметалами утворюється безкиснева сіль, а коли в реакцію вступає кислотний і основний оксид, отримують кислородсодержащую сіль.

Поняття про зв’язки між класами неорганічних сполук

Вище ми згадували про те, що деякі речовини отримують тільки непрямим шляхом, за допомогою декількох реакцій. Існує зв’язок між класами неорганічних сполук, про який можна говорити у зв’язку з тим, що різні складні елементи вступають в реакції між собою, утворюючи нові речовини. Наприклад, сіль утворюється при взаємодії кислот з основами. Це так званий генетичний зв’язок класів неорганічних сполук, суть якої в тому, що взаємодія відбувається між різними класами неорганічних речовин. Так, у реакції вступають основні й кислотні оксиди, основи і кислоти, метали і неметали і т. д. Основні класи неорганічних сполук, взаємодіючи, забезпечують хімічні властивості цих груп речовин.
Ось деякі з прикладів, що підтверджують генетичний зв’язок між різними класами сполук:
  • Метали при взаємодії з неметалами утворюють солі.
  • Метали при взаємодії з киснем утворюють оксиди.
  • Неметали, відповідно, утворюють у реакції з киснем оксиди неметалів.
  • Основні і амфотерні оксиди, вступаючи в реакцію з кислотами або кислотними оксидами, утворюючи солі.
  • Кислотні оксиди утворюють солі при реакції з підставами або основними оксидами.
  • Кислотні оксиди вступають в реакцію з водою і утворюють кислоти.
  • Підстави, вступаючи в реакцію з амфотерними гідроксидами, утворюють солі.
Таким чином, ділення на класи неорганічних сполук дозволяє згрупувати їх величезна кількість і визначити принципи їх взаємодії між собою та іншими речовинами. Крім того, подібна угруповання сприяє більш легкому засвоєнню і запам’ятовуванню властивостей різних неорганічних сполук

Немає коментарів:

Дописати коментар