середу, 5 серпня 2015 р.

Гончарна справа у птахів

Птах-пічник, інша назва алонсо, зовсім непоказна пташка зовнішньо, що належить до ряду горобцеподібних і на відміну від наших горобців має червоно-коричневе забарвлення. На спинці і крилах в нього коричневі пір'їнки, а на грудях - бежеві. Живуть вони далеко від України: в Бразилії, Болівії, Парагваї, Уругваї і Аргентині, зазвичай на відкритих вологих просторах. Часто трапляється поблизу населених пунктів. Довжина тіла до 20 см, маса до 50 г. 
Назва птаха пічник пов’язана із особливостями життєдіяльності, саме із створенням гнізда. Гончарна справа у птахівПтах ніколи не намагається заховати своє гніздо від хижаків, чи всіх, хто хоче поласувати його яйцями або пташенятами. Він по іншому захищає своє потомство. Із висушеної на сонці грязі, в яку для міцності домішується суха трава та дрібні гілочки, пічник будує свій притулок, який практично є неприступною кулястою або овальною куполоподібною спорудою, що нагадує земляну пічку, в якій люди печуть хліб. Це найміцніше гніздо серед птахів, хоча висотою всього 30 см, має досить широкий отвір, такий що в нього можна просунути людську руку. Товщина стінок гнізда до 4 см, масою десь до 7 кг. Вхід зовні знаходиться в нижній частині будівлі, і внутрішній вхід по спіралі йде полого вгору в гніздову камеру. Але до яєць все-рівно людині дістатися неможливо. Під рукою відчувається ще якась внутрішня перегородка, за якою і знаходиться гніздова камера, у яку можна потрапити лише через малесенький отвір, в який і сама пташка протискується з трудом. Хоча зозуля уміє підкидати в ці  гнізда свої яйця.
Самець і самка разом будують гніздо в період дощів. Вважається, що птахи вибирають вологий період тому, що глина тоді достатньо м'яка і, отже, легко піддається обробці. Гончарна справа у птахівПісля того, як птахи вибрали зручне місце, вони починають спорудження глибокої основи гнізда у вигляді миски, яке укріплюють за допомогою стебел трав та інших рослинних волокон. Коли ця частина гнізда буде готова і висохне під променями сонця, птахи починають додавати глину по краях „чаші" і будують стіни, аж поки їхні склепіння не зімкнуться. У самому кінці вони проробляють вузький, круглий вхідний отвір. Під час спорудження гнізда пічник переносить до 2000 „порцій" глини. Цікаво, але пічника називають ще гончарем, бо він вміє досить добре працювати з глиною.
Самка після запліднення відкладає від 3 до 5 білих яєць. Завдяки тому, що в гнізді завжди дуже тепло, пташенята викльовуються через 18-20 днів. Батьки дбайливо їх вигодовують, і вже через 2-3 тижні пташенята стають на крило. Пічники гніздуються один раз на рік, і сім'я протягом 2-3 місяців тримається разом. Взагалі, пічник - птах моногамний. Кожна особина цих птахів сильно прив'язана до партнера і живе з ним все життя.
Птахам-пічникам немає потреби ховати свою таку міцну споруду, а лише майструвати її трохи вище. Це необхідно для того,Гончарна справа у птахів щоб зберегти гніздо від копит тварин, які пасуться на території. Висохле на сонці гніздо можна розбити хіба що кувалдою.
При будівництві такого досить важкого гнізда опорою в основному слугують стовбури дерев, але якщо їх немає, то використовуються жердини огорож, телеграфні стовпи, або що-небудь схоже на це. Інколи гнізда бувають на перекладині воріт і тому вони рухаються разом з воротами, які постійно відкриваються і закриваються. Процес будівництва гнізда досить трудомісткий і займає кілька місяців. Тим не менше, кожен рік пічники будують нове гніздо, хоча старе може існувати 2-3 роки, поки його не розмочать і не зруйнують дощі.
Пічник здобуває корм на землі, користуючись своїм сильним і гострим дзьобом для того, щоб викопувати з грунту земляних хробаків і личинок комах, також живиться різними павуками та черв'яками. У пічників чудовий голос, і птах співає протягом усього року. Чудові пісні пічники зазвичай виконують дуетом: самці з самками.
Алонсо – пташки не полохливі. Вони шукають сусідства з людиною і часто будують свої гнізда поблизу будинків. Пастухи до них дуже прив’язані, вони полюбляють таких товаристських і довірливих птахів. Бо пічники мають зразковий характер, вони завжди веселі і весь час співають, притримуються високих моральних принципів і ніколи не міняють своїх партнерів. Вони надзвичайно працелюбні, і будуючи своє гніздо, працюють від зорі до зорі. Але дуже цікаво те, що у неділю птахи-пічники зовсім не працюють, тому жителі вважають їх набожними. Таким чином, птах пічник - бажаний гість поблизу населених пунктів і на околицях міст. 

Немає коментарів:

Дописати коментар