четвер, 19 травня 2016 р.

Заповідники, заказники. національні парки. Матеріал для учнів 5 класу.

  


 
 

                                         Заповідники, заказники, національні парки
Вивчення параграфа допоможе вам:
•   пояснювати призначення природоохоронних територій;
•   називати найвідоміші в Україні заповідники, заказники, національні парки.
У державі важливою справою є створення природоохоронних територій — заповідників, заказників, національних парків тощо.
В Україні існує 20 заповідників, 303 заказники, 17 національних природних парків.
Ознайомимося з ними ближче.
Заповідники України. їх створюють з метою збереження в природному стані певних видів організмів і проведення наукових досліджень.
Серед 20 заповідників України найбільшими за територією і масштабами наукових досліджень є Асканія-Нова, Чорноморський, Дунайський, Карпатський, Кримський.
Заповідники — природоохоронні території, створені для збереження видів живих організмів та виконання наукових досліджень.
Заповідник Асканія-Нова — унікальний куточок природи в Херсонській області, своєрідний музей під відкритим небом, де збереглися неораний степ, стародавні кургани, раніше створені жителями цих земель кам’яні статуї. Це перший заповідник України, закладений понад сто років тому. На території заповідника розташований Український науково-дослідний інститут тваринництва степових районів Асканія-Нова.
Із часу заснування заповідника і до наших днів у ньому існує зоопарк Асканія-Нова. За кількістю видів тварин і науковою роботою йому немає рівних серед країн СНД. Він є одним із найкращих у світі. Щорічно його відвідують близько 68 тис. осіб. У зоопарку утримуються 114 видів тварин, у тому числі такі, що перебувають під загрозою зникнення (мал. 186).

Пригадайте, для чого створюють заповідники і ботанічні сади.
Дізнайтеся, які природоохоронні території є у вашій області.
Мал. 186. Тварини заповідника Асканія-Нова: а — антилопа Канна; б — фазан; в — кінь Пржевальського
В Асканії-Новій розводять і вивчають копитних тварин степів, саван, пустель і гірських районів, навколоводних птахів та рідкісних птахів степу.
Площа заповідника майже в 40 разів більша за площу Києва. У заповіднику близько 1300 видів тварин і 480 видів дерев, кущів, трав. Із занесених у Червону книгу рослин тут ростуть ковила українська, рябчик великий, тюльпан Шренка, тюльпан скіфський, який, крім Асканії, ніде не трапляється.
Мал. 187 Дунайський заповідник

Мал. 188. Тварини Карпатського заповідника: а — тинівка альпійська; б     — ведмідь бурий
Дунайський заповідник створений для охорони водно-болотних екосистем. Тут зберігається унікальний куточок природи з колоніями різноманітних птахів на морських мілководдях, величезні за площею зарості очерету, лілій і водного горіха (мал. 187).
Найбільший за площею Чорноморський заповідник створений для охорони гніздових і перелітних птахів, а також причорноморських степів і солончаків.
У Карпатському заповіднику збережені екосистеми, де живуть бурий ведмідь, кіт лісовий, саламандра плямиста, рідкісні види кажанів (мал. 188). На його території ростуть рідкісні рослини, серед них є ті, які занесено до Червоної книги (мал. 189). Це лілія лісова, нарцис вузьколистий, сон білий та ін. На території заповідника є унікальний куточок, що зветься Долиною нарцисів. Цю рослину в заповідних умовах вдалося зберегти у великій кількості. На його території працює єдиний в Україні Музей екології гір та історії природокористування Карпат.
Мал. 189. Рослини Карпатського заповідника: а — смереки; б — нарцис вузьколистий
Заказники. У заказниках здійснюють охорону певної ділянки екосистеми, наприклад, ділянки зростання рідкісних рослин чи мешкання якогось виду тварин. Кожна область України має свої заказники.
Заказник Брище (мал. 190) створено в 1964 р. у Березнівському районі Рівненської області з метою охорони та збільшення чисельності бобрів.
Прикладом заказника державного значення, створеного в 1974 р. для охорони занесеної до Червоної книги України сосни кедрової європейської, є заказник Горгани (мал. 191). Він розташований у Тячівському районі Закарпатської області. Деревам тут понад 180 років, окремим — до 280-300 років.
Національні природні парки. Це мальовничі куточки природи, призначені для ознайомлення жителів країни з її видатною природною спадщиною. У парках вдається краще зберегти рослини, тварин, гриби. До парків прокладено туристичні маршрути, організовуються екскурсії. Відомі на всю Україну такі національні парки: Карпатський, Шацький, Синевир, Подільські Товтри, Яворівський, Сколевські Бескиди та ін. Зовсім недавно в Києві створено національний природний парк — Голосіївський парк імені Максима Рильського (мал. 192). Великі площі тут займають штучні насадження дерев, каскад ставків, ділянка вільхового лісу.

Мал. 190. Заказник Брище
Природний заказник «Горгани» (поштова марка)
Мал. 191 Заказник Горгани
Мал. 192. Голосіївський парк імені Максима Рильського
Перевірка знань
1. Які українські заповідники, заказники, національні парки ви знаєте?
2. Яке значення для збереження природи Землі має створення заповідників?
3. Які природоохоронні об'єкти є у вашій місцевості?
4. Користуючись довідковими джерелами, опишіть один із заповідників України.
5. Організуйте спостереження за природоохоронною діяльністю людей у своїй місцевості.

Немає коментарів:

Дописати коментар