Властивості і будова вуглеводів. Функції вуглеводів
Тому значення речовин, що надають організму сили на життя, дуже велика і важлива. Які ж це речовини? Вуглеводи, білки, жири. Будова кожного з них різна, вони відносяться до абсолютно різних класів хімічних сполук, але одна з їхніх функцій схожа - забезпечення організму необхідною енергією для життєдіяльності. Розглянемо одну групу з перерахованих речовин - вуглеводи.
Класифікація вуглеводів
Більш ретельний аналіз, а також накопичені відомості про різноманітність даних речовин дозволили довести, що не всі представники мають тільки такий склад. Проте ця ознака і раніше один з тих, що визначає будову вуглеводів.
Сучасна класифікація даної групи сполук виглядає наступним чином:
- Моносахариди (рибоза, фруктоза, глюкоза і так далі).
- Олігосахариди (біоз, тріози).
- Полісахариди (крохмаль, целюлоза).
- восстанавлівающіе;
- невідновлювальних.
Моносахариди: характеристика
До даної категорії відносяться всі прості вуглеводи, які містять альдегідну (альдози) або кетонну (кетози) угруповання і не більше 10 атомів вуглецю в будові ланцюга. Якщо дивитися по кількості атомів в основному ланцюзі, то моносахариди можна розділити на:- тріози (гліцериновий альдегід) ;
- тетрози (ерітрулоза, еритроза) ;
- пентози (рибоза і дезоксирибоза) ;
- гексози (глюкоза, фруктоза).
Особливості будови молекул
За своєю будовою монози можуть бути представлені як у вигляді ланцюжка, так і у формі циклічного вуглеводу. Як це відбувається? Вся справа в тому, що центральний атом вуглецю в з'єднанні є асиметричною центром, навколо якого молекула в розчині здатна обертатися. Так формуються оптичні ізомери моносахаридів L- і D-форми. При цьому формулу глюкози, записану у вигляді прямої ланцюжка, можна подумки вхопити за альдегидную угруповання (або кетонну) і згорнути в клубок. Вийде відповідна циклічна формула.Хімічну будову вуглеводів ряду моноз досить просте: ряд вуглецевих атомів, що утворюють ланцюг або цикл, від кожного з яких по різні або по одну сторону розташовуються гідроксильні угруповання і атоми водню. Якщо все однойменні структури по одну сторону, то тоді формується D-ізомер, якщо по різні з чергуванням один одного - тоді L-ізомер. Якщо записати загальну формулу найпоширенішого представника моносахаридів глюкози в молекулярному вигляді, то вона буде мати вигляд: С6Н12Про6. Причому ця запис відображає будову і фруктози теж. Адже хімічно ці дві монози - структурні ізомери. Глюкоза - Альдегідоспирти, фруктоза - кетоспірт.
Будова і властивості вуглеводів ряду моносахаридів тісно взаємопов'язані. Адже через наявність альдегідної і кетонної угруповання у складі структури вони відносяться до альдегидо- і кетоноспірти, що і визначає їх хімічну природу і реакції, в які вони здатні вступати.
Так, глюкоза виявляє наступні хімічні властивості:
1. Реакції, обумовлені наявністю карбонільної групи:
- окислення - реакція "срібного дзеркала" ;
- зі свіжоосадженого гідроксидом міді (II) - альдоновая кислота;
- сильні окислювачі здатні сформувати двохосновні кислоти (альдаровие), перетворюючи не тільки альдегидную, а й одну гідроксильну группіровку;
- відновлення - перетвориться в багатоатомні спирти.
2. У молекулі присутні і гідроксильні групи, що відображає будову. Властивості вуглеводів, на які впливають дані угруповання:
- здатність до алкілування - утворення простих ефіров;
- ацилирование - формування складних ефірів;
- якісна реакція на гідроксид міді (II).
- маслянокіслое;
- спіртовое;
- молочнокисле бродіння.
Їх функції в організмі
Будову і функції вуглеводів ряду моноз тісно пов'язані. Останні полягають, насамперед, в участі у біохімічних реакціях живих організмів. Яку ж роль відіграють моносахариди в цьому?- Основа для виробництва олиго- і полісахаридів.
- Пентози (рибоза і дезоксирибоза) - найважливіші молекули, що беруть участь в утворенні АТФ, РНК, ДНК. А вони, в свою чергу, головні постачальники спадкового матеріалу, енергії і білка.
- Концентраційне вміст глюкози в крові людини - вірний показник осмотичного тиску і його змін.
Олігосахариди: будова
Будова вуглеводів даної групи зводиться до наявності двох (діози) або трьох (тріози) молекул моносахаридів у складі. Існують і ті, у складі яких 4, 5 і більше структур (до 10), однак найпоширенішими є дисахариди. Тобто при гідролізі такі сполуки розпадаються з утворенням глюкози, фруктози, пентози і так далі. Які сполуки відносяться до цієї категорії? Типовий приклад - це сахароза (звичайний тростинний цукор), лактоза (основний компонент молока), мальтоза, лактулоза, изомальтоза.Хімічну будову вуглеводів цього ряду володіє наступними особливостями:
- Загальна формула молекулярного виду: З12Н22Про11.
- Два однакових або різних залишку монози в структурі дисахарида з'єднуються між собою за допомогою гликозидного містка. Від характеру цього з'єднання буде залежати відновлює здатність цукру.
