субота, 16 березня 2013 р.

Готуємось до ДПА, ЗНО

Основні ознаки дводольних

Дводольні – найчисленніша група квіткових рослин – приблизно 180 тисяч видів, що утричі перевищує кількість однодольних рослин. Дводольні відрізняються різноманітністю вегетативних та генеративних органів, що сильно ускладнює виявлення істинних родинних зв’язків між порядками та родинами. 
Дводольні характеризуються наявністю у зародка двох бічних супротивних зародкових листків. На відміну від однодольних, у дводольних між ксилемою та флоемою знаходиться особлива тканини – камбій, що забезпечує вторинне потовщення. Листя, як правило, з сітчастим жилкуванням, число частин квітки зазвичай кратне чотирьом або п’яти. Корінець зародка найчастіше перетворюється на головний корінь, здатний на багаторічне існування. Серед дводольних зустрічаються представники з нетиповими ознаками, а іноді з окремими ознаками, більш характерними для однодольних. 
Дводольні займають важливе місце у господарській діяльності людини. До них відносяться харчові та кормові рослини: картопля, грачиха, квасоля та ін., плодові та ягідні культури: виноград, цитрусові, яблуня, полуниця і т.д., більшість видів дерев: дуб, береза, клен, липа. 

Родина розоцвіті, її відомі представники та значення для людини

Відео 1. Царівна квітів.
Родина налічує приблизно 3000 видів. Розповсюджена майже по всьому світу, особливо у помірній та субтропічній області Північної півкулі. Серед життєвих форм переважають листопадні дерева та кущі, але й багато однорічних та багаторічних трав. Запилюються комахами. Плоди: листівка, кістянка, яблуко та різноманітні багато горішки та багато кістянки, що розповсюджуються тваринами.
Родина входить в порядок Rosales, у складі якого ще дві родини. Представники цієї родини розповсюджені у природній рослинності лісів, степів, лук. 
Оцвітина зазвичай п’ятичленна, пиляки найчастіше численні.
Загальна будова квітки розоцвітих

Мал. 1 Загальна будова квітки розоцвітих.
Будова та кількість плодолистиків у родині дуже різноманітна, що зумовлює велику різноманітність плодів. Зустрічаються як апокарпні, так і синкарпні плоди. Зав’язь буває верхньою та нижньою.
Квіти відкриті і запилюються різноманітними комахами. Бувають види, що запилюються вітром, для деяких характерний апоміксис (розмноження без запліднення). Апоміксис притаманний гусятнику, шипшині, рубусу і т. д.
У межах родини зустрічаються різноманітні плоди. На цій підставі виділяють підродини: спірейні (листівка), шипшинові (багато кістянки та багато горішки), яблуневі (яблуко), сливові (кістянка) та ін.


Відео 2. Суниці.
Розоцвіті – основа садівництва помірної зони та субтропіків. Основні культурні види – це добре всім знайомий абрикос, айва, слива, черешня, яблуня, груша, малина, суниця садова, мигдаль, персик.
Найсмачніші

Мал. 2 Найсмачніші.
Найпрекрасніші

Мал. 3 Найпрекрасніші.
Серед декоративних культур особливе місце посідає троянда. У наш час існує не менш 25 тисяч сортів та форм. 

Родина капустяних

Родина Капустяні налічує приблизно 3200 видів. Розповсюджена по всьому світу, але головним чином у помірних та холодних зонах. Представлена однорічними та багаторічними травами, рідше кущами. Запилюється комахами. Плодоносить стручками та стручечками. Насіння розповсюджується вітром та тваринами.
Загальні риси капустяних

Мал. 4 Загальні риси капустяних.
Родина капустяних входить у порядок Capparales, який нараховує  чотири родини та відрізняється рідкісною одноманітністю будови квітки. Приблизно у сучасному об’ємі капустяні, як клас, виділив К. Лінней. 
Від типової п’ятичленної квітки дводольних рослин квітка представників цієї родини відрізняється чотиридольністю оцвітини, що надало причину називати цю родину ще хрестоцвіті. Пиляків у зовнішньому колі два коротких та у внутрішньому чотири довгих. Квіти зібрані у кистевидні, або щитковидні зазвичай безлисті суцвіття.  Листя у капустяних чергові, але у більшості представників нижнє листя утворює прикореневу розетку. Великому розповсюдження капустяних сприяють різноманітні пристосування: крилаті плоди або бульбашковидні здуття плодів, маленькі та легкі для вітру насінини, форма «перекати - поле». Важливою особливістю капустяних є гетерокарпія, причому розрізнятися можуть як цілі плоди так і частини. Родина відіграє важливу роль у житті людини, бо включає велику кількість культурних рослин та декілька бур’янів, які дуже складно викоренити. Найвідоміші представники родини – це капуста городна, яка у результаті селекції дала такі форми, як кольорова капуста, кольрабі, брюсельська капуста. До польових бур’янів відносяться редька дика, гулявник лікарський, ярутка польова.

Родину бобових, їх величезне значення для колообігу азоту

Родина налічує десь 12000 видів. Життєві форми в основному багаторічні (рідко однорічні) трави, кущі, дерева. Запилюються комахами. Плоди – боби, що розповсюджуються тваринами, вітром, водою.
  Відео 3. Розкриття плоду бобових.
Родина бобових відноситься до порядку Fabales, в якому є три родини.
Для бобових характерне складне листя з прилистниками та тип квітки, що постійно повторююється у всіх видів. Квітка у представників родини має зрослу п’ятизубчасту чашечку, «метеликовий» віночок, що складається з «вітрила», двох «весел» та «човника».
Будова квітки бобових

Мал. 5 Будова квітки бобових.
Пиляків десять, у більшості дев’ять з них зрослись у трубку, а один залишився вільним, маточка має стовпчик, що виглядає з пилякової трубки. Запилюються бобові комахами, що мають довгий хоботок, перш за все джмелями. 
За кількістю видів бобові поступаються лише складноцвітним та обхідним та грають велику роль у природній екосистемі та у сільському господарстві, так як являються унікальними посередниками між азотом атмосфери та живими організмами, які не здатні засвоїти молекулярний азот. Завдяки азотфіксації симбіотичних бактерій, що живуть на коренях, бобові збагачують грунт азотом, що дозволяє відмовитись від енергетично дорогих та екологічно небезпечних мінеральних добрив. Найвідоміші усім бобові – це горох, квасоля, боби кормові, соя, а також знаменитий арахіс.

Контролюючий блок

1 Які основні риси дводольних?
2 Які плоди зустрічаються у родині розоцвіті?
3 Чому родину капустяні називають ще хрестоцвіті?
4 Опишіть типову квітку родини бобових.
5 Яке значення має родина бобових для природи та людини?Немає коментарів:

Дописати коментар