середа, 5 серпня 2015 р.

Що бачать очі тварин?
… те, що рухається.

У траві спокійно сидить жаба. Що вона бачить? Мабуть, нічого, тому що ні її очі, ні голова не рухаються. Але коли раптом задзижчала муха, жаба насторожилась і стрімко викинула свій довгий липкий язик. Мухи як і не було, вона вже в череві жаби. Вчені проводили дослідження: саджали жабу на карусель, а навколо розкладали мертвих мух. Жаби крутилися на каруселі, але комах не чіпали, хоч ті лежали “під носом”. Отже, для жаб видиме тільки те, що рухається. Чи вірно це? Адже ці тварини спокійно стрибають між камінцями, гілками, травою, плавають у воді. Було доведено, що у нерухомої жаби весь світ – це сірий екран, а коли вона здійснює стрибки, то все бачить і добре орієнтується в просторі. Такий зір називається пасивним.


Що бачать очі тварин?


Собаки також не розрізняють кольори. Особливих пігментних клітин, які посилають по нервах імпульси кольору, на сітківці їхнього ока немає. Але для собак також важливе значення має рухається чи не рухається предмет. Вони рідко втрачають втікаючого зайця з поля зору. Але інколи жертва завмирає на місці, а собаки пробігають мимо. Чому? Тому що собакам важко затримати погляд на нерухомому предметі і розпізнати його.

Що бачать очі тварин?

Часто хижі тварини спеціально покачують головою, щоб викликати штучний рух очей, а при цьому ясніше бачити нерухомий предмет.
А чи має значення те, як влаштовані зіниці? У коней вони горизонтальні, тому що це вигідно на відкритих просторах суші. У котів, лисиць зіниці вертикальні – це допомагає відшуковувати здобич у траві та між листками дерев.

Що бачать очі тварин?

Деякі риби і крокодили мають незвичні очі, які розділені на два сектори: верхній бачить те, що в повітрі, а нижній – те, що у воді.

Що бачать очі тварин?


…те, що цвіте.

Очі комах складаються з великої кількості луночок, кожна з яких – окреме віконце у світ. Але ж комаха бачить не тисячі зображень, а лише одне. Зате яке! Що бачать очі тварин?
Вчені дослідили, що сотова структура очей комах “фільтрує” зображення: важливі деталі збільшуються, підкреслюються, а непотрібні, навпаки, змазуються. Пелюстка квітки для бджоли збільшується до величезних розмірів. Крім того, бджоли бачать тільки розкриті квіти, а бутони, листки, стебла рослин їх не приваблюють. Що бачать очі тварин? І ще дуже важливо те, що бджілки бачать ультрафіолетове випромінювання. Багатьом квітам властиво відображати ультрафіолетове світло. Тому за допомогою спеціальних дослідів було доведено, що для бджіл квіти не лише різнокольорові, а й світяться незвичними променями.


… те, що знаю.

Птахи бачать добре, але не так як людина. Їм необхідно розпізнавати кольори, щоб схопити метелика або сісти на кущ із соковитими ягодами. Тому в житті птахів важливе значення мають яскраво виражені мітки, що дозволяють в одну мить розпізнати предмет у цілому, не втрачаючи часу на окремі деталі.

Що бачать очі тварин?


Англійський орнітолог Девид Лекк поставив дослід із самцем малинівки: біля гнізда він поклав моток червоних ниток і самець з великою злістю напав на цей предмет, неначе перед ним був ворог, який потрапив на його територію. Інший дослід був таким: груди одного самця, він замастив білою фарбою і коли той з’являвся на чужій території, його не помічали, тому що інстинктивно ці птахи бачили лише червоні плями на грудях.

Що бачать очі тварин?


Інший вчений Ніко Тимберген проводив досліди зі срібними чайками: червоні плями на головах птахів замащували, а на картоні малювали червону пляму, що імітувала голову чайки. Малі пташенята намагалися довбати дзьобами картон, в той час як батьки сиділи поруч.
Зорові світи птахів заповнені обрисами дерев, вуглами будинків, фігурами людей, яскравими фарбами…
А що ж нічні птахи? Світлочутливість їхніх очей дуже велика. Нічний світ для сови являє собою чорно-білу фотографію галявин, дерев, сплячих лісових тварин… Вона чекає порушників цього спокою І тільки десь зашкрябає в землі мишка, сова миттєво беззвучно пікірує до землі на швидкості 100 км на годину.

Що бачать очі тварин?


Восьминіг має досконалий зір для водного простору. Його очі рухливі і стереоскопічні, до того вони розрізняють кольори. Ці тварини бачать предмет у цілому, причому його погляд досить емоційний.

Що бачать очі тварин?


Таким чином, у процесі еволюції природа наділила кожну живу істоту таким органом зору, який для неї найкращий і дозволяє виживати у складному навколишньому середовищі.

Немає коментарів:

Дописати коментар