- Відновлюючі дисахариди. Будова вуглеводів даного типу полягає в утворенні гликозидного містка між гідроксилом альдегідної і гідроксильної групи різних молекул моноз. Сюди відносяться: мальтоза, лактоза і так далі.
- Невідновлювальних - типовий приклад сахароза - коли місток формується між гідроксилом тільки відповідних груп, без участі альдегідної структури.
Приклади молекул дисахаридів
Якщо завдання стоїть у формі: "Відзначте особливості будови вуглеводів", то для дисахаридов найкраще спочатку вказати, з яких залишків моноз він складається. Найпоширеніші типи такі:- сахароза - побудована з альфа-глюкози і бета-фруктози;
- мальтоза - із залишків глюкози;
- целлобиоза - складається з двох залишків бета-глюкози D-форми;
- лактоза - галактоза + глюкоза;
- лактулоза - галактоза + фруктоза і так далі.
Значення для живих організмів
Дуже велика і роль дисахаридів, важливо не тільки будову. Функції вуглеводів і жирів в цілому схожі. В основі лежить енергетична складова. Проте для деяких окремих дисахаридов слід вказати їх особливе значення.- Сахароза - головне джерело глюкози в організмі людини.
- Лактоза міститься в грудному молоці ссавців, у тому числі в жіночому до 8%.
- Лактулоза виходить в лабораторії для використання в медичних цілях, а також додається у виробництві молочних продуктів.
Полісахариди: особливості молекул
Функції, склад і будова вуглеводів даного ряду мають велике значення для організмів живих істот, а також для господарської діяльності людини. По-перше, слід розібратися, які ж вуглеводи відносяться до полісахаридів.Їх досить багато:
- крохмаль;
- глікоген;
- муреін;
- глюкоманнан;
- целлюлоза;
- декстрін;
- галактоманнан;
- муромін;
- пектинові речовини;
- амілоза;
- хітин.
Існує певна класифікація таких молекул.
- Гомополісахариди - складаються з однакових багаторазово повторюваних ланок моносахаридів. Залежно від монози можуть бути гексоз, пентоз і так далі (глюкани, Манна, галактани).
- Гетерополісахариди - утворені різними мономірними ланками.
Роль в організмі живих істот
Будову і функції вуглеводів цієї групи тісно пов'язані з життєдіяльністю всіх істот. Так, наприклад, рослини у вигляді запасного поживної речовини накопичують в різних частинах пагона або кореня крохмаль. Основне джерело енергії для тварин - знову ж полісахариди, при розщепленні яких утворюється досить багато енергії.Вуглеводи в будові клітини грають дуже значиму роль. З хітину складається покрив багатьох комах і ракоподібних, муреин - компонент клітинної стінки бактерій, целюлоза - основа рослин.
Запасне поживна речовина тваринного походження - це молекули глікогену, або, як його частіше називають, тваринного жиру. Він запасається в окремих частинах організму і виконує не тільки енергетичну, але і захисну функцію від механічних впливів.
Для більшості організмів має велике значення будову вуглеводів. Біологія кожної тварини і рослини така, що вимагає постійного джерела енергії, невичерпного. А це можуть дати тільки вони, причому найбільше саме у формі полісахаридів. Так, повне розщеплення 1 г вуглеводу в результаті метаболічних процесів призводить до вивільнення 4,1 ккал енергії! Це максимум, більше не дає ні одне з'єднання. Саме тому вуглеводи обов'язково повинні бути присутніми в раціоні будь-якої людини і тварини. Рослини ж піклуються про себе самі: в процесі фотосинтезу вони формують всередині себе крохмаль і запасають його.
Загальні властивості вуглеводів
Будова жирів, білків і вуглеводів в цілому схоже. Адже всі вони є макромолекулами. Навіть деякі їхні функції мають спільну природу. Слід узагальнити роль і значення всіх вуглеводів в житті біомаси планети.- Склад і будова вуглеводів увазі використання їх в якості будівельного матеріалу для оболонки рослинних клітин, мембрани тварин і бактеріальних, а також освіти внутрішньоклітинних органел.
- Захисна функція. Характерна для рослинних організмів і виявляється у формуванні у них шипів, колючок і так далі.
- Пластична роль - утворення життєво важливих молекул (ДНК, РНК, АТФ та інших).
- Рецепторная функція. Полісахариди і олігосахариди - активні учасники транспортних переносів через клітинну мембрану, "правоохоронці", що вловлюють впливу.
- Енергетична роль найбільш значуща. Надає максимум енергії для всіх внутрішньоклітинних процесів, а також роботи всього організму в цілому.
- Регуляція осмотичного тиску - глюкоза здійснює такий контроль.
- Деякі полісахариди стають запасним живильною речовиною, джерелом енергії для тварин істот.
Вуглеводи з іншими високомолекулярними сполуками
Також відома роль вуглеводів не в чистому вигляді, а в поєднанні з іншими молекулами. До таких можна віднести такі найпоширеніші, як:- глікозаміноглікани або мукополісахаріди;
- глікопротеїни.
Також існують комплекси полісахаридів з іншими біологічно активними молекулами. Наприклад, глікопротеїди або ліпополісахариди. Їх існування має важливе значення при формуванні імунологічних реакцій організму, так як вони входять до складу клітин лімфатичної систем
Немає коментарів:
Дописати коментар